#FakeHunter ma zapobiec rozprzestrzenianiu się infodemii

Logo aplikacji #FakeHunter

Polska Agencja Prasowa i GovTech uruchomiły aplikację #FakeHunter – narzędzie do łowienia fejków o koronawirusie i walki z nimi!

Uruchomiony został właśnie społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie o nazwie #FakeHunter, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2. Za powstanie aplikacji, a właściwie wtyczki do przeglądarek Firefox i Chrome odpowiadają Polska Agencja Prasowa wspólnie z GovTech Polska.

Narzędzie jest w pełni bezpłatne i każdy może zgłosić wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP-u.

W przestrzeni internetowej pojawia się coraz więcej fałszywych wiadomości, czyli tzw. „fake newsów”, które wprowadzają dezinformację i wzbudzają panikę w czasie zagrożenia epidemicznego. Ideą projektu #FakeHunter było przeciwstawienie się takim praktykom i dążenie do tego, aby portale, serwisy informacyjne i wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych w sposób odpowiedzialny dzielili się wyłącznie prawdziwymi i rzetelnymi informacjami.

Motto, które widnieje na stronie: „Prawdą jest zawsze to, co się dzieje, a nie nasza opowieść o tym, co się powinno dziać.” (Katie Byron)

Zobacz również:

Sprawdzaj informacje, zanim je prześlesz dalej!

Jeśli napotkasz w internecie informację na temat koronawirusa, która budzi Twoją wątpliwość, wyślij ją do zweryfikowania przez narzędzie #FakeHunter. Eksperci sprawdzą jej treść na podstawie wiarygodnych źródeł, a Ty otrzymasz link zwrotny z werdyktem. Jeśli informacja okaże się nieprawdziwa, wklej otrzymany link z opinią ekspertów w miejscu, gdzie ją znalazłeś. W ten sposób wesprzesz walkę z dezinformacją i ostrzeżesz innych użytkowników przed fake newsami.

#FakeHunter – dołącz do walki z dezinformacją o SARC-CoV-2

Jak zweryfikować newsa z pomocą #FakeHuntera?

  1. Zainstaluj wtyczkę aplikacji #FakeHunter w swojej przeglądarce (wtyczka dostępna jet dla przeglądarek Chrome i Firefox).
  2. Zaznacz na stronie tekst, który chcesz zweryfikować.
  3. Uruchom okno aplikacji (wtyczkę z paska przeglądarki).
  4. Podaj swój e-mail, na który otrzymasz rezultat weryfikacji.
  5. Napisz, co w tej wiadomości (zaznaczonej treści) budzi Twoją wątpliwość.
  6. Kliknij przycisk WYŚLIJ.
Formularz zgłoszeniowy #FakeHunter

Sprawdzone przez ekspertów informacje można także znaleźć na stronie: app.fakehunter.pap.pl. Prezentowane są linki do źródła sprawdzanej informacji i zrzut ekranu strony oraz budzacy wątpliwość fragment. Prawdziwe informacje oznaczone są zielonym kciukiem do góry i napisem ? Prawda a nieprawdziwe czerwonym kciukiem skierowanym w dół i napisem ? Fake news.

Po kliknięciu w przycisk Raport możesz przeczytać uzasadnienie eksperta dotyczące weryfikowanej informacji wraz z odnośnikami do wiarygodnych źródeł, na podstawie których została wydana opinia.

Przekonaj się, jakie treści na temat koronawirusa były prawdziwe, a jakie nie i wykorzystaj to źródło do prostowania fałszywych informacji, gdy je zauważysz.

A jeśli jesteś zaangażowany społecznie i zależy Ci na dystrybucji wiarygodnych informacji w przestrzeni publicznej możesz aplikować do zespołu ekspertów i przyłączyć się do projektu #FakeHunter, aby pomóc weryfikować nieprawdziwe wiadomości dotyczące epidemii.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: fakehunter.pap.pl.

Polska Agencja Prasowa jest spółką Skarbu Państwa, której działalność opiera się na ustawie z dnia 31 lipca 1997 roku. Na jej mocy PAP ma charakter publicznej agencji prasowej, która uzyskuje i przekazuje odbiorcom rzetelne, obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i z zagranicy.

[źródło: Polska Agencja Prasowa (#FakeHunter)]