Technologia AI OPPO nagrodzona w CVPR Challenges 2020

Podczas Computer Vision and Pattern Recognition (CVPR) 2020 eventu OPPO zdobyło nagrody w 3 różnych konkursach – dwukrotnie zajmując pierwsze, raz zaś drugie miejsce w CVPR 2020 Challenges.

OPPO przedstawiło publiczności także swój nowy dział ds. inteligentnej percepcji i interakcji, który w instytucie badawczym koncernu będzie prowadził prace nad rozwojem najnowszych technologii AI. Wśród nagrodzonych rozwiązań znalazły się: percepcyjna technologia ekstremalnej rozdzielczości, która 16-krotnie wyostrza rozmazanie zdjęcie w naturalny sposób, i technologia lokalizacji wizualnej, która na podstawie analizy obrazu odczytuje miejsce wykonania fotografii. Wyróżniono także funkcję rozpoznawania czynności człowieka na filmach wideo.CVPR to doroczna konferencja z obszaru komputerowego rozpoznawania obrazu, organizowana przez IEEE (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników). Podczas wydarzenia omawiane są wszystkie aspekty związane z rozpoznawaniem obrazu i wzorców, uczeniem maszynowym oraz sztuczną inteligencją, a konferencja stanowi cenne źródło wiedzy dla studentów, ludzi nauki i badaczy z różnych branż.

Konkurs w obszarze percepcyjnej technologii ekstremalnej rozdzielczości

W ramach tego wyzwania zespół badawczy OPPO miał za zadanie znaleźć rozwiązanie dla problemu w zakresie percepcyjnej technologii ekstremalnej rozdzielczości dla pojedynczego obrazu w 16-krotnym powiększeniu. Celem konkursu było opracowanie modelu umożliwiającego uzyskanie obrazów w wysokiej rozdzielczości i najlepszej jakości odwzorowania, jak najwierniej oddających rzeczywistość. Zespół zaprezentował własną sieć neuronową RFB-ERSGAN, pokonując 280 konkurentów dzięki dogłębnym analizom, bardziej wydajnemu przetwarzaniu i zastosowaniu zróżnicowanych metod. Ostatecznie drużyna OPPO zajęła pierwsze miejsce, zostawiając w tyle m.in. Facebooka, Baidu, Microsoft, Amazon czy Chińską Akademię Nauk.

Technologia AI OPPO - obszar percepcyjnej technologii ekstremalnej rozdzielczości

Dzięki wykorzystaniu tego typu rozwiązań, w przyszłości użytkownicy będą mogli zmienić niskiej rozdzielczości zdjęcia wykonane smartfonem w pełne detali obrazy w jakość HR. Inne opcje wykorzystania technologii to: odnawianie starych lub zniszczonych zdjęć i filmów, wyostrzanie ważnych fotografii medycznych czy wykonywanie szczegółowych analiz na podstawie zdjęć satelitarnych oraz kosmicznych.

Konkurs w obszarze technologia lokalizacji wizualnej dla urządzeń przenośnych

OPPO opracowało jednoobiektywowe narzędzie do optycznej lokalizacji obrazu, które analizuje wskazówki semantyczne i głębię obrazu, aby precyzyjnie określić miejsce wykonania konkretnego zdjęcia. To rozwiązanie zaowocowało zdobyciem przez zespół OPPO pierwszego miejsca w obszarze lokalizacji wizualnej na zewnątrz (Aachen Day-Night) i trzeciego miejsca w obszarze lokalizacji wizualnej w pomieszczeniach (InLoc).

OPPO AI - technologia lokalizacji wizualnej dla urządzeń przenośnych

Inżynierom udało się przezwyciężyć największą przeszkodę, z którą boryka się większość narzędzi do cyfrowego rozpoznawania obrazu – możliwość identyfikacji i eliminowania znacznej ilości błędnych rezultatów. Dzięki temu, oraz na skutek licznych testów i prób, metoda gwarantuje efekty na najwyższym poziomie.W przyszłości technologia może znaleźć zastosowanie w obszarze rzeczywistości rozszerzonej, w inteligentnej robotyce czy precyzyjnej nawigacji. Na przykład, jeśli asystent AI jest wyposażony w kamerę, wykorzysta optyczną lokalizację obrazu do analizy wykonanych zdjęć i dokładnego określenia pozycji oraz obrania właściwego kierunku ruchu.

Rozpoznawanie czynności w rozszerzonych filmach wideo

Zespół OPPO zdobył trzecie miejsce w konkursie w zakresie rozpoznawania czynności w rozszerzonych filmach wideo. Aby to osiągnąć, inżynierowie opracowali własny zestaw algorytmów do automatycznego wykrywania czynności, które pozwalają skutecznie rozpoznawać i odpowiednio przyporządkować osoby w określonym kadrze oraz identyfikować dziesiątki czynności w złożonych, dynamicznych obrazach. Ta technologia odegra w przyszłości ważną rolę w kwestii interakcji między człowiekiem a maszyną oraz analizy filmów sportowych. Przykładowo – smartfony przyszłości będą w stanie automatycznie wykrywać poruszające się obiekty i odpowiednio dostosować ostrość kamery.

OPPO Ai – Rozpoznawanie czynności w rozszerzonych filmach wideo

Nowy dział ds. inteligentnej percepcji i interakcji

Oprócz świetnych wyników w konkursach organizowanych w ramach CVPR 2020, zespół naukowców z instytutu badawczego OPPO ogłosił również, że na początku roku powstał nowy dział ds. inteligentnej percepcji i interakcji, który pracuje nad tworzeniem najnowszych technologii AI. Jego celem jest aktywna promocja prac badawczo-rozwojowych w dwóch głównych obszarach – inteligentnej percepcji i interakcji. Do wpierania działań prowadzonych w jednostce zapraszani są utalentowani naukowcy z wielu wiodących firm technologicznych i ośrodków badawczych.Stanowisko głównego naukowca ds. Inteligentnej percepcji objął jeden z czołowych specjalistów ds. AI – Eric Guo. W przeszłości pracował on jako naukowiec w strukturach Microsoftu, przez wiele lat kierował także wieloma programami badań przemysłowych. Opracowane przez niego modele komputerowego rozpoznawania obrazu mają szerokie i różnorodne zastosowanie przemysłowe, m.in. w obszarze przeszukiwania obrazów, wykresie wiedzy, inteligentnej chmurze i rozwiązaniach inteligentnej mobilności.

Według stanu na maj 2020 r. firma złożyła blisko 1,9 tysiąca wniosków patentowych w obszarze sztucznej inteligencji na całym świecie. Nowy dział będzie wspierał OPPO w erze 5G, a nawet 6G, tworząc całkiem nowe urządzenia i dostarczając solidnych technicznych podstaw do budowania biznesu w nadchodzących czasach inteligentnej łączności.Obecnie w zespołach badawczych OPPO pracuje ponad 10 tysięcy osób w sześciu instytutach badawczych i czterech ośrodkach B+R na całym świecie.

Ponadto założyciel i CEO OPPO Tony Chen zapowiedział, że w ciągu najbliższych 3 lat firma zainwestuje dodatkowe 50 miliardów RMB (7 miliardów dolarów) w obszar B+R, aby rozwijać podstawowe technologie w zakresie osprzętu, oprogramowania i systemów, jednocześnie inwestując nadal w tworzenie technologii 5G, AI, AR, big data i innych. W przyszłości OPPO ma zamiar dalej pracować nad najnowocześniejszymi technologiami, dzięki którym użytkownicy będą mogli korzystać z innowacyjnych metod interakcji i wyjątkowych usług.

źródło: OPPO Polska