Pasjans Microsoftu kończy dziś 30 lat i wciąż ma 35 mln graczy miesięcznie!

Pasjans (oryg. Microsoft Solitaire) obchodzi dzisiaj swoje trzydziestolecie i uwierzcie, bądź nie cały czas kończy dziś 30 lat i wciąż ma 35 milionów graczy miesięcznie – Microsoft chce ustanowić nowy rekord.

Pasjans Microsoftu kończy 30 lat!

Microsoft Solitaire, czyli kultowy gra w Pasjansa pod Windowsem kończy dziś 30 lat. Microsoft świętuje tę okazję próbą ustanowienia rekordu świata w największej liczbie gier w pasjansa ukończonych w ciągu jednego dnia. Według Microsoftu 35 milionów ludzi wciąż gra w pasjansa co miesiąc, a codziennie odbywa się ponad 100 milionów rozdań na całym świecie. Gra została pierwotnie dołączona do systemu Windows 3.0 już w 1990 roku – zaprojektowana została specjalnie w celu nauczenia użytkowników korzystania z myszy. Chwytanie wirtualnych kart i upuszczanie ich na miejsce nauczyło podstaw przeciągania i upuszczania pod systemem Windows, z których nadal korzystamy w celu wykonania różnych czynności pod tym systemem.

Pasjans Microsoftu pierwotnie znany jako Windows Solitaire, jest jedną z najczęściej rozgrywanych gier na świecie, ponieważ jest dostarczany w każdej wersji systemu Windows od ponad dwóch dekad. Oznacza to, że jest obecny więcej niż miliardzie komputerów. Przestał być częścią systemu Windows wraz z wydaniem systemu Windows 8 w 2012 roku.

Stażysta Microsoftu Wes Cherry zaprogramował tę grę, a pionierka grafiki pikselowej i Mac GUI Susan Kare zaprojektowała oryginalną talię kart. Cherry początkowo zaprogramował „tryb bossa” w Windows Solitaire, z fałszywym arkuszem kalkulacyjnym zaprojektowanym do oszukiwania szefów i współpracowników. Microsoft kazał Cherry’emu usunąć tryb bossa z gry przed jej wydaniem. Gdyby pozostał, mógłby uratować przynajmniej jednego człowieka przed zwolnieniem z pracy przez byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga.

Sprawdź także:

Solitaire jest wciąż aktywnie rozgrywany na całym świecie przez miliony, dzięki jego urokowi i prostocie. Został nawet wprowadzony do World of Game Video Hall of Fame w zeszłym roku. Microsoft przetłumaczył grę na 65 języków, dzięki czemu gra obecna jest na ponad 200 rynkach.

Microsoft Solitaire otrzymał swoją pierwszą poważną aktualizację dopiero w 2012 roku, co zbiegło się w czasie z usunięciem jej z systemu Windows 8 i pozostawieniu jako samodzielnej aplikacji. Nowa aplikacja obejmowała pięć nowych trybów gry, codzienne wyzwania, konkurencyjne wydarzenia, integrację z Xbox Live, a nawet możliwość wyboru trudności.

Ta samodzielna aplikacja doprowadziła również do powrotu Solitaire jako części systemu Windows 10 w 2015 roku. Jest teraz dostępna na wszystkich głównych platformach systemów operacyjnych. Jeśli chcesz pomóc firmie Microsoft osiągnąć rekordową próbę, Microsoft Solitaire dostępny jest pod systemem Windows, iOS, Android, a nawet w przeglądarce internetowej!

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Microsoft | the Verge
fotografia w nagłówku: World Video Game Hall of Fame / The Strong Museum