Nowa wersja Vivaldi z usprawnieniami i trybem ciemnym!

Vivaldi aktualizuje swoją przeglądarkę mobilną na urządzenia z systemem Android – sprawdź pełna listę najważniejszych zmian!

Vivaldi – mobilna przeglądarka internetowa na Androida

Najnowsza wersja mobilnej przeglądarki internetowej Vivaldi na Androida posiada sporo dopracowanych funkcji przeglądarki, takich jak widok kart, zintegrowane blokowanie reklam i trackerów, wbudowane notatki, konfigurowalne szybkie wybieranie i wiele więcej. Wprowadzona oficjalnie na rynek w kwietniu, przeglądarka Vivaldi na Androida zyskała międzynarodowe uznanie za swoje unikalne funkcje, takie jak widok kart, synchronizacja, możliwość tworzenia notatek, zoptymalizowane przeglądanie w trybie poziomym i pionowym, wbudowane blokowanie trackerów i reklam i wiele innych. 

To, co wyróżnia przeglądarkę Vivaldi to jej intuicyjny zestaw funkcji i użytecznych wbudowanych narzędzi, których żadna inna przeglądarka nie oferuje. Udany kwietniowy debiut zmotywował twórców do kolejnych prac i ulepszeń, czego efektem jest dzisiejsza aktualizacja.

Vivaldi posiada specjalnie zaprojektowany interfejs użytkownika, który zapewnia dostęp do kluczowych funkcji, takich jak panele, szybkie wybieranie, przełącznik kart, notatki czy przechwytywanie ekranu. Synchronizacja danych przeglądania jest kolejną wyróżniającą cechą, przydatną szczególnie w podróży.

Vivaldi jest również bardziej prywatny. Zamiast polegać na WebView, komponencie Google’a na Androida, Vivaldi oparty jest na zmodyfikowanym przez twórców kodem źródłowym Chromium, takim samym jak w wersji na klasyczne komputery. Oznacza to, że Vivaldi nie wysyła do Google’a informacji w przeciwieństwie do przeglądarki Chrome. Zbieranie danych użytkowników i profilowanie użytkowników nie jest modelem biznesowym Vivaldi.

W nowej wersji wyeliminowano również wykryte błędy i usprawniono funkcje aplikacji, również tych pod maską. Ze względu na zapotrzebowanie użytkowników, wprowadzony został tryb ciemny dla stron internetowych – nowa opcja niezależna od jasnego/ciemnego motywu interfejsu użytkownika. Motyw aplikacji można zmienić w sekcji UstawieniaMotywy.

Tryb ciemny w Vivaldi (Dark Mode)

Funkcje przeglądarki Vivaldi to między innymi:

 • Pasek kart: prawdziwy pasek kart (w stylu desktopowej przeglądarki) jest domyślnie zintegrowany z interfejsem użytkownika. Pozwala uporać się z odwiecznym problemem wymykającej się spod kontroli dużej ilości otwartych kart. Dzięki niemu możesz z łatwością otwierać karty i przełączać się między nimi.
 • Przełącznik kart: wrota do unikalnego interfejsu kart Vivaldi. Za pomocą łatwego przeciągnięcia palcem, funkcja ta daje możliwość wyszukiwania otwartych kart, kart prywatnych, ostatnio zamkniętych, a nawet synchronizowanych kart otwartych na innych urządzeniach.
Przełącznik kart w przeglądarce mobilnej Vivaldi
 • Wbudowane blokowanie reklam i trackerów: pozwala zwiększyć szybkość przeglądania sieci i pozbyć się nachalnych i niechcianych reklam. Funkcja ta jest domyślnie wyłączona, jednak można ją w łatwy sposób włączyć ją dla konkretnej strony za pomocą ikony tarczy z lewej strony paska adresu, lub też globalnie w Ustawieniach przeglądarki.
 • Menedżer zakładek: pozwala organizować strony internetowe w formie listy zakładek, edytować ich opisy i nadawać własne nazwy. Nazw tych można następnie używać na pasku adresu, co przyśpiesza dostęp do stron. 
Menedżer zakładek w przeglądarce mobilnej Vivaldi na Androida
 • Wbudowane notatki: Unikalna funkcja umożliwiająca zapisywanie notatek lub tworzenia list z poziomu przeglądarki. Notatki synchronizowane są pomiędzy różnymi instalacjami Vivaldi. Dostęp do notatek można uzyskać wybierając przycisk paneli, widoczny w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie przechodząc do pozycji Notatki.
 • Szybkie wybieranie: zbiór ulubionych stron internetowych i zakładek pogrupowanych w konfigurowalne foldery, do których dostęp można uzyskać przy każdym uruchomieniu przeglądarki lub otwarciu nowej karty.  
 • Przechwytywanie ekranu: W przeciwieństwie do innych przeglądarek, Vivaldi oferuje możliwość tworzenia pełnowymiarowych zrzutów ekranu całych stron internetowych. Kliknięcie w ikonę „V” na górze ekranu i wybranie opcji „Przechwyć stronę” zapisuje zrzut całej strony lub, w razie potrzeby, zaznaczonego jej obszaru widocznego na ekranie.
Przechwytywanie ekranu (zrzuty ekranu) w Vivaldi
 • Skróty silników wyszukiwania: przełączanie się pomiędzy różnymi wyszukiwarkami poprzez wpisanie jej pierwszej litery w pasku adresu. Niezależnie od domyślnej wyszukiwarki (Vivaldi obsługuje osiem popularnych silników), jest to szybki sposób na przeprowadzenie wyszukiwania w innym serwisie.
 • Przyciski historii – wstecz i do przodu: przydatna funkcjonalność do przeglądania stron internetowych. Dłuższe naciśnięcie przycisków historii pozwala na wybór konkretnego momentu w historii, do którego chcesz się przenieść.
 • Dopasowywanie się interfejsu do stron internetowych: interfejs użytkownika dopasowuje się do kolorystyki aktywnej strony internetowej – funkcja przyjemna wizualnie i jednocześnie użyteczna.
Dopasowanie interfejsu przeglądarki Vivaldi do stron internetowych
 • Vivaldi Sync: możliwość synchronizacji danych pomiędzy różnymi instalacjami Vivaldi na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach z systemem Android. Zamiast korzystać z serwerów Google, dane użytkowników są przechowywane na naszych własnych zabezpieczonych serwerach w Islandii. Synchronizowane dane są chronione szyfrowaniem typu end-to-end i nigdy nie są nikomu udostępniane.

Pierwsza przeglądarka, która poważnie traktuje miejsce dostępne na ekranie

Warto zwrócić uwagę na optymalizację przestrzeni ekranu przez przeglądarkę Vivaldi. W trybie poziomym Vivaldi wygląda zupełnie inaczej niż w trybie pionowym. Ma większą szerokość z usuniętym paskiem narzędzi i przyciskom umieszczonym w górnej części aplikacji, co zwiększa jej użyteczność. W trybie poziomym przeglądanie z opcją „Zawsze pokazuj wersję na komputer” działa perfekcyjnie.

Tryb poziomy w Vivaldi

Klasyczny pasek kart na górze ekranu doskonale sprawdza się również w trybie poziomym, znacznie zwiększając użyteczność. Można go oczywiście wyłączyć w Ustawieniach przeglądarki mobilnej Vivaldi, aby jeszcze bardziej zwiększyć ilość miejsca dostępnego na ekranie.

Ukrywanie paska statusu w Vivaldi

Przeglądarka nie chce, aby użytkownicy marnowali miejsce, szczególnie na małych ekranach. Dzięki opcji wyłączenia systemowego paska stanu w Ustawieniach Vivaldi, użytkownicy mogą lepiej oglądać zawartość stron w większym oknie przeglądarki. Bez oglądania nieprzeczytanych powiadomień i wiadomości, które przeszkadzają w skupieniu.

Wypróbuj przeglądarkę mobilną Vivaldi na Androidzie

Jeżeli próbujesz Vivaldiego po raz pierwszy na swoim smartfonie, to koniecznie sprawdź jego wszystkie funkcje i pozwól mu się do Ciebie dostosować!

Przeglądarka dostępna jest na urządzenia z systemem Android w wersji 5.0 lub nowszej. Jest również kompatybilna z tabletami i Chromebookami.

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Jeżeli przegladarka przypadła Ci do gustu, to twórcy zachęcają do zostawienia swojej oceny w sklepie Google Play, aby ją popularyzować, do czego także zachęcam. Im większa konkurencja wśród przeglądarek, tym większa motywacja twórców do ich rozwijania i ulepszania! Ja daję 5 ★★★★★. Zachęcam do oceniania!

źródło: Vivaldi