Filmy z serwisów VOD będą kwalifikowały się do Oscarów 2021

To tylko tymczasowa zmiana, która wiąże się także z pewnymi ograniczeniami – Akademia nadal chce, aby filmy z serwisów streamingowych były prezentowane w kinach – jeśli to tylko możliwe.

Oscars - logo

Academy of Motion Picture Arts and Science pozwoli niektórym filmom wydanym tylko na platformach streamingowych i poprzez wydanie cyfrowe zakwalifikować się do Oscarów 2021 z powodu pandemii COVID-19. Nie oznacza to jednak, że każdy film z każdej usługi streamingowej nagle będzie mógł zostać nominowany do Oscarów w kategorii najlepszy film. Akademia postanowiła, że ​​film, który jest dystrybuowany przez transmisję strumieniową, musi mieć wcześniej zaplanowaną premierę kinową.

Jest to bardzo bliskie zwykłym zasadom, jakie muszą spełniać filmy, aby mogły być brane pod uwagę w konkursie. Lista wymagań zazwyczaj obejmuje siedem dni w kinie komercyjnym w hrabstwie Los Angeles.

Zmiana ta oznacza także, że film taki jak Trolls World Tour – który miał być wyświetlany w kinach, ale przeszedł na cyfrową wyłączność serwisu streamingowego – nadal może kwalifikować się do nagrody Best Animated Picture, pomimo jego nietradycyjnego wydania.

Akademia jest głęboko przekonana, że ​​nie ma lepszego sposobu na przeżycie magii filmów niż obejrzenie ich w kinie – oznajmili prezes Akademii David Rubin i dyrektor generalny Dawn Hudson w komunikacie prasowym. Nasze stanowisko w tej sprawie jest niezmienne i niezachwiane. Niemniej jednak tragiczna pandemia COVID-19 wymusza ten tymczasowy wyjątek od naszych tradycyjnych zasad przyznawania nagród.

Jest to zatem tylko tymczasowe rozwiązanie Akademii. Po ponownym otwarciu kin studia, które chcą, aby ich filmy kwalifikowały się do konkursu, będą musiały ponownie wypuścić filmy do kina na co najmniej tydzień. Dając ten warunek, Akademia jednocześnie rozszerza liczbę kwalifikujących się kin poza Los Angeles o Nowy Jork, San Francisco, Chicago, Miami i Atlantę.

W komunikacie prasowym zaznaczono również, że z powodu „zmieniającej się sytuacji związanej z globalną pandemią spowodowaną przez COVID-19” wszystkie zasady i kwestie kwalifikowania filmów mogą jeszcze ulec zmianie.

Przed rokiem Akademia dopuściła do konkursu nowych uczestników, takich jak Netflix. Jedna z największych usług streamingu wideo zaczęła wypuszczać na ekrany kin niektóre ze swoich największych pretendentów – w tym Irlandczyka, Romę, Historię małżeńską i Dwóch papieży – łącznie do 21 dni, aby zakwalifikować się do Oscarów.

źródło: The Verge