Poznaj symbole starożytnego Egiptu z Fabricius

Dziś przypada rocznica odkrycia kamienia z Rosetty – narzędzia, które po raz pierwszy pozwoliło poznać tajemnicę starożytnych egipskich hieroglifów – teraz Fabricius przybliży Ci ich znaczenie.

Google Arts & Culture Fabricius

Starożytni Egipcjanie używali systemu pisania hieroglifami ponad 4000 lat temu, aby opisywać swoje historie, ale tylko wybrana grupa wiedziała, jak je czytać i pisać. Ale dziś, dzięki nowemu narzędziu od Google Arts & Culture o nazwie Fabricius, każdy może interaktywnie odkryć ten fascynujący język za. Po pierwsze, możesz „uczyć się” o języku starożytnego Egiptu po krótkim wprowadzeniu edukacyjnym w sześciu łatwych krokach. Po drugie, Fabricius zaprasza do „zabawy” i przetłumaczenia własnych słów i wiadomości na hieroglify, które są od razu gotowe do udostępnienia znajomym i rodzinie.

⚠️ UWAGA! Ten łatwy sposób na pisanie własnych wiadomości w egipskich hieroglifach, aby dzielić się nimi z przyjaciółmi nie jest poprawny z naukowego punktu widzenia – przeznaczony jest jedynie do zabawy!

Oprócz tego, że Fabricius daje wskazówki do nauki i pisania hieroglifów, to po trzecie oferuje również nowe możliwości badań akademickich. Do tej pory eksperci musieli ręcznie przeglądać książki, aby tłumaczyć i rozszyfrowywać starożytny język. Był to proces, który pozostawał praktycznie niezmienny od ponad wieku. Fabricius zawiera pierwsze narzędzie cyfrowe – które jest również udostępniane jako oprogramowanie typu open source.

Narzędzie korzysta z uczenia maszynowego, aby wspierać dalszy rozwój badań nad starożytnymi językami egipskimi (hieroglifami) – w szczególności technologia Google Cloud AutoML, AutoML Vision, zostały wykorzystana do stworzenia modelu uczenia maszynowego, który jest w stanie zrozumieć, czym jest hieroglif.

W przeszłości potrzebny był zespół naukowców zajmujących się danymi, dużo kodu i mnóstwo czasu, teraz AutoML Vision pozwala programistom na łatwe szkolenie maszyn w zakresie rozpoznawania wszelkiego rodzaju obiektów.

Fabricius dostępny jest w języku angielskim i arabskim, został nazwany na cześć ojca epigrafii, badającego starożytne napisy. Zostało ono stworzone we współpracy z Australian Center for Egyptology z Macquarie University, Psycle Interactive, Ubisoft i egiptologami z całego świata.

Sprawdź Fabricius
Przykładowe frazy zapisane egipskimi hieroglifami

Aplikację mobilną Google Arts & Culture pobierzesz bezpłatnie na urządzenia z systemami iOS i Android, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play


Możemy także odkryć więcej historii o cudach starożytnego Egiptu, w tym o słynnym Tutanchamonie, piramidach w Gizie i Księdze Umarłych. A jeśli jesteś nauczycielem korzystającym z Google Classroom, Google stworzyło zasoby o starożytnym Egipcie, z których również możesz korzystać podczas swoich lekcji.

Poznaj więcej historii starożytnego Egiptu, pobierając bezpłatną aplikację Google Arts & Culture lub odwiedź witrynę Google Arts & Culture.

źródło: Google