17 lipca świętujemy 7. Światowy Dzień Emoji

Sześć lat temu powstało globalne święto Światowy Dzień Emoji , 17 lipca 2020 roku obchodzimy je po raz kolejny!

Światowy Dzień Emoji (17 lipca) World Emoji Day 2020

Światowy Dzień Emoji w rzeczywistości wziął się od daty przedstawionej na emoji kalendarza ?, który pokazuje 17 lipca na prawie każdej większej platformie. Twitter właśnie wydał niewielką aktualizację swojego zestawu Twemoj, która zaktualizowała kalendarz tak, aby po raz pierwszy pokazywał 17 lipca. Projekt Twemoji pierwotnie pokazywał na kalendarzu 15 lipca – tak było od dnia premiery Twittera. Wiele osób myślało, że to błąd (przyzwyczajeni do 17 lipca), po czym zmieniono ikonę na 21 marca – datę założenia firmy Twitter.

Twemoji jest wyświetlane dla wszystkich użytkowników serwisu Twitter i większości użytkowników Twittera na Androida, na iPhone’ach wyświetlane są Emoji firmy Apple. Teraz, w siódmy Światowy Dzień Emoji, będzie mniej zamieszania, gdy ludzie będą tweetować w ten piątek, dodając ikonę kalendarza ? U+1F4C5 do swoich tweetów.

Światowy Dzień Emoji został ogłoszony rok po starcie Emojipedii, przez Jeremy’ego Burge’a (Emojipedia’s Chief Emoji Officer). W tamtym czasie wydawało się, że każdy pomysł ma jakąś formę hołdu online, więc wydawało się niesprawiedliwe, że emoji nie miało własnego dnia. Powstały częściowo dla zabawy dzień, był czymś nieuniknionym, a Emojipedia wydawała się być najodpowiedniejszym miejscem do zorganizowania World Emoji Day.

Pierwotnie Burge planował zgłosić ten dzień pod koniec roku (myślał o 21 listopada – dniem, w którym Apple dodało emoji na iPhone’a), stało się jednak oczywiste, że 17 lipca był idealną datą. Jedyna data, którą można przedstawić za pomocą emoji.

11 lipca 2014 roku pojawił się ten tweet:

W tamtym czasie obsługa emoji na urządzeniach była nieco ograniczona i często ukryta na telefonach innych niż Apple. Biorąc to pod uwagę, fakt, że to emoji pokazywało tylko 17 lipca na urządzeniach z iOS-em, nie wydawało się wielkim problemem. 17 lipca pokazany na emoji kalendarza był w większości zabawną historią pochodzenia, dziwacznym szczegółem.

Emoji „Kalendarz” pod różnymi platformami w 2020 roku
Emoji „Kalendarz” pod różnymi platformami w 2020 roku

Niemniej, wraz ze wzrostem popularności tego dnia, różne daty wyświetlane na innych platformach wprowadziły zamieszanie, dlatego większość z nich zmieniła się i pokazuje dzisiaj 17 lipca.

Dlaczego Apple wybrało 17 lipca jako ogólne emoji dla kalendarza? Ta data została wybrana jako Easter Egg – data zastępcza używana w produktach Apple od czasu wprowadzenia iCal dla komputerów Mac tego dnia w 2003 roku.

Pierwszy Światowy Dzień Emoji, ogłoszony z zaledwie sześciodniowym wyprzedzeniem, był względnie spokojny, ale był fajnym czasem, gdy ludzie bawili się emoji w internecie.

Empire State Building w 2017 roku został podświetlony żółtym emoji. W 2018 roku premiera Emojiland the Muscial odbyła się w Światowy Dzień Emoji. W 2019 roku Apple wykorzystało ten dzień, aby wyświetlić podgląd nowych emotikonów, które pojawią się na iOS-ie w dalszej części roku.

? Co się dzieje w ? Światowy Dzień Emoji 17 lipca 2020 roku?

Większość firm tego dnia publikuje wiadomości za pomocą emoji 17 lipca, a Australia i Nowa Zelandia włączają się jako pierwsze do akcji, podczas gdy nadal jest 16 lipca w większości krajów.

Emojipedia jest gospodarzem World Emoji Awards każdego roku. W 2020 roku przygotowano trzy nagrody:

  • Najpopularniejsze nowe Emoji: analiza oparta na danych, które z emotikon zatwierdzonych w 2019 roku są obecnie najczęściej używane.
  • Najbardziej oczekiwane Emoji: zatwierdzone w tym roku, jeszcze nieobecne na większości systemów operacyjnych, na które ludzie nie mogą się doczekać – wybierane przez użytkowników.
  • Emoji 2020 roku: najlepiej reprezentujące rok 2020? Użytkownicy wybrali listę 16 emotikonów, która wygląda teraz następująco:
Most 2020 Emoji

źródło: Emojipedia – Jeremy Burge