Teraz e-Meldunek z elektronicznym potwierdzeniem!

Od teraz, oprócz tego, że możesz zameldować się online to od razu otrzymasz także elektroniczny dokument potwierdzający zameldowanie.

Elektroniczne potwierdzenie adresu zameldowania do pobrania online!

Dokument potwierdzający zameldowanie jest o tyle istotny, że na nowych dowodach osobistych nie mamy już wpisanego adresu zameldowania. Takie potwierdzenie przyda się nie tylko w urzędach ale także w banku, jeśli będziemy chcieli wziąć kredyt hipoteczny lub założyć konto. Ze względu na to, że w dowodzie nie ma już takiej informacji, potrzebne jest formalne potwierdzenie adresu zameldowania. Do tej pory musieliśmy iść po nie osobiście do urzędu, a od dzisiaj możemy go zdobyć przez internet.

Nowa e-usługa Pobierz dokument o zameldowaniu jest bezpłatna, a do skorzystania z niej wymagany jest profil zaufany (PZ) oraz urządzenie (komputer lub smartfon) z dostępem do internetu.

Jeśli nie masz profilu zaufanego możesz go szybko i łatwo założyć przez internet, korzystając z bankowości internetowej banku, który umożliwia korzystanie z e-Urzędu lub skorzystać z tymczasowego profilu zaufanego.

Jak pobrać online potwierdzenie o zameldowaniu?

 • Wejdź na stronę GOV.pl i wybierz e-usługę Pobierz dokument o zameldowaniu. Kliknij przycisk Pobierz informację o zameldowaniu i zaloguj się swoim profilem zaufanym.
 • Sprawdź swoje dane, w tym aktualny adres lub adresy zameldowania (równocześnie możesz mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego).
 • Wskaż rodzaj adresu (stały, czasowy lub ich brak), dla którego ma zostać wydany dokument. Kliknij Dalej.
 • Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą na koncie Mój GOV (znajdziesz ją na stronie GOV.pl w prawym górnym rogu), na którą otrzymasz dokument z informacją o zameldowaniu w formacie PDF – będzie on opatrzony elektroniczną pieczęcią Ministra Cyfryzacji – dokument może pojawić się do 10 minut.

WAŻNE! Nie drukuj tego dokumentu! Wydrukowana informacja nie będzie już ważnym dokumentem. Używaj tylko pobranej wersji elektronicznej.

Informacja o zameldowaniu przesłana na skrzynkę Gov (ePUAP) jest dokumentem elektronicznym PDF

Nie drukuj go – przekazuj tylko w postaci elektronicznego pliku PDF. Wydruk nie ma mocy prawnej i odbiorca może go nie uznać. 

 • Dlaczego odbiorca może nie uznać wydruku?
  Wydruk to tylko wygląd informacji o zameldowaniu, czyli jej wizualizacja. Nie widać na nim pieczęci elektronicznej, która jest zaszyta w pliku. Odbiorca, któremu przekażesz wydruk, nie będzie mógł sprawdzić, czy dostał oryginalny dokument.
 • O czym świadczy pieczęć elektroniczna?
  Pieczęć elektroniczna w informacji o zameldowaniu potwierdza, że dokument jest autentyczny i przedstawia dane z rejestru państwowego. To tak zwana kwalifikowana pieczęć elektroniczna złożona przez aplikację państwową. 
 • Jak przekazać odbiorcy elektroniczną informację o zameldowaniu?
  Przekaż informację o zameldowaniu w taki sposób, aby nie naruszyć pliku – na przykład: 
  • e-mailem, 
  • przez skrzynkę Gov (ePUAP), 
  • na nośniku elektronicznym – na przykład płycie CD, pendrivie, 
  • za pomocą programu lub usługi do przesyłania plików elektronicznych.

Upewnij się wcześniej, że odbiorca przyjmuje dokumenty w formie elektronicznej. 

Jak się zameldować przez internet?

Dokument, który pobierzesz może potwierdzać Twój adres zameldowania lub jego brak. Jeśli dotyczy Cię ta druga sytuacja, warto ją zmienić i zameldować się. To także możesz zrobić przez internet.

Potrzebujesz również profilu zaufanego – jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, w której chcesz się zameldować (lub masz do niej inny tytuł prawny) -– elektronicznej wersji jednego z poniższych dokumentów:  

Jeśli NIE jesteś właścicielem i nie masz też innego tytułu prawnego do np. mieszkania, potrzebujesz skany:

 • oświadczenia właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzającego Twój pobyt w lokalu,
 • dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.

Sprawdź, jak zameldować się przez internet:

Jeśli będziesz się meldować na pobyt stały, możesz jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego. Gdy będziesz meldować się na pobyt czasowy, możesz wymeldować się z pobytu stałego.

Przez internet możesz także dowiedzieć się, czy już jesteś zameldowany. Wystarczy sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL.

Od początku roku z e-usługi umożliwiającej zameldowania się przez internet skorzystało już ponad 51 tysięcy osób.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji