Google zmienia wygląd elementów sterujących Chrome’a

Google przeprojektowuje przyciski, menu rozwijane i inne elementy sterujące Chrome’a pod kątem urządzeń mobilnych.

Nowe formanty w przeglądarce internetowej Chrome

Internauci regularnie korzystają z pól wyboru, menu rozwijanych i innych elementów interfejsu użytkownika w przeglądarkach internetowych. Google postanowiło przeprojektować teraz najważniejsze formanty HTML w Chromie, aby poprawić łatwość obsługi i zwiększyć ich dostępność na urządzeniach mobilnych – szczególnie na tych z mniejszymi ekranami.

Jednym z problemów z formantami natywnymi jest jednak niespójność ich stylu. Starsze elementy sterujące, takie jak <button> i <select>, zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​systemu operacyjnego użytkownika. Formanty formularzy, które zostały ostatnio dodane do platformy, zostały z kolei zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​stylu, który był wówczas popularny.

W Chromie powoduje to „niedopasowane i czasem nieaktualne” elementy sterujące, które zmuszają programistów do poświęcania dodatkowego czasu i dostosowywania kodu domyślnego. W ciągu ostatniego roku Google współpracowało z zespołem Microsoft Edge w celu „ponownego przeanalizowania i ulepszenia funkcjonalności wbudowanych kontrolek formularzy w przeglądarkach Chromium”.

Dzięki temu nowe interfejsy użytkownika są spójne i „łatwiejsze do zauważenia”. Ogólnie rzecz biorąc, eliminuje gradienty i wykorzystuje nowoczesne zasady płaskiego projektowania pól wyboru, przycisków, pól tekstowych, menu rozwijanych, wskaźników postępu czy suwaków.

Jeśli chodzi o dostępność, istnieje „bardziej widoczny” pierścień ostrości, który pomaga „osobom korzystającym z klawiatury lub urządzenia przełączającego w identyfikacji elementu, z którym wchodzą w interakcje”. Nowy projekt ma gruby ciemny pierścień z cienkim białym konturem. Kolejna poprawka usprawnia wybieranie kolorów, czyniąc je w pełni dostępnymi za pomocą klawiatury i urządzeń przełączających.

Nowy i stary wygląd formatek w przeglądarce Chrome
Nowy i stary wygląd formatek w przeglądarce Chrome

Ulepszona obsługa dotykowa daje lepszą obsługę na ekranach dotykowych. Jeden z przykładów pokazuje, że osoby wybierając daty lepiej jest im korzystać, gdy używają przewijaka.

Te zmiany są już dostępne w Microsoft Edge na Windowsie i można je włączyć w Chromie 81 wykorzystując następującą flagę:

chrome://flags/#form-controls-refresh

Te zmiany w ukłądzie sterowania zostanie wprowadzone w systemach macOS na komputery Mac, Windows na PC, Linux i Chrome OS w wersji 83 w połowie maja 2020 roku. Podobna aktualizacja zostanie wprowadzona także na Androidzie, jeszcze w tym roku.

[iPhoneHack via Chromium Blog]