Światowy Dzień Sztuki na Google Arts & Culture

Z okazji Światowego Dnia Sztuki, na platformie Google Arts & Culture internauci znajdą dużą dawkę kultury i szereg nowości!

Z okazji Światowego Dnia Sztuki na Google Arts & Culture udostępniona została nowa kolekcja – Family Fun with Arts & Culture (Rodzinna zabawa z kulturą i sztuką), która pokazuje nowe sposoby odkrywania i uczenia się o sztuce, zwierzętach, nauce, kosmosie, książkach i muzyce. Rodzice i dzieci mogą sprawdzić, co kryje się we wnętrzu czarnej dziury, spotkać się z jurajskim gigantem w wirtualnej rzeczywistości, a nawet poćwiczyć magię Harry’ego Pottera. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano wirtualne wycieczki po galeriach muzealnych w towarzystwie nieznośnego pingwina. Pingwin oprowadza dzieci między innymi po Wersalu czy Muzeum Historii Naturalnej.

Dzięki pomocy partnerów, na platformie Google Arts & Culture udostępniono również nowe skarby i historie. 35 instytucji kulturalnych prezentuje ponad 100 różnorodnych wirtualnych wystaw, w tym 18 000 nowych dzieł sztuki, eksponatów i opowieści. Swoje kolekcje stworzyły muzea i organizacje takie jak: Atassi Foundation (Fundacja Atassi – ZEA), Museum of Contemporary Art in Buenos Aires (Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires – Argentyna), Palazzo Monti (Włochy), Yale Center for British Art (Centrum Sztuki Brytyjskiej Uniwersytetu Yale – USA), Nakamura Keith Haring Collection (Japonia), a także Muzeum Narodowe w Krakowie.

Nie tylko Dama to udostępniona dzisiaj kolekcja Muzeum Książąt Czartoryskich. Stworzona przez Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa prezentuje dzieła i artefakty, m.in. Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, Klucz od Świątyni Sybilli w Puławach czy Portret Izabeli z Flemmingów księżnej Czartoryskiej.

Już teraz można się wybrać się na spacer po japońskim muzeum i obejrzeć dzieła Keitha Haringa, a także dowiedzieć się więcej o życiu tego  kultowego artysty. W kolekcji znajduje się ponad 50 dzieł, które zostały zdigitalizowane w ultra-wysokiej rozdzielczości, w tym słynną Smiley Face czy rozkładającego swoje ogromne skrzydła jasnożółtego anioła.

Kiyoharu Art Colony to bezpieczna przystań dla artystów, w której dzielą się swoją kreatywnością ze światem. Od dzisiaj internauci mogą ją zobaczyć na Street View.

Jasnożółty anioł Google Arts and Culture

Z kolei Centrum Kultury i Sztuki w Bangkoku zdradza, jak sztuka może uzdrowić emocjonalnie

Aby w trochę inny sposób odkryć sztukę, warto zainstalować bezpłatną aplikację Google Arts & Culture i spróbować funkcji Art Transfer, Art Projector lub Art Selfie. 

What is Art Therapy?

Dla tych, którym marzy się więcej podróży kulturalny z fotela przygotowano kilka kolekcji, dzięki którym można odkryć cuda Włoch, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

[źródło: Google Polska]