Polacy założyli już ponad 7 mln profili zaufanych

Z profilu zaufanego, czyli klucza do e-usług, korzysta już ponad 7 milionów Polaków, to 2 mln więcej niż zaledwie dwa lata temu!

7 mln profili zaufanych w czerwcu 2020 r.

Profil zaufany (PZ)to w skórcie nasz internetowy dokument tożsamości. Nie ma formy materialnej, nie zobaczymy go, ani nie dotkniemy, za to równie skutecznie co dowód osobisty w urzędzie, potwierdza naszą tożsamość w internecie. Podczas pandemii Polacy mogą założyć tymczasowego profil zaufany (TPZ), jeśli nie mające konta w banku umożliwiającym założenie i potwierdzenie „tradycyjnego” profilu zaufanego i które jednocześnie nie chcą lub nie mogą odwiedzić punktu potwierdzającego. Wniosek o tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące, można złożyć przez internet, a później potwierdzić go w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. Wkrótce profil zaufany będzie też można założyć w wybranych bankach spółdzielczych.

Mając profil zaufany stajemy się e-Polakami, a dokładniej rzecz ujmując – możemy szybko, wygodnie i w pełni bezpiecznie korzystać z e-administracji. Co to oznacza w praktyce? Większość spraw urzędowych załatwimy bez wychodzenia z domu, przez internet.

Profil zaufany jest ważny 3 lata, jego założenie jest bezpłatne, korzystanie z niego także nic nie kosztuje. Po upływie tego okresu możemy równie łatwo jak założenie, przedłożyć jego termin ważności.

To co zyskujemy to przede wszystkim czas i wygoda. Dzięki profilowi zaufanemu możemy korzystać z kilkuset e-usług dostępnych na portalu www.GOV.pl. Liczba spraw urzędowych, które możemy załatwić online, stale się powiększa. Profil zaufany to coś, co przydaje się w każdym wieku i w każdym fachu.

  • Jeśli jesteś przedsiębiorcą – dzięki niemu rozliczysz się i załatwisz wiele spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • Jeśli chcesz zostać przedsiębiorcą – dzięki profilowi zaufanemu, w kilka chwil, przez internet założysz działalność gospodarczą.
  • Jeśli jesteś rodzicem – dzięki PZ zgłosisz narodziny dziecka i np. zawnioskujesz o świadczenia rodzinne.
  • Jeśli jesteś seniorem – zalogujesz się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do Internetowego Konta Pacjenta, wyślesz i podpiszesz pismo do urzędu, a także załatwisz wiele innych spraw.

Ile dokładnie osób korzysta obecnie z Profilu Zaufanego?

Coraz więcej Polaków chce mieć profil zaufany i z niego korzystać. PZ pobił właśnie kolejny rekord popularności. Ma go już ponad 7 milionów Polaków, a dokładnie 7 034 418 osób.

Mimo, że nie minęła jeszcze pierwsza połowa tego roku, już wiadomo, że będzie to rekordowy rok w historii PZ. Od 1 stycznia 2020 r. do dziś założyło go już 2 396 294 osób! To o niemal 300 tysięcy więcej niż przez cały ubiegły rok. I – uwaga! – ponad 1, 2 miliona więcej niż w całym 2018 roku.

Aby uzmysłowić sobie rosnącą popularność profilu zaufanego, porównajmy liczbę korzystających z niego Polaków dzień do dnia – 18 czerwca 2018 r., 2019 r. i 2020 r.

  • Dwa lata temu, czyli 18 czerwca 2018 r. z PZ korzystało 1 796 330 osób, czyli ponad 5 milionów mniej niż dziś.
  • Rok temu, czyli 18 czerwca 2019 r. PZ miało 3 729 021 Polaków.
  • Dziś, czyli 18 czerwca 2020 r. ma go 7 034 418 osób. A to oznacza, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy przybyło niemal 3, 3 miliona nowych właścicieli PZ.

Najpopularniejsze usługi, z których możesz skorzystać posiadając PZ:

Więcej o profilu zaufanym na pz.gov.pl.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji