W Signalu możesz już przenosić historię czatów miedzy iPhone’ami

Komunikator mobilny Signal umożliwia teraz przenoszenie historii rozmów na nowe urządzenie bezpośrednio z iPhone’a.

Transfer danych komunikatora Signal między urządzeniami z systemem iOS

Aplikacja mobilna Signal do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości umożliwia teraz przesyłanie danych konta, w tym historii konwersacji, na nowego iPhone’a lub iPada z istniejącego urządzenia z systemem iOS. Ta funkcja została wprowadzona w aktualizacji aplikacji w wersji 3.9.1 w zeszłym tygodniu, ale firma oficjalnie ogłosiła nową funkcję w opublikowanym dzisiaj wpisie na swoim blogu. Wspomniano także, jak działa cały proces przenoszenia danych. Po raz pierwszy użytkownicy iPhone’ów mogą przenosić w bezpieczny sposób dane z Signala między urządzeniami.

Nowy proces jest próbą znalezienia równowagi między wygodą a bezpieczeństwem. Proces działa za pomocą kodu QR, który należy wygenerować na nowym urządzeniu i zeskanować na starym urządzeniu. Następnie urządzenia ustanawiają bezpośrednie połączenie przez sieć Wi-Fi (lub Bluetooth, jeśli Wi-Fi nie jest dostępne) i przesyłają dane przez sieć lokalną bez przesyłania danych przez serwer chmurowy innej firmy. Dzięki temu, że transfer odbywa się lokalnie, nawet duże transfery danych z komunikatora można wykonać bardzo szybko.

Bezpieczne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak Signal, zwykle przechowują rozmowy tylko w pamięci lokalnej urządzenia ze względu na ryzyko wymuszonego odszyfrowania. Stworzyło to jednak długotrwały problem przenoszenia historii rozmów między urządzeniami bez potencjalnego ujawnienia wszystkich rozmów, które odbył dany użytkownik.

WhatsApp może na przykład tworzyć kopie zapasowe historii czatów na Dysku Google’a lub w chmurze iCloud (w zależności od urządzenia), ale ostrzega, że ​​takie kopie zapasowe nie są obecnie w całości zaszyfrowane i bezpieczne. Kopie zapasowe iMessage działają w podobny sposób: są szyfrowane, jeśli zdecydujesz się wykonać ich kopię zapasową na serwerach Apple iCloud. Jednak obecnie Apple przechowuje klucze do tych kopii zapasowych i często zapewnia odszyfrowane kopie zapasowe organom ścigania w odpowiedzi na prawomocne nakazy.

Nowa funkcja przenoszenia kopii rozmów w Signalu pod systemem iOS próbuje zapewnić wygodę, jednocześnie zachowując klucze szyfrujące w rękach użytkowników. Połączenie między dwoma urządzeniami jest szyfrowane od końca do końca, a aplikacja korzysta z różnych metod sprawdzania, aby upewnić się, że odbiera tylko oczekiwane dane. Po zakończeniu procesu użytkownik powinie mieć mniej więcej aplikację z identyczną zawartością na nowym urządzeniu.

Opcja transferu danych na urządzeniach z systemem iOS/iPadOS z aplikacji Signal

Użytkownicy Signala na Androidzie już od jakiegoś czasu mogą przenosić swoje dane między urządzeniami, ale proces jest bardziej skomplikowany i polega na tym, że należy ręcznie przenieść zaszyfrowaną lokalną kopię zapasową między wewnętrzną pamięcią urządzeń z Androidem. Nowy transfer na podstawie kodu QR nie jest obecnie dostępny na Androida.

Istnieją ważne zastrzeżenia dotyczące działania nowej funkcji, o których powinieneś wiedzieć. Po pierwsze, będziesz potrzebować starego urządzenia, jeśli chcesz przenieść z niego dane Signala. Innymi słowy, jeśli wyczyścisz dane Signala ze starego telefonu przed skonfigurowaniem nowego, utracisz historię wiadomości. Ta funkcja również nie działa między urządzeniami z różnymi systemami operacyjnymi, np. iOS-em i Androidem.

W ubiegłym miesiącu komunikator mobilny Signal wprowadził kody PIN – które pozwalają szyfrować dane, takie jak informacje w profilu, ustawienia konta i kontakty, które zostały zablokowane. Można także wykonać kopię zapasową na serwerach Signala, aby można je było przywrócić na nowym urządzeniu. Co najważniejsze, ta funkcja nie pozwala na tworzenie kopii zapasowych rozmów, w przeciwieństwie do nowej funkcji przesyłania na urządzeniach z iOS-em.

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Signal | the Verge