Z profilu zaufanego, czyli klucza do e-usług, korzysta już ponad 7 milionów Polaków, to 2 mln więcej niż zaledwie dwa lata temu!
Profil zaufany (PZ)to w skórcie nasz internetowy dokument tożsamości. Nie ma formy materialnej, nie zobaczymy go, ani nie dotkniemy, za to równie skutecznie co dowód osobisty w urzędzie, potwierdza naszą tożsamość w internecie. Podczas pandemii Polacy mogą założyć tymczasowego profil zaufany (TPZ), jeśli nie mające konta w banku umożliwiającym założenie i potwierdzenie „tradycyjnego” profilu zaufanego i które jednocześnie nie chcą lub nie mogą odwiedzić punktu potwierdzającego. Wniosek o tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące, można złożyć przez internet, a później potwierdzić go w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. Wkrótce profil zaufany będzie też można założyć w wybranych bankach spółdzielczych.
Mając profil zaufany stajemy się e-Polakami, a dokładniej rzecz ujmując – możemy szybko, wygodnie i w pełni bezpiecznie korzystać z e-administracji. Co to oznacza w praktyce? Większość spraw urzędowych załatwimy bez wychodzenia z domu, przez internet.
Profil zaufany jest ważny 3 lata, jego założenie jest bezpłatne, korzystanie z niego także nic nie kosztuje. Po upływie tego okresu możemy równie łatwo jak założenie, przedłożyć jego termin ważności.
To co zyskujemy to przede wszystkim czas i wygoda. Dzięki profilowi zaufanemu możemy korzystać z kilkuset e-usług dostępnych na portalu www.GOV.pl. Liczba spraw urzędowych, które możemy załatwić online, stale się powiększa. Profil zaufany to coś, co przydaje się w każdym wieku i w każdym fachu.
- Jeśli jesteś przedsiębiorcą – dzięki niemu rozliczysz się i załatwisz wiele spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- Jeśli chcesz zostać przedsiębiorcą – dzięki profilowi zaufanemu, w kilka chwil, przez internet założysz działalność gospodarczą.
- Jeśli jesteś rodzicem – dzięki PZ zgłosisz narodziny dziecka i np. zawnioskujesz o świadczenia rodzinne.
- Jeśli jesteś seniorem – zalogujesz się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do Internetowego Konta Pacjenta, wyślesz i podpiszesz pismo do urzędu, a także załatwisz wiele innych spraw.
Ile dokładnie osób korzysta obecnie z Profilu Zaufanego?
Coraz więcej Polaków chce mieć profil zaufany i z niego korzystać. PZ pobił właśnie kolejny rekord popularności. Ma go już ponad 7 milionów Polaków, a dokładnie 7 034 418 osób.
Mimo, że nie minęła jeszcze pierwsza połowa tego roku, już wiadomo, że będzie to rekordowy rok w historii PZ. Od 1 stycznia 2020 r. do dziś założyło go już 2 396 294 osób! To o niemal 300 tysięcy więcej niż przez cały ubiegły rok. I – uwaga! – ponad 1, 2 miliona więcej niż w całym 2018 roku.
Aby uzmysłowić sobie rosnącą popularność profilu zaufanego, porównajmy liczbę korzystających z niego Polaków dzień do dnia – 18 czerwca 2018 r., 2019 r. i 2020 r.
- Dwa lata temu, czyli 18 czerwca 2018 r. z PZ korzystało 1 796 330 osób, czyli ponad 5 milionów mniej niż dziś.
- Rok temu, czyli 18 czerwca 2019 r. PZ miało 3 729 021 Polaków.
- Dziś, czyli 18 czerwca 2020 r. ma go 7 034 418 osób. A to oznacza, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy przybyło niemal 3, 3 miliona nowych właścicieli PZ.
Najpopularniejsze usługi, z których możesz skorzystać posiadając PZ:
- e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną,
- zgłoszenie narodzin dziecka,
- sprawdzanie swoich punktów karnych,
- możliwość zameldowania się (e-meldunek),
- uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego,
- wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- wysłanie pisma ogólnego do urzędu,
- korzystanie z programu „Mój prąd”,
- możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej,
- internetowego Konto Pacjenta,
- korzystanie na smartfonie z aplikacji mobilnej mObywatel i korzystanie z dostępnych tam usług: mTożsamość, mLegitymacja, mPojazd i eRecepta.
Więcej o profilu zaufanym na pz.gov.pl.
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji