Co musisz wiedzieć o aplikacji „Kwarantanna domowa”?

Aby udało nam się pokonać koronawirusa, musimy wspólnie pomóc stosując się do zaleceń. W tym tych związanych z obowiązkową kwarantanną domową.

Co musisz wiedzieć o aplikacji mobilnej „Kwarantanna domowa”?

Jeżeli jesteś na obowiązkowej kwarantannie domowej, zainstaluj na swoim telefonie aplikację „Kwarantanna domowa” – korzystanie z niej to Twój obowiązek. Obowiązkową 14-dniową kwarantanną obejmowane są osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy oraz te, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Zasady kwarantanny są ściśle określone. To między innymi zakaz opuszczania miejsca, w którym odbywają kwarantannę.

W przestrzeganiu tych zasad pomaga aplikacja mobilna „Kwarantanna domowa” – osoby objęte kwarantanną mają obowiązek z niej korzystać.

Każdy, kto objęty jest obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji.

W tym momencie (po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

Najpierw SMS, później aktywacja

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w bazie i że może rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywuj po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

Gdy SMS dotarł, zainstaluj aplikację. Jak to zrobić?

To zależy od telefonu, którego używacie. Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android – znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iPhone (iOS), apka dostępna jest w sklepie App Store – linki do sklepów znajdziesz na dole tego wpisu)., zajrzyjcie do App Store.

Jak aktywować aplikację Kwarantanna domowa?

Zrobisz to za pomocą swojego numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniesz pierwsze zadanie do wykonania – zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne – jest ono bardzo ważne, ponieważ do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobisz w trakcie korzystania z aplikacji w trakcie kwarantanny.

Zrób selfie

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z apki. Od tego momentu czekasz na kolejne zadania. Może to być prośba o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniesz do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim system rozpoznaje, czy osoba przebywająca na kwarantannie znajduje się w zadeklarowanym miejscu.

W jakim czasie należy zrobić zadanie?

Na wykonanie zadania masz 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, aby sprawdziły, czy nie łamiesz zasad odbywania kwarantanny. Poza tym wizyty policji można się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie nie zapominaj o tym, aby Twój telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzaj SMS-y.

Pomóż sobie, pomóż innym

Aplikacja mobilna to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników, którzy mogą przez nią zgłosić się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym i sprawdzić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Pobierz aplikację „Kwarantanna domowa ze sklepu App Store lub Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

W razie jakichkolwiek problemów technicznych, osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na infolinię pod numerem telefonu 22 165 57 44.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.

[źródło: Ministerstwo Cyfryzacji]