5G jest już dostępne w sieci Otvarta!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sieć Otvarta wdrożyła dla swoich klientów obsługę sieci 5G – to kolejny operator, który jest gotowy z nową technologią.

5G w sieci Otvarta

W piątek 29 maja 2020 roku sieć Otvarta uruchomiła standard 5G dla wszystkich swoich abonentów. Dzięki wytężonej pracy zarówno po stronie Otvarta jak i sieci Plus oraz niezliczonej ilości testów przeprowadzonych w ostatnich dniach udało się całkowicie wdrożyć standard 5G przed pierwotnie planowanym terminem. Tym samym prace związane z wprowadzeniem standardu 5G w sieci OTVARTA zostały zakończone.

Czym jest standard 5G?

Standard 5G to sieć komórkowa najnowszej generacji, zapewniająca dużo szybsze połączenie z Internetem, a także dużo mniejsze opóźnienia. Sieć 5G charakteryzuje się również dużo większą pojemnością w porównaniu do poprzednich generacji. Do obecnie istniejących sieci LTE jednocześnie może połączyć się do miliona urządzeń na każde 500 km². Sieć 5G pozwoli na podłączenie miliona urządzeń na każdy 1km kwadratowy.

Urządzenia oficjalnie wspierające 5G w sieci OTVARTA (stan na 29 maja 2020 r.):

  • HUAWEI P40
  • HUAWEI P40 PRO
  • HUAWEI MATE XS
  • Router ZTE 801
  • Realme X50 Pro 5G (po aktualizacji oprogramowania)
  • RedMagic 5G

Obecnie zasięg sieci 5G jest dostępny dla abonentów korzystających z sieci OTVARTA w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu oraz Katowicach.

Mapa zasięgu 5G w Warszawie w sieci Otvarta

Aktualna mapka zasięgu tutaj.

Czy standard 5G jest bezpieczny?

Tak, obecnie funkcjonująca sieć 5G budowana jest w oparciu o już istniejące rozwiązania techniczne, które były stosowane w LTE. Budowa sieci 5G odbywa się w oparciu o istniejące przepisy prawa dotyczące promieniowania elektromagnetycznego przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

źródło: Otvarta