Dodanie kropki do URL-a usuwa reklamy na YouTubie

Reklamy na YouTubie mogą być często irytujące, ale oprócz wykupienia YouTube Premium istnieje inny prosty sposób (wynikający zapewne z błędu) na ich pozbycie się.

Błąd w adresie serwisu YouTube usuwa wszystkie reklamy w filmach

Prosta sztuczka nie wymaga instalowania żadnych rozszerzeń i osobnych aplikacji i związana jest jedynie z modyfikacja adresu URL – pozwala to ominąć wszystkie zamieszczone reklamy podczas oglądania wideo w serwisie YouTube. Sprytne obejście zostało po raz pierwszy opublikowane na subreddicie r/webdev. Cała sztuka polega na dodania kropki po rozszerzeniu domeny .com w adresie URL filmu. Choć Google rozszerzyło niedawno swoją usługę Premium na 14 kolejnych rynków, to dziwne, że tak prosty trik pozwala pozbyć się wszystkich reklam w każdym wideo na platformie…

⚠️ Pamiętaj, że twórcy zamieszczają swoje materiały w serwisie YouTube za darmo i jednym ze źródeł przychodów są dla nich reklamy zamieszczone w filmach – dlatego, jeśli szanujesz ich pracę – nie blokuj reklam.

Jeden z użytkowników na reddicie odkrył ten sposób na pozbycie się reklam na YouTubie całkiem niedawno i aż dziwie, że Google tego nie naprawiło! Dodanie kropki do adresu URL filmu – serio!? Na przykład, zamiast przejść na youtube.com/video, wystarczy zmienić w adresie URL, kropkę po .com i przed ukośnikiem pod tego typu adres youtube.com./video. I voila! Film nie będzie już wyświetlał reklam.

Jak wyjaśnia jeden z użytkowników (u/unicorn4sale):

Jest to często zapomniany przypadek, strony zapominają o znormalizowaniu nazwy hosta, treść jest nadal wyświetlana, ale w przeglądarce nie ma dopasowania nazwy hosta, więc nie ma plików cookie i uszkodzonych CORS – a wiele większych witryn używa innej domeny do wyświetlania reklam/mediów za pomocą white listy, która nie zawiera dodatkowej kropki.

Co więcej, ta sztuczka działa nie tylko na YouTubie, ale także na wiele innych witrynach z reklamami. W tym samym wątku czytamy, że w ten sposób można ominąć blokadę płatniczą w serwisie The New York Times, gdzie adres adres URL nie jest znormalizowany.

Sztuczka działa zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych, chociaż w przypadku tych ostatnich musisz poprosić o wersję komputerową witryny, aby ta sztuczka zadziałała.

Mam nadzieję, że Google i inne serwisy szybko uporają się z problemem i zrekompensują twórcom ewentualne straty związane z utratą przychodów w wyniku błędu umożliwiającego ominięcie dosłownie wszystkich reklam w filmie!

źródło: Android Police | reddit