Udział wersji systemu Android od 2010 r. do dziś

Jeśli szukasz wszystkich oficjalnych danych na temat dystrybucji systemu Android, to na stronie AndroidDistribution․io znajdziesz wszystkie historyczne i aktualne dane!

Distribution data form Android (źródło: AndroidDistribution.io)

Na początku tego roku Google zrezygnowało z publikacji danych na temat udziału poszczególnych wersji mobilnego systemu Android na swojej stronie dla programistów. Zamiast tego miejsca, Google prezentuje rozkład dystrybucji Androida w Android Studio. Na szczęście powstał niezależny od Google’a serwis internetowy „Distribution data for Android”, w którym znajdziemy wszystkie historyczne statystyki udziału wersji Androida oraz te, które ostatnio zostały lub zostaną udostępnione.

Przez prawie 10 lat programiści mogli korzystać z pulpitu dystrybucji Androida, aby móc zdecydować o wykorzystaniu najniższej wersji interfejsu API Androida, na którą powinna być kierowana aplikacja. Wszystko odbywało się na podstawie odsetka urządzeń działających na danej wersji.

Wykresy, które Google aktualizowało co miesiąc do 2018 roku służyły również jako wyraźny dowód na problem z fragmentacją systemu Android. Firma Apple podczas swoich prezentacji często wykorzystywała oficjalne dane Google’a jako kontrast dla swoich imponujących osiągnięć w dystrybucji systemu wersji iOS, który od lat jest niedoścignionym wzorem w tej dziedzinie dla Androida.

Z różnych względów Google usunęło dane dystrybucyjne z internetu i od kwietnia 2020 roku zachęca programistów do korzystania z wbudowanych statystyk w Play Console w celu podjęcia decyzji o wyborze najniższej wersji API na podstawie danych właściwych dla swojej aplikacji.

Aby pomóc w kontynuowaniu uświęconej tradycji spekulacji na temat sukcesu Google’a i producentów OEM w celu dostarczenia każdej wersji Androida na urządzenia, serwis 9TO5Google (na podstawie swoich danych archiwalnych oraz serwisów Android Police, Droid-Life oraz danych z „Big Android Chart” Rona Amadeo) stworzył nową aplikację internetową, która wyświetla najnowszy wykres kołowy z udziałem wersji mobilnego systemu operacyjnego Android. Aktualne statystyki pochodzą oczywiście z oficjalnego źródła z Android Studio. Na stronie znajdziemy także wykresy historyczne począwszy 2010 roku, które pochodzą także z oficjalnych źródeł.

Strona z udziałami wersji Androida (aktualnymi i historycznymi) znajduje się pod adresem AndroidDistribution.io. Za stworzeniem aplikacji z wykresami za pomocą Google Flutter SDK dzięki obsłudze aplikacji internetowych, które niedawno weszły w fazę beta stoją Kyle Bradshow i Dylan Rousell z 9TO5Google.

Teraz możemy z łatwością obserwować, jak każda wersja Androida ewoluuje i, która staje się najbardziej popularna na świecie. Miło jest także spojrzeć wstecz na historię tego popularnego systemu operacyjnego.

A tak zmieniał się udział wersji Androida od kwietnia 2010, przez 2015 do 2020 roku:

Udział wersji systemu Android w kwietniu 2010, 2015 i 2020 roku

Oczywiście jest to dobry moment, aby pamiętać, że dane dystrybucyjne Google’a na Androida są opatrzone pewnym błędem. Istnieje wiele różnych urządzeń z Androidem poza telefonami, z których nie wszystkie powinny być często aktualizowane, ale nadal łączą się ze sklepem Google Play i dlatego liczą się do ogólnych danych dystrybucyjnych. Aby uzyskać potencjalnie bardziej realistyczny wgląd w statystyki na smartfonach, warto skorzystać z pomiarów wersji Androida, które odwiedzają określoną popularną stronę internetową.

źródło: 9TO5Google | Distribution data for Android