Amerykanie też współdzielą konta na Netfliksie i nie tylko!

Aż 44 miliony dorosłych mieszkańców w USA korzysta z „pożyczonych” kont, aby uzyskać dostęp do usług przesyłania strumieniowego.

Nie tylko Polacy współdzielą konta serwisów streamingowych! Udostępnienie łącza internetowego czy przewodu telewizji kablowej i satelitarnej oznaczało oszczędność kosztów. Jednak wraz z rosnącą liczbą usług przesyłania strumieniowego na rynku, wielu konsumentów przekonuje się, że korzystanie z wielu usług streamingowych jest równie drogie. W rezultacie wielu konsumentów nadal „pożycza” subskrypcję znajomym lub członkom rodziny.

Szacunkowa liczba pożyczających konta do serwisów VOD w USA (2020)

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Cordcutting, obecnie ponad 44 miliony dorosłych mieszkańców w USA współdzieli lub udostępnia konta w usługach streamingowych.

Choć liczba subskrybentów w USA rośnie zarówno w przypadku serwisu Netflix, jak i Amazon Prime Video, to nieznacznie spada w przypadku Hulu. Usługi przesyłania strumieniowego nie ograniczyły jeszcze możliwości udostępniania haseł, pomimo potencjalnej utraty przychodów spowodowanej przez tzw. „mooching”.

Na przykład, jeśli Netflix obciążyłby każdego, kto korzysta ze współdzielonego konta, mógłby wygenerować dodatkowe 356 milionów dolarów z opłat członkowskich. Łącznie cztery najlepsze usługi przesyłania strumieniowego (Netflix, Prime Video, Hulu i Disney+) mogłyby wygenerować 2,72 miliarda dolarów przychodów z opłat abonamentowych, gdyby udało im się zmusić wszystkich korzystających do uiszczenia opłaty.

Szacunkowe straty platform streamingowych związane z „pożyczaniem” kont w USA (2020)

W rzeczywistości jednak nie wszyscy „pożyczający” abonament zapłaciliby, gdyby dostęp został im odebrany. Badanie wykazało, że tylko 47% użytkowników Netflixa twierdzi, że kupi subskrypcję, jeśli straci dostęp, podobnie 41% widzów Disney+, 38% Prime Video i tylko 36% użytkowników Hulu.

Badania wykazały także, że w większości przypadków moocherowie pożyczają konto należące do ich rodziców. Inni pożyczają od rodzeństwa lub partnera, a w niektórych przypadkach niektórzy nadal wykorzystują konto byłego partnera!

Istnieją nawet aplikacje zaprojektowane, aby ułatwić mooching. Na przykład DoNotPay uruchomił rozszerzenie przeznaczone do udostępniania haseł Netflixa znajomym. Aplikacja o nazwie Jam przygotowuje się również do uruchomienia własnej wątpliwej legalnie usługi udostępniania haseł.

Od kogo Amerykanie pożyczają konta do serwisów VOD (2020)

Raport wykazał, że pomimo znacznej liczby osób korzystających z cudzego konta ogólny odsetek maleje

W porównaniu z badaniem z 2019 roku odsetek moocherów spadł do 11,6% z 17%. Zmiana została w dużej mierze spowodowana spadkiem liczby osób korzystających z Amazon Prime Video.

Jak się okazuje, wielu moocherów Prime Video zmieniło się w członków Prime, do których dołączono Prime Video. W ciągu ostatnich kilku lat Amazon dodał około 50 milionów nowych subskrybentów do swojego programu członkostwa, który obecnie przewyższa 150 milionów na całym świecie. Dzięki łączonemu dostępowi Ci nowi członkowie nie muszą już dłużej „pożyczać” dostępu do konta.

Oczywiście liczba moocherów może się zmieniać w miarę wpływu pandemii i bezrobocia, bowiem COVID-19 spowodował błyskawiczny skok popularności usług streamingowych.

udział demograficzny wśród osób z grupy streaming only w USA (2020)

Nielsen niedawno poinformował, że transmisja strumieniowa wzrosła o 36% między lutym a marcem, a średnia liczba widzów usług streamingowych podwoiła się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Analiza Cordcutting szacuje, że w USA jest obecnie 142,5 miliona klientów korzystających z transmisji strumieniowych, a 34% (63,4 miliona) całkowicie odcięło kabel telewizyjny dzięki płatnej telewizji internetowej VOD. To o 4 punkty procentowe więcej od czasu ostatniego badania w 2019 roku. Generacja Z jest najbardziej zaangażowaną grupą demograficzną, która przecięła kabel, ponieważ 45% korzysta wyłącznie z transmisji strumieniowej, a tylko 17% z wyżu demograficznego.

Udział platform wśród użytkowników streamujących w USA (2020)

Najpopularniejszym serwisem jest Netflix, a za nim Prime Video, Hulu, a następnie nowicjusz Disney +.

Zobacz pełny raport

źródło: Cordcutting via TechCrunch