Tę grę lekarze mogą przepisywać na receptę dzieciom z ADHD

Amerykańska Agencja Żywności i Leków FDA właśnie zatwierdziła pierwszą grę wideo na receptę pod tytułem EndeavourX – dla dzieci z ADHD.

EndeavourX gra wspomagająca leczenie ADHD

Gra wideo EndeavourX firmy Akili Interactive, wcześniej Project EVO, może przejść do historii, bowiem jest to pierwsza gra wideo, która może być legalnie wprowadzana na rynek i przepisywana jako lek w Stanach Zjednoczonych. To przełomowa decyzja Food and Drug Administration (FDA), która zezwala lekarzom na przepisywanie gry na iPhone’a i iPada dzieciom w wieku od 8 do 12 lat z ADHD. Taka decyzja została ogłoszona po przejściu 7 lat badań klinicznych z udziałem ponad 600 dzieci aby dowiedzieć się, czy gra rzeczywiście może coś zmienić.

Jedna trzecia dzieci leczonych „nie miała już mierzalnego deficytu koncentracji co najmniej jednej miary obiektywnej uwagi” po rozegraniu gry polegającej na omijaniu przeszkód i zbieraniu celów przez 25 minut dziennie, pięć dni w tygodniu przez cztery tygodnie.

Postępy w leczeniu zaburzeń ADHD po miesiącu leczenia za pomocą EndeavourRx utrzymywały się nawet przez miesiąc, cytuje firma, przy czym najczęstszymi skutkami ubocznymi były frustracja i ból głowy – pozornie łagodne w porównaniu do tradycyjnych leków.

Gra wideo na receptę to już prawdziwa rzecz – nie termin przyszłości!

Jest to jeszcze jeden sposób leczenia, który potencjalnie można wypróbować. W 2014 r. napisano hipotezę, jak „ta gra wideo może być przyszłością w leczeniu ADHD i choroby Alzheimera”, a w 2017 r. zbadano, w jaki sposób „gry wideo na receptę mogą być przyszłością medycyny”.

Intrygujące jest to, jak gra wideo jest wykorzystywana do czegoś innego niż rozproszenie uwagi lub ćwiczenia. Jest to jeden z najbardziej oszałamiających przykładów obok leczenia ofiar oparzeń, wykorzystując wirtualną rzeczywistość, aby złagodzić ich ból. Wciąż polega to jednak głównie na zapewnieniu w tej chwili przekonującego odwrócenia uwagi.

W przypadku EndeavourRX zainteresowani muszą zapisać się na listę oczekujących na oficjalnej stronie internetowej gry.

źródło: The Verge