Tryb dostępności w Mapach Google – od parkingów po toalety

W aplikacji Mapy Google pojawił się nowy tryb wyróżniania miejsc o ułatwionej dostępności dla osób niepełnosprawnych, od parkingów po toalety.

Ikona dostępności w Mapach Google'a

Ludzie, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, przy pomocy balkoników lub innych urządzeniach ułatwiających poruszanie się, wiedzą, jak frustrujące jest radzenie sobie z wysokimi schodami i wąskimi przestrzeniami w restauracjach czy w sklepach. Wyszukiwanie informacji o dostępności w wielu miejscach publicznych może być niewygodne lub wręcz niemożliwe. W związku z tym, że dzisiaj (21 maja) obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (GAAD – ang. Global Accessibility Awareness Day), w aplikacji Google Maps oficjalnie wprowadzony został nowy tryb dostępności (ang. accessible places) w wynikach wyszukiwania map wyróżniający dostępne miejsca.

Użytkownicy zobaczą nową pozycję Ustawienia dostępności w ustawieniach aplikacji Mapy. Stamtąd mogą włączać funkcję Dostępne miejsca. Funkcja pojawiła się już w Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, wkrótce ma się pojawić także w innych krajach.

Ikony wózków inwalidzkich pojawią się w wynikach wyszukiwania, a szczegóły, takie jak parking, wejścia, windy, miejsca siedzące i toalety pojawią się na listach wyszukiwania – użytkownicy mogą sami dodawać te informacje, przesyłając propozycję zmian lub dodając w Lokalnych przewodnikach odpowiadając na pytania o miejsce, w którym byli. Na stronie pomocy Map Google można zapoznać się ze specyfikacjami dotyczącymi dostępności wózków inwalidzkich.

W Mapach Google znajdują się obecnie dane o dostępności dla ponad 15 milionów miejsc.

Oznaczenia budynków mogą nie zawierać opisów dotyczących dostępności z różnych powodów – w większości przypadków ze względów historycznych, chociaż wiele budynków może być nieprzyjaznych osobom niepełnosprawnym.

Nie żyjemy w idealnym świecie, ale zdobycie potrzebnych informacji za pomocą kilku dotknięć na smartfonie zdecydowanie pomaga poradzić sobie w trudnych sytuacjach – teraz także jeśli chodzi o kwestie związane z dostepnością miejsc.

Ikona/tryb dostępności Google Maps

źródło: Google Blog | Android Police