Google Meet od teraz bezpłatne jest dla wszystkich

W środę 29 kwietnia Google ogłosiło, że udostępnia wszystkim za darmo Google Meet – zaawansowane narzędzie do wideokonferencji.

Google Meet - screen ekranu z 16 uczestnikami.

Technologia, dzięki której możemy pozostać w kontakcie, pomaga nam też zachowywać bezpieczeństwo i produktywność. W ciągu ostatnich kilku miesięcy mogliśmy zobaczyć, jak dzięki spotkaniom wideo możemy być bliżej siebie – niezależnie od tego, czy pracujemy z kolegami i koleżankami z zespołu, rozmawiamy z personelem medycznym, dzielimy chwile z bliskimi lub uczymy się w domu.

❗️ Aktualizacja 12 maja 2020 roku:
Narzędzie do wideokonferencji Google Meet jest dostępne już dla wszystkich, za darmo. Aby skorzystać z bezpiecznych i darmowych wideokonferencji Google, wystarczy wejść na stronę meet.google.com lub pobrać aplikację mobilną Google Meet na iOS lub Android (linki na dole wpisu. Aby rozpocząć wideokonferencję wystarczy tylko posiadać bezpłatne konto Google – można jest stworzyć w zaledwie minutę, przy użyciu służbowego lub osobistego adresu e-mail (wymagamy tego kroku ze względów bezpieczeństwa i trzeba to zrobić tylko raz). Usługa umożliwia odbywanie darmowych wideokonferencji w gronie do 100 uczestników i korzystać z takich funkcji jak dzielenie ekranu, napisy w czasie rzeczywistym, rozszerzony widok „kafelkowy”. Ponadto, do 30 września nie obowiązuje limit czasowy spotkań w wersji darmowej (60 minut).

Od dzisiaj Google Meet – zaawansowane narzędzie do wideokonferencji – będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Funkcja ta zostanie udostępniona w nadchodzących tygodniach. Od początku maja każda osoba, która posiada adres e-mail, może zarejestrować się w usłudze Meet i korzystać z wielu takich samych zaawansowanych funkcji, które do tej pory były dostępne tylko dla firm i placówek oświatowych. Są to m.in.: łatwe planowanie spotkań i udostępnianie ekranu, napisy w czasie rzeczywistym i widok uczestników, który dostosowuje się do twoich preferencji, w tym rozszerzony układ “kafelkowy”.

To ważne, aby każdy, kto korzysta z Meet, mógł to robić bezpiecznie i niezawodnie. Od przyszłego tygodnia Google będzie stopniowo zwiększać dostępność narzędzia dla coraz większej liczby osób. Oznacza to, że być może nie od razu będziecie mogli tworzyć spotkania za pośrednictwem meet.google.com, ale już teraz możesz zarejestrować się, by otrzymywać powiadomienie, gdy będą one dostępne.

Google Meet zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i danych oraz poufność informacji – w tym między pacjentami i lekarzami.

Najnowsze statystyki Google Meet

 • Od stycznia, największe dzienne wykorzystanie Google Meet wzrosło 30-krotnie
 • Obecnie Google Meet obsługuje codziennie 3 miliardy minut spotkań wideo. Każdego dnia z Google Meet zaczyna korzystać około 3 milionów nowych użytkowników każdego dnia.   
 • W ubiegłym tygodniu liczby uczestników spotkań na Google Meet każdego dnia przekroczyła 100 milionów osób.

Bezpieczne spotkania wideo

Google Meet został zaprojektowany i stworzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa na dużą skalę. Od stycznia zaobserwowano, że największe dzienne użycie Meet wzrosło 30-krotnie. Od tego miesiąca poprzez Google Meet użytkownicy odbywają codziennie aż 3 miliardy minut spotkań wideo, a każdego dnia dołączają 3 milionów nowych użytkowników. W ubiegłym tygodniu liczba dziennych uczestników spotkań w Google Meet przekroczyła 100 milionów. Z tym wzrostem wiąże się wielka odpowiedzialność. Prywatność i bezpieczeństwo są najważniejsze, bez względu na to, czy chodzi o lekarza udostępniającego pacjentowi poufne informacje zdrowotne, doradcę finansowego prowadzącego spotkanie z klientem, czy też osoby, które przez wideokonferencje uczestniczą w zakończeniach roku szkolnego, urodzinach czy innych ważnych wydarzeniach. 

Podejście Google’a do bezpieczeństwa jest proste: produkty powinny być z zasady bezpieczne. Zaprojektowano Google Meet w taki sposób, by zapewniał niezbędny poziom ochrony w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, ich danych oraz prywatności informacji. Oto tylko niektóre z domyślnych środków bezpieczeństwa, które są stosowane:

 • Zestaw narzędzi do kontroli wideorozmowy, takich jak możliwość wyrażenia zgody na uczestnictwo w spotkaniu lub odmowy dołączenia danego użytkownika, funkcję wyciszenia (mute) lub usunięcia uczestników, jeśli to konieczne.
 • Anonimowi użytkownicy (tj. nieposiadający konta Google) nie mogą dołączać do spotkań utworzonych przez indywidualne konta.
 • Kody do spotkań w Google Meet są domyślnie złożone i dlatego są odporne na „zgadywanie” metodą brute-force.
 • Spotkania wideo są szyfrowane podczas przesyłania, a wszystkie nagrania przechowywane na Dysku Google są szyfrowane podczas przesyłania i spoczynku (“at rest”).
 • Korzystanie z Google Meet nie wymaga instalowania wtyczek. Wystarczy Google Chrome lub inna nowoczesna przeglądarka, dzięki temu narzędzie jest mniej podatne na zagrożenia.
 • Na urządzeniach mobilnych można pobrać aplikację Google Meet ze sklepu Apple App Store i Google Play.
 • Użytkownicy Meet mogą zarejestrować swoje konto w Programie zaawansowanej ochrony Google – najsilniejszej dostępnej ochrony przed phishingiem i przejęciem konta od Google’a.
 • Google Cloud podlega regularnym, rygorystycznym audytom bezpieczeństwa i prywatności dla wszystkich swoich usług. Globalne certyfikaty zgodności Google’a pomagają w spełnieniu wymagań regulacyjnych określanych przez RODO i HIPAA, a także COPPA i FERPA w przypadku edukacji.
 • Dane z Google Meet nie są wykorzystywane do celów reklamowych i nie są udostępniane podmiotom trzecim.
Ekran główny Google Meet w przeglądarce internetowej

Darmowe konta Google Meet dla użytkowników indywidualnych

Możecie użyć Meet, aby zaplanować, dołączyć do lub rozpocząć bezpieczne spotkanie wideo. Mogą to być wirtualne zajęcia jogi, cotygodniowy klub książki, spotkanie z sąsiadami, rodziną czy znajomymi. Do tej pory Google Meet był dostępny tylko w ramach G Suite – pakietu narzędzi dla firm, organizacji czy szkół. W przyszłości Google Meet będzie dostępny dla każdego za darmo na meet.google.com oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych na systemu iOS oraz Android. A jeśli korzystacie z Kalendarza Google, możecie z łatwością wykorzystać to narzędzie, by rozpocząć spotkanie lub do niego dołączyć.

Użyjcie istniejącego konta Google, aby rozpocząć bezpieczne spotkanie w Google Meet

Jeśli macie już konto Google, zalogujcie się na stronie meet.google.com, aby rozpocząć. Jeśli nie posiadacie bezpłatnego konta Google, utworzenie go, przy użyciu Waszego służbowego lub prywatnego adresu e-mail, zajmuje tylko minutę (wymagamy tego jednorazowego kroku ze względów bezpieczeństwa).

W przypadku korzystania z darmowej wersji produktu, spotkanie może trwać do 60 minut, jednak limit ten nie będzie obowiązywał do 30 września. Tworzenie zaufanego miejsca spotkań jest ważne, a rozważność podczas udostępniania linków do spotkań na forach publicznych może pomóc w bezpiecznym korzystaniu z narzędzia dla wszystkich uczestników.

Grupy w organizacjach mogą również używać funkcji Meet do tworzenia wideokonferencji, które pomagają współpracownikom nie tylko w organizacji dwuosobowych spotkań, ale we współpracy całego zespołu i nie tylko. Dla organizacji, które nie korzystają jeszcze z G Suite, oferowany jest pakiet G Suite Essentials.

Do 30 września Google udostępnia pakiet G Suite Essentials i wszystkie te zaawansowane funkcje bezpłatnie. Aby zgłosić zainteresowanie skorzystaniem z G Suite Essentials, należy wypełnić ten formularz, aby skontaktować się z zespołem sprzedaży.

Google Meet dla firm i organizacji

Każda z 6 milionów firm i organizacji, które już korzystają z G Suite, ma już dostęp do usługi Meet. Wystarczy, że Administrator G Suite włączy ją, postępując zgodnie z instrukcjami opisanymi w Centrum pomocy. Aby być jeszcze bardziej pomocnym w tym czasie, nowi i obecni klienci G Suite mają zapewnione trzy sposoby na uzyskanie dostępu do usługi Meet do 30 września:

 • bezpłatny dostęp do zaawansowanych funkcji Meet dla wszystkich klientów G Suite, takich jak możliwość transmisji na żywo dla maksymalnie 100 000 widzów w domenie;
 • darmowe dodatkowe licencje Meet dla istniejących klientów G Suite bez żadnych zmian w ich aktualnej umowie;
 • darmowy pakiet G Suite Essentials dla klientów korporacyjnych.

Google Meet oferuje również opcję napisów „na żywo”,  opartą na technologii rozpoznawania mowy Google.

Zrzuty ekranu z aplikacji Google Meet

Wiele placówek edukacyjnych korzysta dziś z Google Meet do tworzenia bezpiecznych lekcji czy wykładów online, zebrań szkolnych, wywiadówek, korepetycji czy innych działań edukacyjnych. Google Meet jest częścią pakietu G Suite dla Szkół i Uczelni,  który obsługuje ponad 120 milionów uczniów i nauczycieli na całym świecie. Jeśli Wasza szkoła korzysta już z G Suite dla Szkół i Uczelni, administrator może włączyć Meet bez żadnych kosztów. Jeśli Wasza szkoła nie korzysta z tego narzędzia, może zarejestrować się tutaj. Aby uzyskać dostęp do narzędzi pomocnych w zdalnej nauce, odwiedź stronę Zdalna edukacja

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Google Polska