„Zoom” na iOS-a już nie wysyła danych do Facebooka

Aktualizacja aplikacji mobilnej „Zoom” na urządzenia z systemami iOS usuwa „funkcję”, która wysyłała dane użytkownika do Facebooka.

Aplikacja mobilna „Zoom Cloud Meetings”

Usługa do prowadzenia wideokonferencji Zoom Cloud Meetings wydała w piątek aktualizację swojej aplikacji na iOS-a w wersji 4.6.9, usuwającą pakiet SDK, który wysyłał dane użytkowników do Facebooka bez ich wyraźnej zgody.

W czwartek Motherboard ujawnił, że aplikacja Zoom na urządzenia z systemem iOS udostępnia Facebookowi dane analityczne użytkowników, nie zważając na zapisy w polityce prywatności. Aplikacja wykorzystywała zestaw SDK Facebooka do zintegrowania funkcji „Zaloguj się za pomocą Facebooka”, która zapewnia szybkie i łatwe logowanie.

Dołączając SDK, Zoom automatycznie łączył się i udostępniał informacje z API Graph Facebook, nawet jeśli użytkownik nie posiadał konta na Facebooku.

Sprawdź również:

Firma nie poinformowała również w odpowiedni sposób użytkowników o swoich praktykach udostępniania danych. Po upublicznieniu rewelacji, Zoom w piątek usunął pakiet SDK Facebooka, aby nie „gromadzić niepotrzebnych danych z urządzenia”.

Dane gromadzone przez zestaw SDK Facebooka nie zawierały żadnych osobistych informacji o użytkowniku, ale raczej zawierały dane o urządzeniach użytkowników, takich jak typ i wersja mobilnego systemu operacyjnego, strefa czasowa urządzenia, system operacyjny urządzenia, model i operator, rozmiar ekranu, procesor i miejsce na dysku.

Zoom „rekonfiguruje” obecnie funkcję logowania na Facebooku, aby umożliwić użytkownikom logowanie się przez Facebooka za pomocą przeglądarki internetowej. Użytkownicy będą musieli pobrać zaktualizowaną wersję aplikacji Zoom na iOS-a, aby zmiany zostały wprowadzone na ich urządzeniach.

Zoom w swoim oświadczeniu przeprosiło swoich użytkowników, zapewniając, że poważnie traktują kwestię ochrony danych i jak najszybciej naprawili swój błąd.

Uaktualnioną wersję aplikacji „Zoom Cloud Meetings” pobierzesz ze sklepu App Store i Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play