Monodram Krystyny Jandy „Danuta W.” online już w poniedziałek!

Premiera online spektaklu „Danuta W.” odbędzie się w najbliższy poniedziałek 13 kwietnia 2020 roku o godzinie 18.00.

„Danuta W.” online za darmo 13/04/2020

W ramach akcji #ZostańWDomu, #ZostańWPolonii Teatr Polonia zaprasza na premierę rejestracji monodramu Krystyny Jandy zatytułowanego „Danuta W.” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Jednorazowy wyjątkowy pokaz spektaklu będzie można obejrzeć w wielkanocny poniedziałek 13 kwietnia 2020 roku o godzinie 18:00 w ramach internetowej premiery Facebook Live na fanpage’u Teatru Polonia oraz w serwisie Vimeo.

Jak oglądać spektakl „Danuta W.” w internecie?

 • Kiedy?
  • 13 kwietnia 2020 roku o godz. 18.00
 • Ile trwa spektakl?
  • 130 minut
 • Gdzie?
  • na Vimeo: bit.ly/DanutaWvimeo (link będzie aktywny 13 kwietnia od godz. 18:00 do godz. 23:59)
  • więcej na stronie wydarzenia na Faceebooku
 • Ile kosztuje?
  • transmisja nagrania jest darmowa

Premiera spektaklu w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się 11 października 2012 roku, w Teatrze Polonia w Warszawie – 12 października 2012 roku.

Spektakl Danuta W. powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy Marzenia i tajemnice, opracowanej przez Piotra Adamowicza i wydanej przez Wydawnictwo Literackie w 2011 roku.

Krystyna Janda podczas spektaklu piecze szarlotkę według przepisu Danuty Wałęsowej – zapach ciasta unosi się na cały teatr!

W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Wspomina wspaniałe chwile, ale też snuje refleksje o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.

W roli Danuty Wałęsy obejrzymy Krystynę Jandę, która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem opowiadała tak: Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.

Autorzy: Danuta Wałęsa, Piotr Adamowicz
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Światło: Andrzej Wolf
Scenografia: Krystyna Janda
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska

Realizacja i przygotowanie materiału filmowego:
Reżyseria: Janusz Zaorski
Zdjęcia, operator kamery: Andrzej Wolf
Operator steadicamu: Adam Mendry
Montaż: Zaq Chojecki i Ludwik Sielicki psm (Media Kontakt)
Kierownik produkcji: Ewa Ratkowska
Rejestracja spektaklu i montaż: Wojciech Kaniewski

Organizatorzy akcji kierują specjalne podziękowania za zgodę na nieodpłatną transmisję spektaklu dla Danuty Wałęsy, Piotra Adamowicza, Wydawnictwa Literackiego, Krystyny Jandy, Janusza Zaorskiego, Mirosława Chojeckiego, Media Kontakt, Video Studio Gdańsk, East News.

[źródło: Teatr Polonia, fot. Krystyny Jandy Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta]