5G może osiągnąć 1 mld użytkowników w 3,5 roku!

Sprawdź, ile czasu zajęło poszczególnym technologiom na osiągnięcie liczby 1 mld użytkowników? – 5G ma pobić ten rekord w zaledwie 3,5 roku!

Czas potrzebny niektórym technologiom na zdobycie 1 mld użytkowników (w tym estymacja dla 5G)
Czas potrzebny niektórym technologiom na zdobycie 1 mld użytkowników (w tym estymacja dla 5G)

Od stworzenia pierwszych sieci komórkowych 2G w latach 90. po pojawienie się sieci 5G, rozwój nowych technologii mobilnej transmisji danych stale przyspiesza. Wprowadzenie technologii 3G, wprowadzonej na początku 2000 roku zajęło aż 12 lat, aby dotrzeć do miliarda użytkowników na całym świecie. Dla porównania, 4G/LTE rozprzestrzeniło się trzy razy szybciej, osiągając miliard użytkowników cztery lata po jej wprowadzeniu w 2010 roku.

Jak szybko sieć 5G osiągnie miliard użytkowników?

Według szacunków opublikowanych w nowym raporcie Statista A Mobile Connected World, przyjęcie technologii 5G może być jeszcze szybsze niż wcześniejszych generacji. Oczekuje się, że 5G osiągnie miliard podłączonych urządzeń w ciągu zaledwie 3,5 roku.

Szybkie rozpowszechnienie technologii wynika w szczególności z jej stosunkowo przystępnego kosztu, łatwości wdrożenia (wykorzystanie sieci bazowej 4G) i jej licznych zastosowań w technologiach takich jak połączone obiekty, sztuczna inteligencja (AI) lub pojazdy autonomiczne.

Dla porównania, starsze, niemobilne technologie dotarły do ​​miliarda użytkowników znacznie dłużej. Na przykład karty debetowe miały bardzo powolne początki i osiągnęły miliard użytkowników aż po 41 latach od wprowadzenia, podczas gdy bankowości internetowej i smartfonom zajęło to odpowiednio 19 i 16 lat!

  • karty debetowe – 41 lat
  • bankowość internetowa – 19 lat
  • smartfony – 16 lat
  • internet – 14 lat
  • 3G – 12 lat
  • 4G/LTE – 4 lata
  • 5G – 3,5 roku

źródło: Statista – A Mobile Connected World