Firefox 76 ostrzeże Cię, jeśli Twoje hasło wyciekło

Mozilla wydała nową wersję Firefoksa 76 z ulepszonym menedżerem do ochrony przed wyciekiem hasła i ponownym użyciem.

Mozilla Firefox 76 (update)

Oprócz informacji o potencjalnej kradzieży zapamiętanego hasła przeglądarka internetowa Firefox 76 poinformuje teraz użytkowników, jeśli ich hasło jest używane w innej witrynie internetowej lub jeśli było używane zbyt wiele razy. Aktualizacja obejmuje również funkcję obrazu w obrazie (PiP, ang. picture in picture), umożliwiającą użytkownikom oglądanie filmów w mniejszym oknie podczas przeglądania innych stron. Firefox 76 obsługuje teraz także Audio Worklety, dzięki czemu użytkownicy przeglądarki mogą dołączać do wywołań Zoom w przeglądarce Firefox bez konieczności pobierania dodatkowych wtyczek i rozszerzeń.

Firefox Lockwise, narzędzie do zarządzania hasłami Mozilli, teraz ostrzega przy ponownym użyciu haseł. W swojej aktualizacji Lockwise będzie teraz płynniej generować i automatycznie uzupełniać nowe hasła.

Lockwise (wcześniej narzędzie było znane jako Lockbox) z poziomu przeglądarki Firefox generuje, zarządza i chroni hasła do takich usług jak serwisy społecznościowe i streamingowe, konta pocztowe i wiele innych.

Sprawdź także:

Lockwise w przeglądarce Firefox 76 może teraz chronić wyświetlanie zapisanych haseł, żądając hasła do konta głównego urządzenia, zanim zostaną ujawnione na stronie „Dane logowania i hasła”.

Lockwise Firefox 76

Jeśli Twoje dane logowania do konta internetowego zostanie kiedykolwiek naruszone, obok adresu strony internetowej zostanie wyświetlona ikona alertu informujący o tym, że hasło mogło zostać poznane przez osoby trzecie. Pojawi się także więcej szczegółów na temat naruszenia.

Narzędzie może także generować bezpieczne hasła składające się z co najmniej 12 losowych liter, cyfr i symboli. Gdy użytkownik ubędzie rejestrował się w nowym serwisie, tworząc nowe konto, Lockwise zapyta, czy wygenerować i zapisać nowe hasło. Analogicznie jak znany od lat mechanizm Pęku kluczy w przeglądarce Safari Apple’a.

  • Alert Lockwise dotyczący strony WWW w przeglądarce Firefox 76
  • Alert Lockwise dotyczący hasła w przeglądarce Firefox 76

Według Mozilli Firefox ma około 250 milionów aktywnych użytkowników. Mozilla wydaje nowe wersje Firefoksa co cztery tygodnie. Firefox 77 jest obecnie zaplanowany na czerwiec.

źródło: Mozilla Blog via Cul of Mac