Klon TikToka apka Zynn usunięta ze sklepów App Store i Google Play za plagiat i system poleceń

Chińska aplikacja mobilna Zynn tak szybko jak się pojawiła, tak szybko zniknęła ze sklepów z aplikacjami mobilnymi na iOS-a i Androida – przyczyną były nieuczciwe praktyki pozyskiwania użytkowników i kradzież treści z innych serwisów.

Nagrody pieniężne w aplikacji Zynn

Aplikacja mobilna Zynn, który w zeszłym miesiącu niespodziewanie znalazła się na szczycie rankingu pobrań aplikacji w sklepie App Store, została teraz usunięta zarówno ze sklepu App Store jak i google Play. Powodem usunięcia miały być oskarżenia o plagiat aplikacji oraz system poleceń do pozyskiwania nowych użytkowniku przypominający piramidę finansową. Aplikacja Zynn niewątpliwie wyskoczyła na szczyt sklepów App Store i Google Play dzięki połączeniu dobrze finansowanej promocji i programu nagród, w którym użytkownicy mieli zostać wynagradzani za oglądanie filmów i polecanie aplikacji znajomych.

Po pobraniu aplikacji Zynn i rejestracji, jednym z pierwszych monitów, które witają uzytkowników, jest wyskakujące okienko z informacją, że właśnie 1 USD został właśnie dodany do Twojego konta. Za polecenie Zynn znajomym można było zarobić 20 USD. Za każdych 5 poleconych znajomych można było zgarnąć dodatkowe 10 USD. Przewijają kanał z filmami wideo w aplikacji Zynn, także można było gromadzić punkty, które zamieniają się w kieszonkowe, dodając do sumy pieniężnej na kocie użytkownika.

Struktura piramidy sprawiłaby, że byłby to całkowicie niezrównoważony model biznesowy, i z pewnością wkrótce pojawiłyby się skargi, że firma prawie uniemożliwiła użytkownikom uzyskanie dochodu.

Serwis Wired wykazał również, że Zynn ukradło lub sfałszował dużą część swojej zawartości: Zynn jest wypełniony filmami, które wydają się być skradzione twórcom z innych platform mediów społecznościowych, w tym celebrytów TikToka z dużą liczbą obserwujących takich jak Charli D’Amelio i Addison Rae. Wiele klipów jest agregowanych według kont skupionych wokół jednego motywu, np. „Psikusów”. Inne filmy pojawiają się w podobnych profilach, podszywając się pod poszczególnych twórców. Czterej wpływowi twórcy, którzy rozmawiali z WIRED, powiedzieli, że filmy, które pierwotnie opublikowali na TikToku, Instagramie lub YouTubie, zostały przesłane do Zynn bez ich zgody, na kontach, których nie otworzyli.

„Nie stworzyłem tego”, powiedział Max Mazurek, polski tancerz i model z prawie 190 000 obserwujących na TikToku, po tym, jak WIRED pokazał mu profil Zynn, używający jego imienia. Konto ma prawie 25 000 obserwujących i zawiera wiele filmów, które Mazurek wcześniej przesłał na TikToka i inne platformy. „To nie jest moje konto. Nie mogę nawet pobrać tej aplikacji w Polsce ”– powiedział.

The Verge poinformował z kolei, że klon TikToka został teraz usunięty z obu sklepów z aplikacjami: Zynn, chińska aplikacja do udostępniania wideo, która jest klonem TikToka niemal pod każdym względem, została usunięta z App Store’a. Aplikacja została wcześniej usunięta ze sklepu Google Play już w zeszłym tygodniu […]

Szybki wzrost i upadek aplikacji jest częścią długotrwałej bitwy między dwoma chińskimi gigantami technologicznymi: spółką dominującą Zynn Kuaishou i ByteDance, spółką macierzystą aplikacji TikTok. Obie firmy walczą o dominację na konkurencyjnym rynku udostępniania filmów w Chinach, a dzięki nagłemu sukcesowi TikToka na Zachodzie bitwa przeniosła się także na Stany Zjednoczone.

Teraz wygląda na to, że przynajmniej na razie bitwa w USA się skończyła…

źródło: 9TO5Mac