Kiedy odlatuje Antonow An-225 „Mrija” z Warszawy?

Samolot transportowy Antonow An-225 przyleciał do Warszawy we wtorek 14 kwietnia, a odleci następnego dnia rano.

Antonow An-225 „Mrija” na Lotnisku Chopina w Warszawie (14.04.2020 r.)

Dzisiaj przed godziną 10.00 rano, na Lotnisku Chopina w Warszawie, wylądował gigantyczny samolot – największy obecnie na świecie – Antonow An-225 „Mrija”. Transportował on do Polski maseczki ochronne i kombinezony z chińskiego Tianjin dla personelu medycznego polskiej służby zdrowia. Łączna masa ładunku wyniosła 80 ton. Maszyna po raz pierwszy lądowała na warszawskim lotnisku i była nie lada wydarzeniem zarówno w internecie jak i na żywo.

Transmisję na żywo, obejrzało około 100 tysięcy osób, które śledziły przylot i rozładunek transportowca na fejsbookowym fanpage’u Lotniska Chopina w Warszawie.

Podejrzewam, że równie dużą popularnością będzie cieszyła się transmisja wylotu Antonowa An-225 „Mrija ” z Warszawy, która planowana jest na jutro rano.

? Kiedy i jak oglądać wylot samolotu Antonow An-225 z Polski w dalszą drogę?

Lotnisko Chopina poinformowało, że celowo nie podaje dokładnej godziny odlotu samolotu  An-225 Mrija ze względu na aktualną sytuację epidemiczną. Ma to zapobiec gromadzeniu się „spotterów” w okolicach lotniska, którzy i tak pewnie będą koczować w okolicy. Wydaje się, że lepiej byłoby zapowiedzieć dokładną godzinę, aby fani przybyli tylko na moment startu zamiast gromadzić się w oczekiwaniu przez długie godziny.

Aktualizacja! Antonow zaraz odlatuje, oglądajcie relację na żywo ze startu samolotu AN-225 Mrija:

Wiemy natomiast, że odlot planowany jest aktualnie na środę 15 kwietnia 2020 roku. Może to być o dowolnej godzinie, więc warto śledzić profil lotniska na Facebooku.

Szczegółowe informacje pojawią się zapewne odpowiednio wcześnie, aby można było załapać się na ten wyjątkowy moment startu giganta. W komunikacie napisano, aby być czujnym z samego rana :)

Parametry samolotu An-225

Przypomnijmy z jakiego kalibru maszyną mamy do czynienia! Sześciosilnikowy samolot zbudowano w latach 80. XX wieku w Rosji, ale dopiero od 2001 r. był wykorzystywany komercyjnie jako transportowiec. Do tej pory, w Polsce lądował dwukrotnie: w 2003 i 2005 roku. Samolot pochodzi z biura projektowego Antonowa – jest to największy obecnie używany i najcięższy w historii samolot. Istnieje tylko jeden egzemplarz tego typu maszyny (drugiej nigdy nie ukończono).

Poniżej możesz zapoznać się podstawowymi danymi technicznymi Mriji:

  • wysokość 18,1 m
  • rozpiętość skrzydeł 88,4 m
  • długość 84 m
  • powierzchnia nośna 905 m²
  • masa całkowita 600 ton
  • masa użyteczna 400 ton
  • masa ładunku 250 ton
  • masa własna 200 ton
Parametry techniczne samolotu An-225 „Mrija”

[źródło: Lotnisko Chopina w Warszawie]