Wiadomości na Androida dostaną kompleksowe szyfrowanie dla RCS

Oficjalna aplikacja Google’a do wysyłania wiadomości pod systemem Android może w końcu otrzymać kompleksowe szyfrowanie RCS.

Wiadomości RCS (Android)

Analiza najnowszej aktualizacji aplikacji Wiadomości od Google’a sugeruje, że aplikacja może być coraz bliżej do otrzymania szyfrowania end-to-end dla RCS. Rich Communication Services (RCS) to następca wiadomości SMS i posiada te funkcje, które ma większość innych usług tekstowych, ale wciąż bez kompleksowego szyfrowania, jakie mają aplikacje takie jak Signal czy iMessage. Powszechne przyjęcie RCS nie jest do końca ustalone we wszystkich krajach, główni amerykańscy operatorzy komórkowi ogłosili pod koniec ubiegłego roku, że będą oferować RCS w 2020 roku.

Google po raz pierwszy zaprezentowało wiadomości RCS jako podstawową platformę SMS-ów na Androida w 2018 roku, a w listopadzie ubiegłego roku ogłosił, że w rzeczywistości wprowadza go dla użytkowników w USA.

Jak podaje serwis 9TO5Google wewnętrzna wersja Google Messages v. 6.2 zawiera kilka wierszy kodu, które podają wskazówki dotyczące możliwych przyszłych funkcji aplikacji, w tym 12 nowych ciągów znaków odnoszących się do szyfrowania.

Wciąż jednak jest zbyt mało wystarczających informacji, aby ustalić, czy nadawca i odbiorca wiadomości w Wiadomościach będzie musiał korzystać z aplikacji, aby działało szyfrowanie od początku do końca komunikacji. Aktualizacje kodu sugerują ustawienie, które może pozwolić użytkownikom zdecydować, czy udzielić zezwolenia innym aplikacjom na Androida, które mają dostęp do wiadomości, aby zobaczyć również wiadomości zaszyfrowane.

Niewiadomo, czy i kiedy Google kiedykolwiek doda ​​funkcję szyfrowania end-to-end. Ale firma zapowiedziała już wcześniej, że nad tym pracuje, więc wydaje się, że kiedyś tak się stanie.

źródło: Engadget | 9TO5Google