Najbardziej pożądani specjaliści IT – zarobki, oczekiwania i wymagania

Sprawdź najnowsze badanie z w kwietnia i maja 2020 roku, którego celem było zbadanie sytuacji zawodowej doświadczonych pracowników w branży IT.

Oczekiwania płacowe pracowników IT rosną, a specjaliści nie narzekają obecnie na brak ofert pracy. Potwierdza to najnowszy raport portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs, z którego wynika, że najbardziej doświadczeni chcieliby zarabiać o 40 proc. więcej niż teraz, czyli nawet 27 tys. netto na fakturze i 15 tys. zł netto na umowie o pracę. W maju w stosunku do stycznia aż o 14 proc. wzrosła liczba ofert kierowanych do seniorów. Gorzej wygląda sytuacja juniorów – tu ofert pracy chwilowo jest mniej i utrzymuje się trend spadkowy.

Raport z tego badania pokazuje panujące obecnie trendy w tym obszarze rynku pracy:

  • różnica zarobków deklarowanych i pożądanych pracowników IT wynosi ok. 40 proc., co w przypadku uśrednionych zarobków na B2B i umowie o pracę oznacza, że ich oczekiwania płacowe są o tyle wyższe niż ich obecne zarobki,
  • o 14 procent w maju (w porównaniu ze styczniem 2020 r.) wzrosła liczba ofert pracy skierowana do seniorów w No Fluff Jobs,
  • 16 aplikacji per ogłoszenie przypada średnio na ogłoszenie niejuniorskie,
  • 4 aplikacje średnio wysyłał jeden kandydat w 2 kwartale 2020 roku,
  • programiści z minimum 8-letnim doświadczeniem zaczęli przygodę z programowaniem już w szkole podstawowej,
  • 66 proc. ankietowanych pracowników IT pracuje w 4 najbardziej rozpoznawalnych obszarach IT:  Backend, Frontend, Fullstack oraz Testing,
  • 11 000 zł tyle wynoszą średnie deklarowane zarobki netto w Backendzie (B2B). To ok. 10 proc. więcej niż we Frontendzie,
  • 40 proc. ankietowanych, którzy pracują w backendzie wskazało, że ich głównym językiem programowania jest JAVA.

Zarobki 

Portal rekrutacyjny No Fluff Jobs postanowił zbadać, jaka przyszłość czeka specjalistów IT zależnie od poziomu ich doświadczenia i kompetencji oraz jakie specjalizacje są obecnie najbardziej pożądane w branży. W IT zarobki uzależnione są od doświadczenia, lokalizacji, wielkości firmy oraz specjalizacji. Najwięcej zarabiają pracownicy seniorzy i eksperci, czyli specjaliści z ponad 8-letnim doświadczeniem. Już 39 proc. ankietowanych z tej grupy zaczęło przygodę z programowaniem w szkole podstawowej. To pokolenie dzisiejszych 30-35 latków.

Z analizy oczekiwań płacowych pracowników IT wynika, że seniorzy (czyli osoby z doświadczeniem powyżej 8 lat) jeszcze w lutym deklarowali, że chcieliby zarabiać ok. 40 proc. więcej niż dziś. Ich średnie zarobki wynoszą około 19,5 tys. zł netto na umowie B2B, a w przypadku umowy o pracę ponad 11 tys. zł netto. Tymczasem oczekiwania to odpowiednio 27 tys. i 19 tys. (uśrednione zarobki na umowach B2B i etacie). Nieco mniej doświadczeni (5-8 lat) przyznają się, że dostają na rękę 10 tys. zł, a oczekują 12 tys. zł. Osoby pracujące w branży 2-5 lat deklarują, że ich pensja netto wynosi 8 tys. zł, a chcieliby, aby wynosiła prawie 10 tys. zł. 

Najwyższe zarobki zadeklarowały osoby pracujące w Backendzie oraz Mobile, czyli w najbardziej pożądanych specjalizacjach. Co ciekawe, średnie deklarowane zarobki netto w Backendzie wynoszą 11 tys. zł na umowie B2B. To ok. 10 proc. więcej niż we Frontendzie.

Ile miałeś lat, kiedy zacząłeś przygode z programowanie? – start programowania

Czy to koniec rynku dla juniorów?

Obecnie oferty niejuniorskie stanowią prawie 95 proc. wszystkich ogłoszeń w IT. Na rynku intensywnie poszukiwani są doświadczeni pracownicy IT¹,  którzy – najprościej rzecz ujmując – są w stanie pomóc firmom przejść na nowe technologie.

Marzenia o karierze 

Zdecydowana większość, bo aż 70 proc. ankietowanych przez No Fluff Jobs pracowników branży IT bardziej niż zarobki ceni sobie możliwość rozwoju i awansu. Aż 63 proc. ankietowanych pracowników IT awansowało w ciągu ostatnich kilku lat, ale tylko 41 proc. jest z tego faktu zadowolonych. Prawie co drugi ankietowany z ponad 8-letnim doświadczeniem pełni funkcję team leadera lub managera. 

W kierunku menedżerskim chce rozwijać się 40 proc. badanych i tu motywem jest też podwyżka: 51 proc. sądzi, że na stanowisku kierowniczym zarobi więcej. Co ciekawe, aż 60 proc. badanych uważa, że praca specjalisty jest pewniejsza. 

Popularne technologie i języki IT

66 proc. ankietowanych pracowników IT w grupie z minimum 2-letnim doświadczeniem pracuje w czterech najbardziej rozpoznawalnych obszarach IT: Backend, Frontend, Fullstack oraz Testing. Największą grupę stanowią pracownicy programujący w technologiach Backendowych (26 proc.) oraz kolejno: Fullstack (18 proc.),  Frontend (14 proc.) i Testing (8 proc.). Co ważne ankietowani midzi (średniozaawansowani), seniorzy i eksperci znają średnio 5 języków programowania. Wśród najczęściej wymienianych pojawiają się języki, Java, Javascript, Python, PHP, SQL. Zadaniem przebadanych przez No Fluff Jobs seniorów technologie przyszłości  to zdecydowanie JavaScript, Python, Java i React.

Najpopularniejsze kategorie IT

¹ Definicja grupy “doświadczony programista”: Przyjmuje się, że doświadczony pracownik  IT to ten, który posiada co najmniej 2-letnie doświadczenie zdobywane podczas pracy w projektach komercyjnych. Zaliczamy do nich zarówno programistów, którzy stanowią największą część tej grupy oraz specjalistów z dziedzin: Zarządzanie projektami, Testing, Analiza Biznesowa, Administracja IT, Support IT.

Metodologia: pomiędzy styczniem a majem 2020 w badaniu ankietowym wzięło udział ponad 3300 respondentów – programistów, administratorów IT, analityków biznesowych, designerów, testerów oraz osób związanych z takimi dziedzinami, jak zarządzanie projektami i usługami w sieci. Google Analytics – dane wewnętrzne No Fluff Jobs. Podajemy stawki netto oferowanych wynagrodzeń. Oferowane wynagrodzenia to wynagrodzenie brutto w oparciu o umowę o pracę oraz netto + VAT w oparciu o umowę B2B, gdzie samozatrudniony sam odprowadza składki.

źródło: informacja prasowa