W aplikacji Mapy Google pojawił się nowy tryb wyróżniania miejsc o ułatwionej dostępności dla osób niepełnosprawnych, od parkingów po toalety.

Ludzie, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, przy pomocy balkoników lub innych urządzeniach ułatwiających poruszanie się, wiedzą, jak frustrujące jest radzenie sobie z wysokimi schodami i wąskimi przestrzeniami w restauracjach czy w sklepach. Wyszukiwanie informacji o dostępności w wielu miejscach publicznych może być niewygodne lub wręcz niemożliwe. W związku z tym, że dzisiaj (21 maja) obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (GAAD – ang. Global Accessibility Awareness Day), w aplikacji Google Maps oficjalnie wprowadzony został nowy tryb dostępności (ang. accessible places) w wynikach wyszukiwania map wyróżniający dostępne miejsca.
Użytkownicy zobaczą nową pozycję Ustawienia dostępności w ustawieniach aplikacji Mapy. Stamtąd mogą włączać funkcję Dostępne miejsca. Funkcja pojawiła się już w Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, wkrótce ma się pojawić także w innych krajach.
Ikony wózków inwalidzkich pojawią się w wynikach wyszukiwania, a szczegóły, takie jak parking, wejścia, windy, miejsca siedzące i toalety pojawią się na listach wyszukiwania – użytkownicy mogą sami dodawać te informacje, przesyłając propozycję zmian lub dodając w Lokalnych przewodnikach odpowiadając na pytania o miejsce, w którym byli. Na stronie pomocy Map Google można zapoznać się ze specyfikacjami dotyczącymi dostępności wózków inwalidzkich.
W Mapach Google znajdują się obecnie dane o dostępności dla ponad 15 milionów miejsc.
Oznaczenia budynków mogą nie zawierać opisów dotyczących dostępności z różnych powodów – w większości przypadków ze względów historycznych, chociaż wiele budynków może być nieprzyjaznych osobom niepełnosprawnym.
Nie żyjemy w idealnym świecie, ale zdobycie potrzebnych informacji za pomocą kilku dotknięć na smartfonie zdecydowanie pomaga poradzić sobie w trudnych sytuacjach – teraz także jeśli chodzi o kwestie związane z dostepnością miejsc.

źródło: Google Blog | Android Police