Polscy operatorzy uruchomili apkę „Dbam o bliskich”

Aplikacja „Dbam o Bliskich” ma pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa najbliższych osób – to efekt współpracy operatorów Orange, Play, Plus i T-Mobile.

Aplikacja mobilna „Dbam o bliskich”

Klienci sieci komórkowych Orange, Play, Plus i T-Mobile od dziś mogą korzystać z aplikacji mobilnej Dbam o Bliskich, która pozwala dbać o bezpieczeństwo bliskich. Dzięki niej, niezależnie od dzielącej nas odległości, dowiemy się czy nasi bliscy są bezpieczni i czy nie potrzebują naszej lub specjalistycznej pomocy.  Jest to kolejne rozwiązanie odpowiadające na potrzeby w czasach pandemii koronawirusa (COVID-19). Aplikacja Dbam o Bliskich powstała w efekcie współpracy Locon i czterech największych krajowych operatorów telekomunikacyjnych: Orange Polska, Play, Plus i T-Mobile, a projekt wspiera Ministerstwo Cyfryzacji.

Celem współpracy jest wsparcie wysiłków rządu, instytucji zdrowia publicznego i całego społeczeństwa w ograniczaniu aktywności, które mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

Aplikacja pomoże dowiedzieć się, czy bliscy są bezpieczni, czy przebywają w domu, pracy lub szkole albo wezwać pomoc jednym przyciskiem w sytuacji zagrożenia. To technologiczna odpowiedź na potrzebę pozostawania z najbliższymi w stałym kontakcie i prosty sposób, aby zadbać o ważne dla nas osoby.

Jak działa aplikacja „Dbam o bliskich”?

Aplikacja jest prosta, intuicyjna w obsłudze i bezpieczna. Pierwszy użytkownik po uruchomieniu „Dbam o Bliskich” zaprasza bliskich do korzystania z niej za pomocą kontaktów w książce telefonicznej. Osoba uruchamiająca aplikację jako pierwsza jest administratorem grupy – może dodawać kolejne osoby do grupy rodzinnej, czy ustanawiać bezpieczne strefy.

Sprawdź opis usług w aplikacji:

W sytuacji zagrożenia wystarczy jeden przycisk S.O.S., aby komunikat – wraz z dokładną lokalizacją użytkownika – błyskawicznie trafił do jego najbliższych. To tylko kilka z wielu zastosowań aplikacji „Dbam o Bliskich”. Apka korzysta m.in. z systemu powiadomień i interaktywnych map. Jest prosta, intuicyjna w obsłudze i bezpieczna.  

Zaproszone osoby korzystają z rozwiązania „Jestem bezpieczny”. Wszyscy użytkownicy przekazują sobie dane i informacje wyłącznie w ramach stworzonej grupy rodzinnej. Z jednej strony mogą na bieżąco udostępniać w grupie informacje o sobie, takie jak bieżąca lokalizacja i swoje „zameldowania” (np. jestem w domu, w pracy, na zakupach), z drugiej – mogą sprawdzić, gdzie znajdują się inne osoby z grupy, czy otrzymać powiadomienie, gdy dziecko opuści dom.

Obejrzyj krok po kroku, jak aktywować aplikację „Dbam o bliskich”:

Czy korzystanie z aplikacji jest bezpieczne?

Dane użytkowników nie będą automatycznie przekazywane do operatora ani żadnego innego podmiotu. Elementy grywalizacji zastosowane w aplikacji zachęcają do regularnego korzystaniu z niej, a cykliczne przypomnienia to sygnał dla bliskich, że wszystko z nami w porządku i jesteśmy bezpieczni.

Dodatkowo, każdy z operatorów przygotował dla swoich klientów aktywnie korzystających z aplikacji nagrody, jak bezpłatne paczki danych czy urządzenia.

Opis i zrzuty aplikacji mobilnej „Dbam o bliskich”

Więcej informacji o aplikacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej rozwiązania.

Na czas pandemii

Dbam o Bliskich  to aplikacja, która zachęca do pozostawania w kontakcie z najbliższymi i wspólnego dbania o siebie.

Z kolei przygotowywana przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja ProteGO Safe ma pomagać w bezpiecznym wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Wkrótce w sklepach Google Play i AppStore pojawi się najnowsza wersja tej aplikacji. Aplikacja będzie korzystać z API opracowanego przez Apple i Google i składać się z dwóch modułów.

  • Pierwszy moduł umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
  • Drugi moduł skanuje nasze otoczenie i komunikuje w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem.

W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się nasz telefon, zachoruje – dostaniemy odpowiednią informację. Nie dowiemy się, kto zachorował. Dowiemy się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie.

Aplikację Dbam o Bliskich już od dziś można bezpłatnie pobrać na telefon komórkowy z systemem Android ze sklepu Google Play. Wersja aplikacji dla systemu iOS czeka na publikację w sklepie App Store.

Pobierz aplikację w sklepie App Store

(WKRÓTCE W APP STORZE!)

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

(BETA)

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji | Orange | Play | Plus | T-Mobile