Apple wydało publiczne bety iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 i macOS Big Sur

Po dwóch betach dla programistów, Apple udostępniło pierwsze publiczne wersje beta nadchodzących systemów iOS 14, iPadOS 14, macOS Big Sur, tvOS 14 i watchOS 7.

Apple Beta Software Program (iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14, macOS Big Sur)

Pierwsze publiczne wersje beta nowych systemów operacyjnych firmy Apple można pobrać ze strony internetowej Apple Beta Software Program, po zarejestrowaniu się w celu wzięcia udziału w programie. Publiczne wersje beta zazwyczaj pojawiają się wkrótce po wydaniu ich odpowiednikach dla programistów, ale w przypadku głównych wersji czas oczekiwania między wersjami dla deweloperów i publicznych wersji beta jest zwykle wydłużony do kilku dni.

Jest to pierwszy zestaw publicznych wersji beta dla głównych wydań nadchodzących systemów operacyjnych iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 i macOS Big Sur, który pojawił się po dwóch cyklach wersji beta dla programistów. Pierwsza wersja beta dla programistów pojawiła się 22 czerwca, zaraz po rozpoczęciu konferencji WWDC 2020, a druga pojawiła się 7 lipca 2020 roku.

Nowe wersje iOS 14 (dla iPhone’ów) i iPadOS 14 (dla iPadów) oferują wiele nowych funkcji, w tym aktualizacje ekranu głównego i interfejsu aplikacji, Siri, Wiadomości, Safari i Map, a także alerty rozpoznawania dźwięku i wprowadzenie CarKey, a także inne zmiany.

Najważniejszy kamień milowy w wydaniu macOS Big Sur (macOS 11), położy podwaliny pod przejście na Apple Silicon, choć obejmie również aktualizacje, które wpływają również na obecne komputery Mac z procesorami Intel. Zmiany te obejmują nowe elementy interfejsu i aktualizacje Safari.

Uaktualnienie watchOS 7 dodaje śledzenie snu przez zegarek Apple Watch, a także nowe tarcze zegarka, możliwość udostępniania tarcz zegarka innym osobom oraz stos nowych opcji treningu.

tvOS 14 wprowadza aplikację Home do Apple TV, wprowadzając mniejsze zmiany w HomeKit Secure Video i Apple Arcade.

Oczekuje się, że publiczne wersje beta będą zawierały zdecydowaną większość funkcji, które pojawiają się w wersjach dla programistów, ale ogólnie uważa się, że są bardziej stabilne i odporne na ewentualne usterki i błędy.

Mimo to Apple zdecydowanie zaleca użytkownikom, aby nie instalowali wersji beta na podstawowych urządzeniach, ponieważ istnieje możliwość utraty danych lub pojawienie się innych problemów. Publiczni testerzy powinni zainstalować bety na urządzeniach pomocniczych i powinni upewnić się, że przed aktualizacją mają wykonane wystarczające kopie zapasowe ważnych danych.

źródło: Apple