#ZdolniZdalni zbiórka sprzętu do nauki zdalnej

ZdolniZdalni – Play wraz ze Stowarzyszeniami Rotary i Rotaract inicjuje społeczną akcję przekazywania sprzętu do nauki zdalnej.

Zdolni Zdalni - akcja Play

Play jest świadomy roli, jaką pełni w tym wyjątkowym czasie jako wiodący operator telefonii komórkowej w Polsce i w ramach akcji #zostańwdomu stale proponuje konkretne rozwiązania dla klientów, a teraz wspiera także tych, których dotyka problem cyfrowego wykluczenia spowodowany brakiem sprzętu. Wspólna inicjatywa Play i Stowarzyszeń Rotary oraz Rotaract jest platformą łączącą osoby potrzebujące urządzeń niezbędnych do nauki z tymi, którzy są gotowi taki sprzęt przekazać.

Tym samym operator stara się wyrównywać szanse w korzystaniu z narzędzi do zdalnej nauki oraz zapewnia nieprzerwany dostęp do edukacji oraz zmniejsza bariery edukacyjne, a wyrównując szanse uczniów, przyczynia się do ułatwienia zdalnej nauki.

Zdalna edukacja to ogromne wyzwanie, zarówno dla nauczycieli, rodziców, jak i dla uczniów. Do  kontynuowania nauki online konieczne są nie tylko odpowiednio dostosowane materiały merytoryczne, ale także urządzenia, które pozwolą z nich skorzystać. Niestety nie wszyscy uczniowie mają do nich dostęp.

Właśnie dlatego Play nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniami Rotary oraz Rotaract i uruchomił akcję społeczną ZdolniZdalni. Celem projektu jest pomoc najbardziej potrzebującym w pozyskaniu sprzętu niezbędnego do kontynuowania nauki w domu. Play, jako inicjator akcji, już przekazał kilkadziesiąt laptopów Stowarzyszeniom, które trafią do ZHR i uczniów szkoły w Swarzędzu.

W połączeniu darczyńców i potrzebujących pomoże utworzona przez Play, dedykowana grupa w serwisie Facebook „ZdolniZdalni – zbiórka sprzętu do nauki zdalnej”, która będzie stanowiła swoistą tablicę ogłoszeń. Każdy, kto chce oddać sprzęt, może opublikować tam swój post, a następnie wybrać spośród komentujących osobę, której go przekaże.

Zapotrzebowanie będzie można zgłosić także anonimowo na specjalnie dedykowany adres zdalni@rotaract.org.pl. Nad przebiegiem procesu przekazania urządzeń czuwać będą członkowie Organizacji Rotary oraz Rotaract, którzy skontaktują się z potrzebującymi oraz zorganizują wysyłkę paczki.

Zdolni Zdalni - akcja Play
Zdolni Zdalni - akcja Play

Zanim urządzenia trafią do rąk potrzebujących, przejdą przez kontrolę techniczną specjalistów z Centrum Napraw Play, którzy przywrócą je do ustawień fabrycznych, usuwając wszelkie dane pozostałe po poprzednim właścicielu i poddadzą dezynfekcji. Niemniej jednak, Play podkreśla, że bardzo ważne jest przygotowanie sprzętu, jeszcze zanim zostanie on przekazany do zespołu technicznego operatora – warto przejrzeć dyski i aplikacje, usunąć z nich prywatne pliki i informacje, a przed oddaniem go koordynatorowi Rotaract – zdezynfekować. Dzięki temu cały proces będzie przebiegał sprawnie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz zasad higieny, a sprzęt przekazywany w ramach akcji ZdolniZdalni szybko trafi do tych, którzy na niego czekają.

W ramach akcji można przekazać dowolny sprzęt elektroniczny, przydatny podczas nauki zdalnej, taki jak laptop, tablet, komputer stacjonarny, monitor czy niezbędne akcesoria, m.in. myszki, słuchawki, kamerki, klawiatury. Ważne, by urządzenia były w pełni sprawne i kompletne – bez uszkodzeń mechanicznych, z odpowiednią wydajnością baterii, w zestawie z ładowarką. Sprzęt nie powinien być również starszy niż 7 lat, aby nowy właściciel mógł w pełni korzystać z możliwości urządzenia i instalować na nim potrzebne do pracy czy nauki narzędzia.

[źródło: Play]