Jak nauczyć się jeździć na deskorolce elektrycznej?

Pewnie zastanawiasz się, czy jeżdżenie na hoverboardzie jest trudne skoro balansujemy tylko ciałem? – też miałem takie obawy, dopóki nie spróbowałem.

Jak nauczyć się jeździć na hoverboardzie?

Od lat jeżdżę na rowerze, który wydawał mi się jedynym wygodnym środkiem komunikacji po mieście. Jednak coraz więcej osób korzysta z hulajnogi lub deskorolki elektrycznej, a właściwie jeździka (hoverboarda) na dwóch kołach, którym steruje się za pomocą odpowiedniego balansowania ciałem. Zastanawiałem się, czy taki pojazd jest odpowiedni dla mnie, czy utrzymam równowagę, jak tym sterować, skręcać? Za każdym razem podświadomie wmawiałem sobie, ze to pojazd dla skaterów, że pewnie musiałbym poświęcić sporo czasu, żeby ujarzmić taką deskorolkę elektryczną. Okazuje się, że się myliłem!

Swoje pierwsze podejście do deskorolki elektrycznej miałem w zeszłym miesiącu, po tym jak z powodu pandemii koronawirusa jazda autobusami, tramwajami czy kolejkami miejskimi okazała się średnio bezpieczna. Do tego nigdy nie masz pewności, czy się „zmieścisz” – w końcu dystans społeczny sprawił, że nasze miejskie pojazdy mają ograniczoną pojemność.

Szczęśliwie pierwsze metry przejechałem na jeździku Kawasaki Balance Scooter KX-PRO10.0D po własnym domu. Proponuję stawiać pierwsze kroki niedaleko domu, siatki czy ściany. Ten model ma spore kółka i po tym jak już na nim staniemy – może pomóc nam druga osoba stojąca obok – okazuje się, że strach miał wielkie oczy.

Żeby przyzwyczaić się i mieć pewność, że nie rąbniemy prosto na twarz, proponuję mieć w pobliżu asystę – tylko tak przełamiesz opór i strach, że pojazd nas poniesie.

Przeczytaj także:

Jak jeździć i sterować deskorolką elektryczną?

Zapoznaj się z poniższymi punktami, aby dobrze zacząć przygodę z hoverboardem:

 1. Załóż komfortowe obuwie z płaską podeszwą.
 2. Załóż wygodne ubranie, najlepiej sportowe, kask, nakolanniki, ochraniacze łokci i nadgarstków.
 3. Nigdy nie jedź po spożyciu alkoholu lub użyciu środków odurzających.
 4. Sprawdź, czy poruszanie się na deskorolce po danym terenie jest dozwolone i bezpieczne.
 5. Nie używaj deskorolki na ulicach, w dużym ruchu oraz nocą.
 6. Produkt nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 8 lat. Młodzież poniżej 16 roku życia powinna korzystać z pojazdu pod nadzorem dorosłych.
 7. Jadąc na deskorolce zachowuj bezpieczny odstęp od innych osób. Miej na uwadze, że stojąc na deskorolce jesteś „wyższy” o 16 cm.
 8. Zwracaj uwagę na sygnalizację stanu baterii. Jeśli jest zbyt niski (bateria jest bliska całkowitego wyczerpania), deskorolka może zatrzymać się gwałtownie i spowodować upadek.

Włączanie i pierwsze kroki

Włącz deskorolkę przyciskiem umieszczonym z tyłu ppojazdu. Postaw (dotknij) delikatnie i równomiernie stopę na jednym pedale a następnie na drugim – tak jakbyś chciał wejść po schodach. Sprawdź, czy przednie światła zapaliły się na zielono. Jeśli tak, oznacza to, że deskorolka jest w trybie oczekiwania z właczonym systemem samobalansowania. Pozostaw deskorolkę w pozycji poziomej i stabilnej. Jeżeli urządzenie nie weszło w stan automatycznej samostabilizacji po dotknięciu pedałów, światła przednie zapalą się na czerwono i usłyszysz dźwięk ostrzegawczy, Jazda deskorolką jest wtedy zabroniona.

Postaw jedną stopę na środku jednego z pedałów. Podtrzymując się czegoś lub kogoś dla asekuracji i równowagi, postaw drugą stopę na drugim pedale. Nie wskakuj na deskorolkę!

Pochyl lekko, bardzo delikatnie, ciało i stopy do przodu lub do tyłu, aby poruszać się w przód lub w tył. Przed zejściem z deskorolki, zawsze najpierw się zatrzymaj i pozostań przez chwilę w stabilnej nieruchomej pozycji. Nastepnie zdejmij jedną stopę do tyłu a następnie drugą.

⛔️ UWAGA! Jeśli podczas jazdy wystąpi błąd systemowy – deskorolka zadrży, usłyszysz alarm dźwiękowy a światła zaczną migać. Przerwij natychmiast jazdę, ponieważ oznacza to, że system nie jest w stanie osiągnąć stanu samorównoważenia. Wyłącz deskorolkę, włącz ponownie i przeprowadź procedurę kontrolną systemu. Jeśli błąd będzie nadal występował, skontaktuj się z centrum serwisowym.

Dzięki kombinacji żyroskopów i czujników przyspieszenia, deska wykrywa zmiany położenia ciała i rozkład masy użytkownika dostosowując odpowiednio napęd kół w celu samobalansowania-równoważenia. Należy lekko poruszać ciało do przodu i do tyłu, aby osiągnąć przyspieszenie, zwolnić, zahamować lub wykonac inne manewry.

Aby skręcić w lewo lub prawo najpierw zwolnij, a następnie pochyl delikatnie stopę w przód lub w tył. Wtedy Twój środek ciężkości zostanie przesunięty delikatnie w lewo lub prawo, co spowoduje skręt w odpowiednią stronę.

Pozycja ciała na deskorolce elektrycznej

Deska posiada wbudowany inercyjny (bezwładnościowy) system stabilizujący, który pozwala utrzymać równowagę w przód i w tył, ale nie może zagwarantować stabilizacji w kierunkach skrętów. Dlatego nie należy skręcać i wykonywać gwałtownych zwrotów przy dużej prędkości jazdy! Nie należy także wykonywać gwałtownych poprzecznych ruchów lub gwałtownie zmieniać kierunku na trasie.

Jazda pod górę i z góry

Maksymalny kąt wzniesienia, czyli kąt wzniosu terenu, pod jakim możemy podjeżdżać, wynosi 30°. Ale jest on warunkowany licznymi czynnikami: wagą użytkownika, stopniem rozładowania baterii, umiejętnościami jazdy i innymi. Podjeżdżaj pod górę powoli i z wyczuciem. Jadąc w dół jedź powoli, w przeciwnym razie siła bezwładności może spowodować upadek lub utratę kontroli nad deskorolką. Jadąc w dół zwalniaj naciskając delikatnie tyły pedałów (przechylając stopy lekko do tyłu).

Utrzymanie równowagi na e-deskorolce

Należy zawsze wchodzić na deskę i schodzić z niej z tyłu (mając deskę przed sobą). W przeciwnym wypadku możesz utracić kontrolę nad deską i z powodu działania siły bezwładności lub odśrodkowej stracić równowagę i w konsekwencji upaść.

Czujniki pedałów

Dwa czujniki z przodu i dwa z tyłu znajdują się pod pedałami. Gdy staniesz na deskorolce, czujniki się włączają. Deskorolka dostosowuje w tym czasie stan równowagi. Kiedy zejdziesz z deski, czujniki wyłączają się i deskorolka przechodzi w stan czuwania. Zawsze utrzymuj stopy na środku pedałów. Nie stawaj żadnych przedmiotów na pedałach, b spowoduje to włączenie czujników i może uszkodzić urządzenie.

Rozmieszczenie elementów deski:

Rozmieszczenie elementów e-deskorolki kawasaki

Diody LED

Wskaźnik stanu baterii informuje czy akumulator jest rozładowany:

 • ? Zielony kolor informuje o naładowaniu w 50-100%. Jazda na desce jest mozlwia i bezpieczna.
 • ? Żółty kolor świadczy o znacznym rozładowaniu – poziom baterii 50-20%.
 • ? Czerwony kolor informuje, że bateria jest prawie rozładowana (~0%) – należy naładować baterię.

Światła przednie

Są umieszczone na przodzie pod pedałami. Zapalają się, gdy staniemy na deskorolce – na pedałach. Świecą światłem zielony – ciągłym przy jeździe w przód i w tył oraz na postoju. Migają, gdy wykonujemy skręty. Czerwony kolor świateł świadczy o uszkodzeniu deskorolki – dalsze używanie urządzenia jest zabronione i należy skontaktować się z serwisem.

Bezpieczeństwo

pamiętaj, że jeżdżąc na deskorolce jesteś o 16 cm wyższy! Ma to szczególne znaczenie podczas jazdy w pomieszczeniach (drzwi!) i pod drzewami w parkach! Deskorolka jest zaprojektowana do poruszania się po nawierzchniach równych i płaskich, ale doskonale radzi sobie na chodniku, czy kostce brukowej. Poruszając się po nierównym terenie – zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność. Unikaj śniegu, lodu i błota.

Teraz przypomnij sobie, jak uczyłeś się jazdy na rowerze, jazdy na zwykłej deskorolce, na nartach czy prowadzenia samochodu. Doświadczenia wtedy zdobyte mają zastosowanie również przy nauce jazdy na e-deskorolce. Z każdą minutą nabierzesz wprawy i praktyki, ale zachowaj czujność!

Pierwsze 3 kroki z hoverboardem Kawasaki

Oto moje rady na pierwsze 10 minut z deskorolką elektryczną – przetestowałem je na własnej skórze ucząc się jeździć na Kawasaki Balance Scooter.

Zanim staniesz na deskorolce upewnij się, że kółka są wystarczająco napompowane, a pojazd naładowany. Przed pierwszym użyciem akumulator musi być w pełni naładowany.

1

TEREN

wybierz w miarę równy i płaski teren, tak, aby ewentualne nierówności nie stanowiły przeszkody

2

ASYSTA

na początek stawaj na desce obok ściany lub z pomocą innej osoby, której możesz się w razie czego przytrzymać

3

TRENING

próbuj delikatnie zwiększać kąt nachylenia, aby nauczyć się skręcać i przyspieszać – na początku rób to delikatnie


⚠️ Pamiętaj, aby zawsze schodzić z deski, tak jakbyś schodził ze schodka do tyłu – nigdy nie zeskakuj przed deskorolkę!

Żeby opanować jazdę i mieć pełną kontrolę trzeba trochę poćwiczyć, ale już po 10 minutach zorientujesz się o co chodzi. Trzeba po prostu spróbować. Deskorolka posiada specjalne czujniki, które reagują na stopień nachylenia i nacisku – jeżeli ciężar ciała przesuniemy na prawo, to skręcimy w prawo, analogicznie z lewą stopą. Lekki nacisk do przodu, to zwiększenie prędkości kół. Hamujemy przesuwając lekko ciężar ciała do tyłu (bez wychylania!).

Jazda na hoverboardzie jest jak jazda na rolkach lub rowerze – musisz po prostu spróbować i nauczyć się jeździć. Jeśli to opanujesz to dalsze manewry i ewentualne triki przez niskie krawężniki to już kwestia tego jak szybko opanujesz kontrolowanie równowagi.

Dodatkowo jeździki elektryczne Kawasaki Balance Scooter posiadają nowoczesne żyroskopy, zespoły czujników i procesor o wyjątkowo dużej mocy obliczeniowej, które zapewniają samoczynną stabilizację deskorolki – co jeszcze bardziej ułatwia sterowanie, szczególnie na początku! Antypoślizgowa powierzchnia z kolei zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania – dzięki zastosowaniu gumy możemy zachować pewną postawę i doskonałą przyczepność.

Zobacz efekty nauki jazdy po 3 minutach od wejścia na deskę:

? Za pierwszym razem na hoverboardzie nie próbuj sobie niczego udowadniać, zachowaj spokój i poćwicz nachylenia ciała przy mniejszych prędkościach – po 10 minutach spokojnie będziesz już jeździć a 30 minutach już nie będziesz chciał zejść z deski! Pamiętaj o kasku i ochraniaczach oraz na inne osoby, które możesz napotkać na drodze!

Funkcje i zalety jeździka Kawasaki

Dzięki silnikom o łacznej mocy 700 W (350 W x 2) Kawasaki Balance Scooter Kx-Pro 10.0D może jeździć z maksymalną prędkością 20 km/h – zanim jednak zaczniesz szusować z tak zawrotną szybkością (o ile Ci się uda!?) potrenuj na mniejszych przebiegach. Bateria jeździka o pojemności 4400 mAh wystarczy Ci na 20-kilometrowy dystans. Dzięki załączonemu zasilaczowi naładujesz go do pełna w ciągu 2-3 godzin. Udźwig hoverboarda to od 30 do 130 kg.

Pojazd ma sygnalizację świetlną, która zmienia się automatycznie w zależności od tego czy jedziemy prosto, czy skręcamy – pomaga także na zauważenie nas gdy się ściemnia. Czujniki na desce informuje nas o stanie naładowania baterii.

Oto, co wyróżnia Kawasaki Balance Scooter Kx-Pro 10.0D na tle innych tego typu pojazdów elektrycznych:

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY

duże koła

10-calowe koła z pompowanymi oponami umożliwiają lekką jazdę po chodnikach i nierównościach

IP54

odporność na piasek, kurz i niewielkie zachlapanie – kałuże lub lekki deszcz (nie można go zanurzać!)

9,5 kg

jeździk waży ok. 9,5 kg dzięki czemu można go spokojnie przenosić w jednej ręce

20 km

na jednym ładowaniu możemy przejechać dystans nawet 20 km

Czy każdy może jeździć na hoverboardzie?

Deskorolka elektryczna marki Kawasaki jest nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie urządzeniem, pozwalającym na szybkie i łatwe przemieszczanie się. Jest idealna do rekreacji oraz do transportu osobistego jak i zastosowania praktyczne – rzecz jasna chodzi tutaj o transport osobisty.

Z pojazdu mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Świetnie sprawdzi się w dojazdach do pracy czy podczas zabawy w parkach i na chodnikach. Nie ma ograniczeń wiekowych, ale patrząc dzieciaki jeżdżące na deskorolkach elektrycznych, ciężko mi dorównać prędkości jaką osiągają czy zwinności z jaką na nie się poruszają – ale wiosna i całe lato przede mną :)

 • Jazda na hoverboardzie po chodniku
 • Jazda na Kawasaki Balance Scooter KX-PRO10.0D po boisku
 • Deskorolka elektryczna Kawasaki Balance Scooter KX-PRO10.0D na chodniku
 • Deskorolka elektryczna zdjęcie z góry (Kawasaki)
 • Przednie światła deskorolki Kawasaki Balance Scooter KX-PRO10.0D
 • Stanie na hoverboardzie z przodu

Ile kosztuje deskorolka elektryczna – czy warto kupić? #wDechę

Hoverboard Kawasaki Balance Scooter Kx-Pro 10.0D kosztuje 999 zł, ale z kodem rabatowym wdeche możesz go kupić już za 799,20 zł w sklepie 4cv. To bardzo dobra cena za sprzęt tego typu i jakości. Jeśli masz nieco mniejszy budżet, to możesz kupić tańszy model 6,5-calowymi kółkami za 639,20 zł w promocji z tym samym kodem.

Model z mniejszymi kółkami posiada w zestawie poręczną torbę do wygodnego i poręcznego przenoszenia oraz przechowywania hoverboadu.

Jeździk Kawasaki Balance Scooter KX-PRO10.0D

Kawasaki Balance Scooter KX-PRO10.0D

799,20 zł

999,00

Sprawdź

* cena detaliczna z kodem „wdeche”

Kawasaki Balance Scooter KX-PRO6.5D

Kawasaki Balance Scooter KX-PRO6.5D

639,20 zł

799,00

Sprawdź

* cena detaliczna z kodem „wdeche”

Podsumowanie

Nauka jazdy na hoverboardzie nie jest zatem taka trudna jak ją malują! A po opanowaniu balansu ta umiejętność pozostanie z nami już na zawsze. Sam uczyłem się jeździć na modelu Balance Scooter KX-PRO10.0D marki Kawasaki i przyznaję, że to genialny środek transportu. Polecam zarówno dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę jak i dla osób, które myślą nad zakupem nowego hoverborada.

Ten gadżet to świetny prezent dla dziecka na komunię, albo zakup alternatywnego środka komunikacji do pracy lub an uczelnię – ekologicznego, bezpiecznego i zapewniającego świetną zabawę!

Nasza ocena: 4,5/5

Rating: 4.5 out of 5.

Powyższa cena deskorolki z kodem wdeche wydaje się obecnie najniższa, możesz także sprawdzić ceny w porównywarce Ceneo: