#CiekawiNauki online: Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji

Podczas 8. spotkania online z cyklu #CiekawiNauki pt. „Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji”, zostanie zaprezentowany inteligentny system do zdalnego monitoringu pasiek – Smartula.

#CiekawiNauki online: Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji

Już 21 maja na spotkaniu online z cyklu #CiekawiNauki dowiesz się, w jaki sposób sztuczna inteligencja, interpretując sygnały płynące z uli, może przyczynić się do ratowania pszczół miodnych i polepszenia warunków ich życia. SMARTULA to system niewielkich, energooszczędnych urządzeń, które dzięki zastosowaniu dedykowanych algorytmów określają kondycję pszczelej rodziny oraz identyfikują zagrożenia, m.in. niekorzystne warunki panujące w ulach, choroby pszczół, ataki szkodników czy kradzieże lub wandalizm.

Nasze algorytmy uczą się języka pszczelego roju tak, abyśmy mogli zrozumieć, co pszczoły chcą nam przekazać – mówią twórcy systemu do monitoringu pasiek SMARTULA.

#CiekawiNauki to otwarte spotkania dla dociekliwych organizowane na Politechnice Gdańskiej – tym razem spotkanie dla pasjonatów współczesnej nauki i nowoczesnych technologii, miłośników pszczół, pszczelarstwa i ochrony środowiska.

Pszczoły miodne zapylają znaczną część roślin, które spożywamy. Produkują przy tym miód – ceniony przysmak, składnik kosmetyków, preparatów leczniczych i innych produktów, z których korzystamy na co dzień. Niepokoją więc doniesienia o rosnących zagrożeniach, które przyczyniają się do upadku pasiek: intensyfikacji rolnictwa, niekorzystnych zmianach w środowisku naturalnym czy chorobach (Masowe Ginięcie Pszczół »z ang. Colony Collapse Disorder« – to zjawisko globalne spowodowane właśnie chorobami).

SMARTULA to system niewielkich, energooszczędnych urządzeń, które dzięki zastosowaniu dedykowanych algorytmów określają kondycję pszczelej rodziny oraz identyfikują zagrożenia, m.in. niekorzystne warunki panujące w ulach, choroby pszczół, ataki szkodników czy kradzieże lub wandalizm. W sierpniu 2020 r., po miesiącach udoskonaleń systemu i badań nad zachowaniami pszczół, produkt trafi do testów u zawodowych pszczelarzy.

Może Cię zainteresować także:

W sierpniu 2020 roku, po miesiącach udoskonaleń systemu i badań nad zachowaniami pszczół, produkt trafi do testów u zawodowych pszczelarzy.

O SMARTULI opowie mgr inż. Tymoteusz Cejrowski – pracownik Katedry Architektury Systemów Komputerowych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, jeden z autorów projektu. Dowiemy się m.in.:

  • jak sztuczna inteligencja interpretuje mowę pszczół?
  • co jest największym wyzwaniem w budowaniu systemu monitorowania zachowań tych fascynujących owadów?
  • jakie będą długofalowe korzyści pracy SMARTULI dla pszczół i pszczelarzy?
  • co jest jeszcze do zbadania?

Jak i kiedy wziąć udział w spotkaniu online?

#CiekawiNauki online:
? Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji

Kiedy? 21 maja 2020 roku (czwartek), godz. 18:00
Gdzie będzie dostępna transmisja na żywo?
na profilu facebookowym Politechniki Otwartej:

Dołącz także do wydarzenia na Facebooku, aby nie zpomnieć o transmisji online!


Projekt SMARTULA powstał w 2017 na Politechnice Gdańskiej. W skład zespołu projektowego weszli pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobecki, dr inż. Julian Szymański, mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański, a także mgr inż. Emilian Świtalski, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestorem projektu jest Sescom SA. SMARTULA zwyciężyła w konkursie „Jaskółki Przedsiębiorczości 2017”, skierowanym do studentów i doktorantów PG, na najlepszy pomysł biznesowy PG.

źródło: Politechnika Otwarta | SMARTULA