Test ID NOW™ COVID-19 wykrywa koronawirusa w 5 minut

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła urządzenie ID NOW™ COVID-19 firmy Abbott do wykonywania w sytuacjach awaryjnych szybkiego testu molekularnego wykrywającego koronawirusa.

Urządzenie wykrywające koronawirusa w 5 minut – ID NOW COVID-19 firmy Abbott

Amerykańska instytucja rządowa – Agencja Żywności i Leków FDA (ang. Food and Drug Administration) podjęła wysiłki, aby umożliwić wykonywanie dużej liczby testów na COVID-19 w celu opanowania pandemii.

Najnowsze urządzenie ID NOW™ COVID-19 firmy Abbott może stanowić duży technologiczny krok naprzód w wykrywaniu i walce z chorobą. Firma Abbott otrzymała oficjalne pozwolenie na używanie w trybie awaryjnym swojego miniaturowego laboratorium molekularnego ID NOWTM, który jest wielkości tostera, do robienia niemal natychmiastowych testów wykrywających koronawirusa SARS-Cov-2.

Urządzenie dostarcza pozytywne wyniki już w 5 minut, a całkowitą pewność daje po 13 minutach. Ponadto jest to jeden z niewielu tego rodzaju urządzeń testujących, które mogą być stosowane poza szpitalem, na przykład w klinice polowej.

Kluczem jest wykorzystanie testów molekularnych, które szukają niewielkiej części RNA wirusa SARS-CoV-2 i amplifikacji tego segmentu, aż będzie ich wystarczająco dużo do wykrycia. Inne metody testowania mogą wymagać godzin lub dni, aby uzyskać realne wyniki.

Firma Abbott jest w trakcie zwiększania produkcji i już od przyszłego tygodnia planuje wykonywać aż 50 000 testów dziennie w USA. Jedną z największych zalet ID NOW COVID-19 jest to, że wykonywaniu podobnych badań.

Platforma ID NOWTM dostarczyła „największą” liczbę testerów molekularnych w USA i jest już „szeroko dostępna” w gabinetach lekarskich i na izbach przyjęć.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dzięki temu miniaturowemu laboratorium Stany Zjednoczone mogą mieć dokładniejszą reprezentację zasięgu pandemii, i będą mogły zapewnić, że zainfekowani otrzymają właściwą opiekę tak szybko, jak to możliwe.

Urządzenie testujące ID NOW™ COVID-19  MOLECULAR. IN MINUTES. ON THE FRONT LINE.

Firma ma w swoim portfolio podobne urządzenia do wykrywania wirusa grypy typu A i B2, RSV, STREP A 2 (anginy bakteryjnej).

źródło: Abbott – Detect COVID-19 in as little as 5 minutes via Engadget