macOS Catalina 10.15.5 z funkcją zarządzania kondycją baterii

Apple wydało uaktualnienie systemu macOS Catalina 10.15.5 z nową funkcją zarządzania kondycją baterii na MacBookach.

Uaktualnienie macOS 10.15.5

Po wydaniu uaktualnienia systemu iOS 13.5 i iPadOS 13.5 w zeszłym tygodniu, Apple wydało teraz aktualizację systemu operacyjnego macOS Catalina 10.15.5. To uaktualnienie wprowadza przede wszystkim nową funkcję poprawiającą żywotność baterii na MacBookach, która ma na celu ograniczenie starzenia się chemicznego baterii komputera MacBook i przedłużenie jego żywotności, ale bez wydłużania żywotności baterii. Dodatkowo na liście zmian znajdują się poprawki błędów i usprawnienia związane z wydajnością.

Funkcja zarządzania kondycją baterii w systemie macOS 10.15.5 została zaprojektowana w celu poprawy żywotności baterii poprzez zmniejszenie szybkości starzenia się chemicznego. Funkcja wykonuje to poprzez monitorowanie historii temperatury akumulatora i wzorców ładowania. W oparciu o pomiary, które gromadzi, zarządzanie stanem baterii może zmniejszyć maksymalne ładowanie baterii w tym trybie. Dzieje się to w razie potrzeby, aby zapewnić ładowanie akumulatora do poziomu zoptymalizowanego do użycia.

Dzisiejsza aktualizacja rozwiązuje również problem polegający na tym, że duże transfery danych do woluminów RAID mogą spowodować, że Finder przestaje odpowiadać.

System operacyjny macOS Catalina 10.15.5 jest już dostępny do pobrania za pośrednictwem aplikacji Preferencje systemowe dla użytkowników komputerów Mac.

Jak sterować funkcją zarządzania kondycją baterii?

Funkcja zarządzania kondycją baterii jest domyślnie włączona po zakupie nowego notebooka Mac z systemem macOS 10.15.5 lub po uaktualnieniu do systemu macOS 10.15.5.

Jeśli chcesz ją wyłączyć, wykonaj następujące czynności:

 1. Z menu Apple  wybierz polecenie Preferencje systemowe, a następnie kliknij opcję Oszczędzanie energii.
 2. Kliknij opcję Kondycja baterii.
 3. Usuń zaznaczenie opcji Zarządzanie kondycją baterii, a następnie kliknij przycisk OK.
macOS Catalina 10.15.5 - Zarządzanie kondycją baterii
 1. Kliknij opcję Wyłącz.
macOS Catalina 10.15.5 - Zarządzanie kondycją baterii

Pamiętaj, że wyłączenie tej funkcji może zredukować żywotność baterii.

Pełna lista zmian zawartych w uaktualnieniu macOS Catalina 10.15.5

Uaktualnienie macOS Catalina 10.15.5 wprowadza funkcję zarządzania kondycją baterii w preferencjach oszczędzania energii na notebookach, możliwość sterowania automatycznym wyróżnianiem kafelków wideo w trakcie połączeń FaceTime w grupie oraz narzędzia dostrajania wbudowanej kalibracji monitora Pro Display XDR. To uaktualnienie poprawia również stabilność, niezawodność i bezpieczeństwo Maca.

Zarządzanie kondycją baterii

 • Funkcja zarządzania kondycją baterii, pozwalająca przedłużyć żywotności baterii notebooka Mac.
 • Wyświetlanie kondycji baterii oraz zalecenia jej serwisowania w panelu preferencji Oszczędzanie energii.
 • Opcja pozwalająca wyłączyć zarządzanie kondycją baterii.

Aby uzyskać więcej informacji o tej funkcji, odwiedź stronę pomocy Apple’a.

Preferencje wyróżniania FaceTime

 • Opcja pozwalająca wyłączyć automatyczne powiększanie kafelka osoby mówiącej w trakcie połączenia FaceTime w grupie

Dokładne dostrajanie kalibracji monitora Pro Display XDR

 • Narzędzia umożliwiające dostrajanie wbudowanej kalibracji monitora Pro Display XDR przez regulację punktu bieli oraz luminancji w celu dokładnego dostosowania ich do własnej kalibracji docelowej

Uaktualnienie zawiera także poprawki błędów i inne udoskonalenia

 • Rozwiązuje problem, który mógł uniemożliwiać aplikacji Przypomnienia wysyłanie powiadomień o przypomnieniach powtarzających się.
 • Usuwa problem, który mógł uniemożliwiać wprowadzenie hasła na ekranie logowania.
 • Usuwa problem powodujący ciągłe wyświetlanie plakietki na ikonie Preferencji systemowych po zainstalowaniu uaktualnienia.
 • Rozwiązuje problem, przez który wykrycie kamery po użyciu jej przez aplikację do wideokonferencji mogło być niemożliwe.
 • Usuwa problem dotyczący Maców z układem zabezpieczającym Apple T2, przez który głośniki wewnętrzne mogły nie być wyświetlane jako urządzenie wyjściowe w preferencjach dźwięku.
 • Rozwiązuje problem ze stabilnością podczas wysyłania i pobierania plików multimediów z biblioteki zdjęć iCloud, gdy Mac jest uśpiony.
 • Usuwa problem ze stabilnością podczas przesyłania dużych ilości danych na woluminy RAID.
 • Rozwiązuje problem, w wyniku którego włączenie opcji Redukuj ruch w preferencjach dostępności nie redukowało ruchu animacji podczas połączeń FaceTime w grupie.

Niektóre funkcje mogą nie być dostępne we wszystkich regionach lub na wszystkich urządzeniach Apple.

Sprawdź szczegółowe informacje na temat tego uaktualnienia oraz na temat zabezpieczeń w tej wersji systemu.

źródło: Apple