SpaceX Crew Dragon zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

To kolejny historyczny kamień milowy w dziejach prywatnych lotów kosmicznych – SpaceX Crew Dragon zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

SpaceX właśnie zakończył kolejną historycznej podróż Crew Dragon. Astronauci Bob Behnken i Doug Hurley z powodzeniem zadokowali kapsułę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po prawie 19 godzinach od wystrzelenia z przylądka Cape Canaveral znajdującego się na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W dużej mierze zautomatyzowany proces przebiegał bezproblemowo. Planowany na 27 maja start, ze względu na złe warunki atmosferyczne musiał zostać przełożony na sobotę 30 maja 2020 roku.

Przed finałowym dokowaniem, które odbyło się w niedzielę 31 maja 2020 roku o godzinie 16:22 czasu polskiego, załoga przetestowała obsługę ręczną kapsuły, która, jak relacjonowali na żywo, zachowywała się podobnie jak symulator.

Behnken i Hurley spędzą kilka tygodni na pokładzie ISS przed powrotem na Ziemię. Panele słoneczne kapsuły mają wystarczyć tylko na 119 dni w kosmosie, więc będą musieli powrócić w tym czasie bez względu na to, jak długo astronauci chcieliby pozostać w przestrzeni kosmicznej.

Niewątpliwie jest to historyczny moment – po raz pierwszy prywatny statek kosmiczny z załogą zadokował na orbicie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jest to ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności przestrzeni dla komercyjnych lotów kosmicznych.

Obejrzyj raz jeszcze ten historyczny moment:

źródło: NASA |Space X