„Alert dotyczący COVID-19” w wyszukiwarce Google

W polskiej wersji wyszukiwarki Google dostępny jest specjalny „Alert dotyczący COVID-19 – Koronawirus (COVID-19)” z rzetelnymi informacjami na temat koronawirusa.

Porady Google'a na temat koronawirusa (COVID-19) w polskiej wersji wyszukiwarki

Na stronie głównej wyszukiwarki Google z pewnością zauważyliście znak stop z otwartą dłonią i hasłem ?? Stosuj pięć zasad i pomóż zatrzymać koronawirusa, które kierują do wyników wyszukiwania z dodanym alertem dotyczącym COVID-19. Na specjalnej sekcji Google we współpracy z Ministerstwem Zdrowia dodało najważniejsze informacje, wskazówki i porady związane z panującą epidemią. Wszystkie upublicznione informacje są rzetelne i pochodzą jedynie ze sprawdzonych źródeł.

W czerwonym submenu bocznym Alertu dotyczącego COVID-19 Google zamieściło cztery pozycje: W skrócie, Objawy, Profilaktyka i Leczenie. W każdej sekcji dostępne są krótkie opisy i linki do stron, gdzie można znaleźć tylko merytoryczne i rzetelne informacje.

Jeśli przewiniemy stronę do dołu, zobaczymy organiczne wyniki wyszukiwania powiązane z frazami „koronawirus” lub „koronawirus porady”.

W sekcji profilaktyka umieszczono w ramce ogłoszenie publiczne STOSUJ PIĘĆ ZASAD – pomóż zatrzymać koronawirusa. Dla przypomnienia pozwoliłem je sobie zamieścić poniżej:

  1. RĘCE – myj je często wodą z mydłem
  2. ŁOKIEĆ – zasłoń się nim, gdy kaszlesz
  3. TWARZ – nie dotykaj oczu, nosa i ust
  4. ODLEGŁOŚĆ – zachowaj 1-1,5 m odstępu
  5. BEZPIECZEŃSTWO – zostań w domu
COVID-19 – Stosuj 5 zasad (Google, Ministerstwo Zdrowia)

W wyszukiwarce wyciągnięto najważniesze informacje bez konieczności przechodzenia na inne podstrony – zainteresowani tematem mogą oczywiście kliknąć na przycisk Więcej informacji/Zobacz więcej aby przejść na oficjalną stronę Ministerstwa Zdrowia gov.pl/web/koronawirus oraz who.int.


[aktualizacja 4 kwietnia 2020 r.]

Stały boks po prawej stronie pokazuje statystyki zachorowań w Polsce i na świecie oraz przypomina czym jest koronawirus i jak się przenosi:

Statystyki

Aktualizowane w czasie rzeczywistym statystyki dotyczące zachorowań zawierają mapę świata z zaznaczonymi obszarami dotkniętymi epidemią oraz tabelę z wyszczególnionymi lokalizacjami (w kolejności cały świat, kraj użytkownika…) oraz aktualną liczbą potwierdzonych zakażeń, ozdrowień i śmierci.

Mapa zachorowań i statystyki COVID-19 - wyszukiwarka Google (stan na 4 kwietnia 202 r. godz. 10.00)
Mapa zachorowań i statystyki COVID-19 – wyszukiwarka Google (stan na 4 kwietnia 202 r. godz. 10.00)

Dane zmieniają się dynamicznie, więc mogą być nieaktualne w momencie wyświetlenia. Suma w tabeli nie zawsze jest dokładna. Informacje o potwierdzonych przypadkach są również dostępne na stronie Światowej Organizacji Zdrowia. Potwierdzone przypadki nie obejmują wszystkich zachorowań. Dotyczą wyłącznie osób, u których wykryto wirusa. Metodologia i dostępność testów może się różnić w zależności od kraju. [źródło: Wikipedia]

Mapa koronawirusa (COVID-19) od Google’a dostępna jest na stronie google.com/covid19-map.


Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna spowodowana przez nowego wirusa, którego nie wykrywano dotąd u ludzi.Wirus powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy, z objawami takimi jak kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach – zapalenie płuc. Aby chronić się przed infekcją, należy często myć ręce i unikać dotykania twarzy.


SPOSÓB PRZENOSZENIA
Nowy koronawirus przenosi się głównie przez kontakt z zarażonymi osobami, które kichają lub kaszlą. Jest też przenoszony przez kropelki śliny i wydzielinę z nosa.


Choroba koronawirusowa (COVID-19) ma łagodne objawy – takie jak ból gardła, kaszel i gorączka. U niektórych osób ma ona cięższy przebieg i może prowadzić do zapalenia płuc lub trudności z oddychaniem.W rzadkich przypadkach choroba bywa śmiertelna.

U osób starszych i chorujących na inne choroby (takie jak astma, cukrzyca lub choroby serca) zakażenie koronawirusem może prowadzić do ciężkiej choroby.

Może pojawić się:

  • ból gardła,
  • kaszel,
  • gorączka,
  • trudności z oddychaniem (w poważnych przypadkach).

Leczenie COVID-19 – WAŻNE!

Nie ma leku pozwalającego zapobiegać chorobie koronawirusowej (COVID-19) lub ją leczyć. Chorzy mogą wymagać wspomagania oddychania.SamoopiekaJeśli masz łagodne objawy, nie wychodź z domu, dopóki nie wyzdrowiejesz.

Aby złagodzić objawy:
– dużo odpoczywaj i śpij,
– wygrzej się,
– pij dużo płynów,
– używaj nawilżacza powietrza lub bierz gorące prysznice, by złagodzić kaszel i ból gardła.

Zabiegi medyczne
W razie gorączki i kaszlu zostań w domu, dopóki nie wyzdrowiejesz i przez co najmniej 14 dni, by nie zarażać innych.

Więcej informacji znajdziesz na who.int

Strona główna wyszukiwarki Google z Alertem dotyczącym koronawirusa (COVID-19)

Jak inne serwisy i firmy informują o koronawirusie?

Sprawdź poniższe artykuły, w których sprawdzisz jak inni giganci technologiczni, serwisy si organizacje pomagają w edukacji na temat koronawirusa:

Gdzie znajdziesz więcej informacji?