Naukowcy stworzyli robota, który nie traci równowagi

Czteronożny 90-kilogramowy robot może przekroczyć most o szerokości zaledwie sześciu centymetrów, nie tracąc przy tym równowangi.

Czteronożny robot balansujący po cienkiej powierzchni (IIT)

Podczas gdy czworonożne roboty mogą osiągać imponujące wyczyny, takie jak ciągnięcie samolotu lub wspinanie się po ogrodzeniu, nadal mają kilka ograniczeń. W większości przypadków potrzebują dość dużej powierzchni do chodzenia. Zespół włoskich naukowców w dziedzinie robotyki chce to zmienić. Stworzyli robota z czterema odnóżami, który potrafi przejść przez bardzo wąską belkę.

Czworonożny robot może balansować na dwóch nogach i przy tym swobodnie chodzić po bardzo wąskim podłożu. W symulacjach cyfrowych sterownik pozwolił 90-kilogramowemu robotowi przejść przez most o szerokości zaledwie sześciu centymetrów.

Na powyższym filmie naukowcy z Instituto Italiano di Tecnologia (IIT) pokazują, w jaki sposób robot wyposażony w kontroler utrzymuje równowagę na dwóch nogach, nawet gdy jest popychany. Robot może nawet balansować na dwóch nogach, dostosowując się do różnych wysokości. Zespół IIT szczegółowo opisał swoje odkrycia w artykule dostępnym na arXiv.

W Stanach Zjednoczonych, Boston Dynamics Spot jest prawdopodobnie najpopularniejszym czworonożnym robotem, ale gdy naukowcy opracowują kontrolery robotów, takie jak IIT, prawdopodobnie zobaczymy więcej zastosowań takich maszyn.

źródło: