Ludzkie ciało, komórki a nawet Apollo 11 dostępne w 3D w Google’u!

Teraz, oprócz zwierząt, możesz obejrzeć dokładnie z bliska 11 układów ludzkiego ciała, komórki zwierząt i wiele więcej, dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR) w wyszukiwarce Google!

Trójwymiarowe obiekty w rozszerzonej rzeczywistości (AR) w wyszukiwarce Google

Rozszerzona rzeczywistości (AR) w wyszukiwarce mobilnej Google pozwala umieścić różne przedmioty lub zwierzęta w domowej przestrzeni, w której sami się znajdujemy. Trójwymiarowe wizualizacja ludzkiego ciała w AR i oglądanie komórek z bliska – to nauka na całkiem nowym poziomie. Dzięki obiektom 3D możecie zmienić Wasz salon w wirtualne ZOO, przyjrzeć się z bliska modułowi sterowania Apollo 11 lub zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Dzięki temu doświadczeniu wszyscy dobrze się bawią i twórczo spędzają czas w swoich domach. Jak jeszcze może ono Wam pomóc? Poniżej poznasz kilka nowych sposobów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości (i odrobiny wyobraźni) do samodzielnej nauki.

Tajemnice ludzkiego ciała rozszerzonej rzeczywistości!

⚠️ Jak oglądać modele 3D w rozszerzonej rzeczywistości w Polsce?
Zanim zaczniesz eksplorować nowe sposoby wykorzystania Augmented Reality (AR) dla oglądania poniższych tematów w wyszukiwarce Google w Polsce, musisz przełączyć język wyszukiwania na angielski! Nowe funkcje (oprócz zwierząt) dostępne są obecnie tylko dla zapytań anglojęzycznych. Choć po przełączeniu na język angielski (to jest warunek, żeby móc wyświetlać poniższe modele 3D) możesz wpisać polskie zapytania, a przeglądarka powinna je i tak rozpoznać!

Czym innym jest poczytać o ludzkim sercu, a czym innym zobaczyć je z bliska i zrozumieć, jak pompuje krew w celu zapewnienia naszemu organizmowi tlenu. Google wraz z z firmą Biodigital przygotowało 11 systemów ludzkiego ciała, które możesz zobaczyć w swoim salonie za pomocą mobilnego urządzenia obsługującego rozszerzoną rzeczywistość.

Wyszukaj w wyszukiwarce Google na smartfonie frazę „układ krwionośny” ? i dotknij przycisku „Wyświetl w 3D”, aby zobaczyć z bliska ludzkie serce ♥️ lub przyjrzeć się ludzkiemu układowi kostnemu ? i prześledzić jak wszystkie jego cząstki ? doskonale łączą się w całość. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj etykiety na każdej części ciała lub oglądaj obrazy naturalnej wielkości w rozszerzonej rzeczywistości, aby lepiej zrozumieć skalę obiektów. 

Przykładowe modele 3D układów człowieka w AR (Google)

Co należy wpisać, aby wyszukać nowe trójwymiarowe obiekty z mobilnej wyszukiwarki Google?

Oto przykładowe fraz, które możesz wpisać po polsku w wyszukiwarce Google (po zmianie języka wyszukiwania na angielski), aby wyświetlić je w swoim pokoju, lub innym dowolnym miejscu w rozszerzonej rzeczywistości:

Kliknij na poniższą grafikę, aby powiększyć:

Nowe obiekty 3D w wyszukiwarce Google (AR - rozszerzona rzeczywistość)

? ? Zobacz nasz mikroskopijny świat w powiększeniu

Teraz możesz zobaczyć małe organizmy lub komórki, których nie widzimy gołym okiem w znacznym powiększeniu i w dodatku w 3D. Aby pojąć ich budowę i dowiedzieć się co kryją w środku, należy je powiększyć. google we współpracy z Visual Body stworzyło modele AR komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych ?, w tym także niektórych ich kluczowych organelli.

Aby zobaczyć je w swoim pokoju wpisz w wyszukiwarce „komórka zwierzęca” i powiększ jej jądro, aby zobaczyć, jak przechowuje DNA ? lub wyszukaj „mitochondria”, aby zobaczyć, co kryją w środku.

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości możesz również wyświetlić taką komórkę 3D w dowolnym miejscu na które skierujesz kamerę smartfona. W ten sposób łatwo ją obrócisz, powiększysz czy przyjrzysz się szczegółom dotyczącym różnych jej elementów.

? Zmień swój dom w wirtualne muzeum

Muzea mogą być teraz zamknięte, ale dzięki Google Arts & Culture oraz instytucjom takim jak Smithsonian National Air and Space Museum możesz zmienić swój dom w jedno z nich.

Wyszukaj na swoim telefonie „Apollo 11”, aby zobaczyć jego moduł dowodzenia w trójwymiarze. Wpisz w wyszukiwarkę „Neil Armstrong”, aby uzyskać realistyczny widok jego skafandra kosmicznego, jeśli wolisz zostać na Ziemi – wejdź do „jaskini Chauveta”, aby przyjrzeć się z bliska jednemu z najstarszych znanych na świecie malowideł jaskiniowych, które są zwykle niedostępne dla zwiedzających.

Odkrywaj, nagrywaj i udostępniaj

Google wprowadza także nowy format karuzeli na Androidzie, aby ułatwić szybkie przeglądanie powiązanych treści. Dodano również opcję nagrywania, dzięki czemu możesz łatwo tworzyć i udostępniać filmy z wykorzystaniem AR swojej rodzinie i przyjaciołom. 

Już od jakiegoś czasu możemy oglądać zwierzęta w 3D – wystarczy, że w wyszukiwarce mobilnej wpiszecie tygrys, panda, koza, gepard, kot, rekin, żółw, pies, jeż czy niedźwiedź. W poniższym wpisie możesz dowiedzieć się więcej:


Na pewno spodoba Wam się odkrywanie modeli 3D i rozszerzonej rzeczywistości w wyszukiwarce Google. Udostępniając swoje filmy w mediach społecznościowych używaj hashtagu #Google3D i pokaż, w jaki sposób AR pomaga Ci w nauce i odkrywaniu nowych rzeczy w domu.

Założę się, że Twoja wyobraźnia nie ma granic! Miłego odkrywania świata!

źródło: Google Polska