Lądowanie gigantycznego samolotu Antonow An-225 obejrzysz online już 14 kwietnia!

We wtorek 14 kwietnia 2020 roku na warszawskim Lotnisku Chopina wyląduje największy na świecie samolot Antonow An-225 Mrija – transmisję będzie można obejrzeć na żywo w internecie!

Antonow An-225-Mrija (przód)

Miłośnicy lotnictwa i wyjątkowych maszyn, nie będą musieli wychodzić z domu, żeby obejrzeć lądowanie i start największego i najcięższego samolotu na świecie – Antonov An-225 Mrija (ukr. Мрiя – „marzenie”, kod NATO – Cossack) już 14 kwietnia 2020 r. około godz. 9.30. Jest napędzany sześcioma silnikami ZMKB Ivchenko-Progress D-18 samolot transportowy produkcji radzieckiej. Został zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Antonowa i zbudowany w jego zakładach. Oprócz gabarytów, wyjątkowość tego samolotu polega na tym, że istnieje tylko jedna taka maszyna – budowy drugiej nigdy nie ukończono.

Obecnie jest to jedyny istniejący An-225 Mrija, który jest używany komercyjnie od 2001 roku przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Pierwotnie Antonowa An-225 zaprojektowano do przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran, nie używano go dłużej w tym celu.

Mimo że jest to największy obecnie używany samolot, nie jest to największy pod względem wymiarów samolot w historii – był nim amerykański Hughes H-4 Spruce Goose, który miał większą rozpiętość skrzydeł, ale był zdecydowanie krótszy oraz miał mniejszą masę. Amerykańska maszyna wykonała tylko jeden lot, po którym zrezygnowano z jej eksploatacji i rozbudowy.

Sprawdź, kiedy i jak oglądać odlot samolotu Antonow z Polski:

Wymiary i porównanie Antonowa An-225 z innymi samolotami

Jest to samolot o konstrukcji metalowej, półskorupowej, wykonanej z duraluminium o hermetyzowanej kabinie dla 23-osobowej załogi. Ładownia mieści do 250 000 kg, a załadunek może odbywać się tylko przez wrota przednie po uniesieniu nosa kadłuba.

Na grzbiecie znajdują się dwa wysięgniki i węzły do mocowania ładunku zewnętrznego. Podwozie samolotu jest chowane do kadłuba. Posiada 32 koła w układzie trójpodporowym: podwozie główne składa się z dwóch zespołów po 7 dwukołowych goleni po obu stronach kadłuba, podwozie przednie z 2 dwukołowych goleni.

Jego maksymalna masa startowa to 640 ton – ok. dziewięciokrotnie więcej niż Boeinga 737 czy Airbusa A320. Ostatnio samolot przeszedł modernizację i po rocznej przerwie wzbił się w powietrze w marcu tego roku.

Antonow An-225 Mrija - porównanie z innymi samolotami

Wymiary i osiągi maszyny:

WYMIARY

 • rozpiętość: 88,40 m
 • długość: 84,00 m
 • wysokość 18,10 m
 • ładownia wewnętrzna: dł. 43 m, szer. 6,4 m, wys. 4,4 m
 • powierzchnia nośna: 905 m²
 • masa własna: ok. 200 000 kg
 • masa użyteczna (tutaj bez ładunku) : ok. 150 000 kg (tylko masa załogi i paliwa).
 • masa ładunku: 250 000 kg
 • masa całkowita: 600 000 kg
 • silniki: 6 silników D-18T o ciągu 229,5 kN każdy

OSIĄGI

 • prędkość maksymalna: 850 km/h
 • prędkość minimalna: 250 km/h
 • prędkość przelotowa: 800 km/h
 • pułap: 10000 m
 • zasięg z pełnym ładunkiem: 4500 km
 • średnie zużycie paliwa: 18 ton na godzinę lotu
Schemat samolotu ANTONOV AN-225 MRIYA

Antonov An-225 Mriya we wtorek 14 kwietnia w Polsce!

Lądowanie Antonowa An-225 w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ nie często zdarza się jego wizyta w naszym kraju. Mriję można było u nas zobaczyć co najmniej dwukrotnie:

 • 14 sierpnia 2003 r. na lotnisku Ławica w Poznaniu, gdy dostarczała elementy linii produkcyjnej (bęben korujący) o masie 128 ton dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych w Szczecinku.
 • 3 marca 2005 r. na lotnisku w Pyrzowicach pod Katowicami, skąd zabrała 3 helikoptery do Algierii (na pokładzie było ich już 5, zabranych wcześniej z Kiszyniowa).
Samolot transportowy Antonow AN-225 Mrija
 • teraz będzie to 3. raz – 14 kwietnia 2020 r. (ok. godz. 9.30 czasu polskiego) Antonow An-225 wyląduje na Lotnisku Chopina w Warszawie i przywiezie z Chin 7 milionów maseczek ochronnych (typu P2), kilkaset tysięcy kombinezonów i kilkaset tysięcy przyłbic, aby wesprzeć naszą służbę zdrowia w walce z epidemią koronawirusa (COVID-19). Transport zorganizowały spółki KGHM i Lotos we współpracy z rządem – takie rozwiązanie ma być tańsze, niż transport kilkoma mniejszymi transportowymi statkami powietrznymi.

Jak sprawdzić aktualne położenie samolotu AN-225?

Najprostszym sposobem jest wyszukanie numeru rejestrowego statku powietrznego – w przypadku Mriji to UR-82060 – w serwisie lub aplikacji mobilnej FlightRadar24.

Lot ADB3354 – trasa lotu Mirji do Warszawy

Na liście lotów znajdziesz numer aktualnego lotu ADB3354 i po wpisaniu go do wyszukiwarki, możesz śledzić na żywo położenie samolotu. Możesz także odtworzyć poprzednie trasy.

Już za chwilę, możesz oglądać transmisję na żywo (uruchom poniższy streaming):

Transmisja na żywo z lądowania Antonowa An-225 (Mrija) będzie dostępna w internecie!

Niestety ze względu na panującą sytuację na świecie (pandemia koronawirusa) oraz zakazu zgromadzeń, nie będzie można zebrać się przy lotnisku i skorzystać ze spotterskich stanowisk woków lotniska, aby podziwiać tę gigantyczną maszynę.

Na szczęście nie będzie trzeba ryzykować i czaić się na Antonowa! Lotnisko Chopina zapowiedziało, że całe wydarzenie będzie transmitować w internecie. Mimo, że wrażenia nie będą takie same jak oglądanie maszyny w naturalnym środowisku, to na szczęście lotnisko pomyślała o fanach.

Antonow An-224 Mrija w porównaniu ze standardowymi samolotami pasażerskimi:

Antonov An-224 Mriya w porównaniu ze standardowymi samolotami pasażerskimi

Jak i gdzie oglądać transmisję online z lądowania Antonowa An-225 (Mrija) na Lotnisku Chopina w Warszawie (14 kwietnia 2020 roku ok. godz. 9.30)?

Informacje na temat transmisji pojawią się już niedługo na oficjalnym profilu ma się niebawem pojawić na oficjalnym profilu Lotniska Chopina @ChopinAirport na Twitterze i Facebooku.

Odlot samolotu planowany jest na wtorek 14 kwietnia 2020 roku na godzinę 19.30 czasu polskiego.

Gdy tylko pojawią się szczegóły, zamieszczę je tutaj, uzupełniając ten wpis o niezbędne informacje!

⚠️UWAGA! Lotnisko rozumie w pełni chęć zobaczenia tego, jedynego na świecie giganta na własne oczy, ale prosi, abyście pamiętali o naszym wspólnym bezpieczeństwie i zdrowiu – nie przyjeżdżajcie w rejon lotniska! #ZostańcieWDomu

 • ? W ramach operacji Cargo dla Polski, Lotnisko Chopina przygotowuje możliwość śledzenia wizyty Antonowa w Warszawie, podczas relacji na żywo (zarówno przylot jak i odlot). 
 • ? Dodatkowo lotnisko przygotuje specjalny film z jego przylotu i obsługi (rozładunku).
 • ⛔️ Niestety warunki epidemiczne nie pozwalają na organizację szerszego wydarzenia dla miłośników lotnictwa.
 • ? Na lotnisku będzie zespół foto, który przygotuje dla fanów lotnictwa zdjęcia z tego wydarzenia.

[źródło: Lotnisko Chopina, Wikipedia]