PAC-MAN jest najlepiej sprzedającą się grą zręcznościową już od 40 lat!

Gra zręcznościowa PAC-MAN skończyła w ten weekend 40 lat, do dziś ma trwałe dziedzictwo i jest na szczycie najlepiej sprzedających się tytułów Arcade wszech czasów!

40-lecie gry PAC-MAN

Gdyby PAC-MAN był prawdziwym człowiekiem, jego urodziny przypadałyby pośrodku pokolenia X i pokolenia Millennialsów – to potencjalnie wyjaśnia, dlaczego gra wciąż jest kultowa dla obu grup odbiorców. Opracowana przez japońską firmę Namco, gra Pac-Man sprzedana została w 400 000 automatach do salonów gier na całym świecie i osiągnęła 3,5 miliarda dolarów ze sprzedaży do 1990 roku. Grze przypisuje się pionierską rozgrywkę bez użycia przemocy, otwierając w ten sposób rynek na nowe typy konsumentów – mianowicie kobiety.

PAC-MAN (w Japonii znana pod nazwą Puck-Man) w Stanach Zjednoczonych pojawiła się pod „właściwym” tytułem 10 października 1980 roku, jednak za narodziny Pac-Mana przyjmuje się na 22 maja 1980 roku, kiedy to gra została po raz pierwszy pokazana społeczeństwu.

Oprócz pana Pac-Mana pojawiła się wersja gry z panią Ms. Pac-Man wprowadzona dwa lata po premierze oryginalnej gry. Był to również ogromny hit i znalazł się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się gier zręcznościowych, zgodnie z danymi zebranymi przez serwis internetowy U.S. Gamer.

Może Cię zainteresować także:

Szum wokół gry obejmował wszystko, od programów telewizyjnych, piosenek o gorączce Pac-Mana, parodii Al Yankovica (The Beatles – Taxman), graczy rywalizujących o to, kto mógł szybko ukończyć grę bez błędów i oczywiście kilka kolejnych wersji zręcznościowych i gier domowych.

Jeśli ten tekst sprawił, że tęsknisz za Pac-Manem, możesz zagrać w grze Google Doodle, która została stworzona w ubiegłym roku z okazji 39. rocznicy powstania gry – po prostu kolejny element układanki w niezliczonych hołdach dla jednej z najbardziej wpływowych gier wideo w historii.

Ranking najlepiej sprzedających się na świecie gier typu Arcade (zręcznościowych) wszech czasów

TOP gry Arcade wszech czasów pod względem sprzedaży
nazwa gryprzychody w USDliczba sprzedanych automatów
PAC-MAN3,5 mld400.000
Space Invaders2,7 mld360.000
Street Fighter II¹2,3 mld200.000
Ms. Pac-Mac1,2 mld125.000
NBA Jam1,1 mld20.000
Defender1,0 mld60.000
Asteroids0,8 mld100.000
Mortal Combat II0,627.000

¹ łącznie ze Street Fighter Champion Edition

Oto oficjalny klip zapowiadający 40-lecie gry PAC-MAN:

Oryginalną grę PAC-MAN w wersji mobilnej możesz pobrać za darmo na smartfona lub tablet ze sklepu App Store (iOS/iPadOS) oraz Google Play (Android), klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play
Automaty - oryginalna gra PAC-MAN z 1980 roku

źródło: U.S. Gamer| Statista | Bandai NAMCO