WordPress 5.4 „Adderley” – co nowego?

Pojawiła się nowa wersja najpopularniejszego na świecie systemu do zarządzania treścią WordPress 5.4 „Adderley” z wieloma nowymi funkcjami i udogodnieniami w edytorze Guttenberg.

WordPress 5.4 Adderley

Oto jest! Najnowsza wersja systemu CMS WordPress 5.4 o nazwie „Adderley” na cześć Nata Adderleya – każdy może ją pobrać lub zaktualizować z poziomu Kokpitu po zalogowaniu do panelu administracyjnego. WordPress 5.4 posiada więcej funkcji umożliwiających znalezienie odpowiednich dla siebie sposobów na ożywienie strony internetowej lub bloga. Dzięki przyspieszeniu, uproszczeniu zaawansowanych funkcji w pięknym i inteligentnym edytorze poczujesz różnicę i przyjemność z edycji swoich stron.

Każda duża aktualizacja systemu WordPres dodaje coraz więcej ulepszeń do zaawansowanego edytora blokowego Gutenberg, który jest znacznie ładniejszy, nowocześniejszy i lepszy od klasycznego edytora.

Dzięki nowym funkcjom mamy teraz znacznie więcej dostępnych sposobów na ożywienie postów i stron dzięki efektom, które możemy dodać do zdjęć czy okładki artykułów. A to oznacza więcej sposobów na przyciągnięcie uwagi odwiedzających i zaangażowanie ich dzięki bogactwu mediów osadzonych z najlepszych usług internetowych firm trzecich takich jak YouTube, Facebook, Twitter i wiele, wiele innych.

W WordPressie 5.4 d wreszcie umieszczenie bloków w idealnym miejscu jest znacznie łatwiejsze dzięki dodatkowym kontrolkom. Programiści zoptymalizowali kod, tak, aby procesy były znacznie bardziej wydajne, a cały system chodził płynnie i szybko – czyli to z czego WordPress słynie na całym świecie.

Z pewnością odczujecie różnicę przy tworzeniu bardziej złożonych sekcji, galerii lub po prostu pisząc zwykły tekst – praca z Gutenbergiem jest teraz czystą przyjemnością. Sam podchodziłem do tego edytora jak do jeża – jeszcze w czasach kiedy był znacznie uboższy – teraz nie wyobrażam sobie przejścia na edytor klasyczny.

Gutenberg WordPress

Nowe bloki i ulepszenia w WordPressie 5.4

 • „Adderley” dodaje 2 zupełnie nowe bloki: ikony społecznościowe i przyciski sprawiają, że dodawanie interaktywnych funkcji jest szybkie i łatwe.
 • Nowe sposoby kolorowania: gradienty w bloku Przyciski i okładki, dostęp do paska narzędzi opcji kolorów w blokach tekstu formatowanego, a po raz pierwszy opcje kolorów w blokach grup i kolumnach.

 • Wersja 5.4 usprawnia cały proces umieszczania i wymiany multimediów w każdym bloku. Teraz działa tak samo w prawie każdym bloku! A jeśli kiedykolwiek myślałeś, że Twój obraz w bloku Media i Tekst powinien zawierać link do czegoś innego niż obrazek – być może zdjęcie powinno linkować do dokumentu? Teraz to możliwe.
 • Przejrzysty interfejs użytkownika, lepsza i bardziej czytelna nawigacja oraz usprawnione elementy w zakładkach.
 • Lepsza nawigacja po blokach dzięki okruszkom w pasku stanu edytora (lewy dolny róg) oraz łatwiejsze wybieranie elementów.
 • Nawigacja za pomocą klawiatury – usprawniono nawigowanie za pomocą klawisza „tab”.
 • O 14% szybsze ładowanie edytora i aż o 51% szybsze pisanie!
 • Ukryto wskazówki a zamiast nich pojawił się Przewodnika powitalnego (Welcome guide), który możesz włączyć w dowolnym momencie.
 • Teraz będziesz wiedział już na pierwszy rzut oka, czy jesteś w trybie edycji czy nawigacji.

Przykładowa okładka z gradientem

Oczywiście, jeśli chcesz korzystać z najnowszych narzędzi i funkcji edytora, możesz zainstalować wtyczkę Gutenberg, aby otrzymać dostęp do nowych funkcji przed wydaniem kolejnego uaktualnienia WordPressa.

Prywatność

Wersja 5.4 rozwiązuje szereg problemów związanych z prywatnością w różnych obszarach i krajach na świecie. Teraz zgodność ustawień lub informacje na temat dostępu do danych użytkowników powinny być znacznie bardziej przejrzyste:

 • Teraz eksport danych osobowych obejmuje informacje o sesji użytkowników i dane o lokalizacji użytkowników z widżetu wydarzeń społeczności + spis treści!
 • Możesz zobaczyć postępy w przetwarzaniu żądań eksportu i usuwania za pomocą narzędzi do ochrony prywatności.
 • Ponadto dodano niewielkie udoskonalenia w całym tekście nadając narzędziom do zarządzania prywatnością nieco czystszy wygląd.

WordPress 5.4 „Adderley”

Funkcje dla programistów

 • Dodawanie niestandardowe pól natywnych do pozycji menu.
 • Dwie nowe akcje pozwalają dodawać niestandardowe pola do pozycji menu – bez wtyczek i bez pisania niestandardowych skryptów.
 • Na ekranie administratora menu, wp_nav_menu_item_custom_fields dodaje się tuż przed przyciskami przesunięcia elementu menu nawigacyjnego w edytorze menu.
 • W narzędziu dostosowywania wp_nav_menu_item_custom_fields_customize_template są uruchamiane na końcu szablonu pól formularza dla elementów menu.

Bloki! Prostsze dodawanie stylów, nowe interfejsy API i osadzanie

 • Radykalnie prostsze dodawanie stylów dla bloków. Brak marginesów i domyślnego wypełnienia! Teraz możesz dostosowywać bloki tak, jak potrzebujesz.
 • Jeśli tworzysz wtyczki, możesz teraz rejestrować kolekcje swoich bloków według przestrzeni nazw we wszystkich kategoriach – to świetny sposób na lepszą widoczność marki.
 • Pozwól użytkownikom zrobić więcej dzięki dwóm nowym interfejsom API: wariantom bloków i gradientom.
 • W osadzeniach edytor bloków obsługuje teraz TikToka, a CollegeHumor zniknął.

W WordPressie 5.4 jest znacznie więcej nowości, które programiści mogą pokochać. Aby dowiedzieć się więcej i dowiedzieć się, jak wprowadzić zmiany w swoich witrynach, motywach, wtyczkach itp., zapoznaj się z Przewodnikiem  WordPress 5.4 Field Guide.

[źródło: WordPress.org]