ICQ New powraca, ale jego bezpieczeństwo jest wątpliwe

Pierwszy komunikator internetowy ICQ powraca z audiotranskrypcją, ale największe wątpliwości budzi zachowanie prywatności.

ICQ New - komunikator mobilny

Pierwsza wersja komunikatora internetowego ICQ powstała w listopadzie 1996 roku – został wówczas wydany przez izraelską firmę Mirabilis. Nazwa ICQ jest grą słów od angielskiego wyrażenia I seek you (Szukam Cię). ICQ pozwala na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Teraz wydany został komunikator mobilny ICQ New, który ma być niezależnym od platformy narzędziem z dodatkowymi funkcjami.

W 2010 roku popularny komunikator AOL został sprzedany rosyjskiej firmie, a teraz ICQ New powraca na komputery i urządzenia mobilne z nowymi funkcjami. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nowa aplikacja pozostawia wiele do życzenia pod względem zachowania bezpieczeństwa i przejrzystości.

Pierwsi internauci z ostatniego stulecia zapewne doskonale znają ICQ – przez długi czas komunikator AOL (America Online) był de facto standardem do komunikacji na czacie, zanim inni gracze, tacy jak Whatsapp lub Facebook Messenger, zagarnęli większość użytkowników. W 2010 roku ICQ został sprzedany rosyjskiej firmie Digital Sky Technology, która obsługuje również duży rosyjski serwis pocztowy mail.ru. Teraz, biorąc pod uwagę globalną falę cyfryzacji w erze koronawirusa, ICQ New może próbować nowego otwarcia.

Udoskonalony dodatkowymi funkcjami, ICQ New chce powrócić do swoich lat świetności i oferuje na przykład konwersję wiadomości audio na tekst (obecnie tylko w języku angielskim i rosyjskim). Zintegrowane są także wiadomości z naklejkami (rodzaj modułów tekstowych) oraz interfejs dla botów. Czaty wideo i audio są możliwe z grupą 30 użytkowników na raz. ICQ New jest dostępny dla systemów Windows, Mac, Linux i oczywiście Android i iOS.

Jak ostrzegają koledzy z Golema, koncepcja bezpieczeństwa nie jest obecnie przekonująca, co może być powodem do niepokoju, szczególnie ze względu na rosyjskich właścicieli. Mówi się, że połączenia wideo są szyfrowane, ale nie dotyczy to wiadomości tekstowych i głosowych. Istnieją również różne wytyczne dotyczące ochrony danych w Unii Europejskiej, ale w wersji angielskiej wyraźnie zaznaczono, że wiadomości nie są szyfrowane.

ICQ new - zrzuty ekranu z aplikacji

Szczegóły dotyczące koncepcji bezpieczeństwa nie zostały jeszcze opublikowane. Mimo, że możemy zapoznać się z mglistą polityką prywatności komunikatora, w której szyfrowanie raz jest a za drugim razem nie ma.

Jeśli jesteście odważni, to możecie NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ sprawdzić rosyjski, nieszyfrowany i być może podsłuchiwany komunikator, w którym o zgrozo trzeba podać numer telefonu. Jeśli już kusi Cię, żeby go sprawdzić, zrób to lepiej na zapasowym numerze telefonu, który wykorzystujesz do testów bezpieczeństwa.

Lojalnie uprzedzam, że choć podaję linki do sklepów, to nikt nie ma pewności co dzieje się z wysyłanymi przez komunikator wiadomościami, ponieważ na GitHubie nie udostępniono nawet kodu źródłowego, który można by było zweryfikować.

[źródło: ICQ New, Notebook Check]