Rekrutacja online – potrzebna na wczoraj

Praca zdalna stała się dla wielu osób codziennością, dlatego od niedawna częściej pożądana i wdrażana jest rekrutacja online. Okazuje się, że branża IT bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków.

Co warto mierzyć w procesach rekrutacyjnych?

Według najnowszego opracowania od No Fluff Jobs w IT:

  • Na początku 2020 roku 40% kandydatów oczekiwało procesu rekrutacyjnego online, jednak tylko 10% taką możliwość dostawało.
  • Oferty pracy z możliwością  pełnienia obowiązków poza biurem cieszą się średnio 3-krotnie większym zainteresowaniem.
  • Z kolei co druga osoba szuka pracy z możliwością wykonywania obowiązków poza biurem
  • W 3 dni (17-19 marca 2020) na portalu No Fluff Jobs pracodawcy dodali opcję rekrutacji całkowicie zdalnej do ponad 50% ofert pracy na rynku polskim i ponad 60% na rynku węgierskim.

Na początku 2020 roku blisko 40% kandydatów w IT oczekiwało, że proces rekrutacyjny będzie prowadzony online. Jednak tylko 10% taką możliwość dostawało. Teraz okazuje się, że branża IT bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków pracy zdalnej. W reakcji na nagłą potrzebę rynku pracodawcy na portalu No Fluff Jobs w 3 dni* dodali opcję rekrutacji całkowicie zdalnej do ponad 50% ofert na rynku polskim i ponad 60% na rynku węgierskim.

Z atutów pracy zdalnej korzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Dla jednych i drugich to oszczędność czasu i pieniędzy. Jednak dla zatrudniających w IT, którzy oferują ten tryb rekrutacji, jest jeszcze jeden benefit: oferta, która umożliwia świadczenie pracy zdalnie cieszy się średnio 3-krotnie większym zainteresowaniem niż ta, która mówi wyłącznie o wykonywaniu obowiązków stacjonarnie. Z kolei co druga osoba w branży szuka pracy z możliwością wykonywania obowiązków poza biurem.

Zarobki w IT są takie same dla osób pracujących stacjonarnie jak i zdalnie

Firmy mogą nie być gotowe na zmiany i całkowitą pracę zdalną. Jednak warto podkreślić, że to dobry moment, by przetestować nowe modele działania, a nawet wprowadzić je na stałe. A IT to branża, gdzie wynagradzanie pracowników zdalnych jest już porównywalne z tym, które otrzymują pracujący stacjonarnie.

Według No Fluff Jobs, mediana wynagrodzeń dla najbardziej doświadczonych pracowników (seniorów) wynosi 13 000 – 17 500 zł brutto na Umowie o pracę (UoP) i 14 240 – 19 200 zł netto na B2B. Dla porównania tak samo doświadczeni pracownicy w Warszawie zarobią między 14 900 – 18 000 zł brutto na UoP (15 000 – 20 000 zł netto na B2B), a w Krakowie od 13 000 do 17 000 zł brutto na UoP (14 000 – 19 000 zł netto na B2B).

[Raport] Zarobki i rynek pracy IT w Polsce w 2019 roku

W wielu firmach praca zdalna jest niedoceniana – zupełnie niesłusznie. Ten model pracy będzie miał przewagę względem innych, pod warunkiem, że ustalimy z zespołem jasne zasady działania. Najważniejszy benefit  to zadowolenie pracowników, którzy w domowym zaciszu są znacznie bardziej wydajni. Jest to szczególnie widoczne, gdy wytwarzamy zwinnie i pilnujemy, by komunikacja i synchronizacja prac odbywała się w ustalonych spotkaniach, takich jak codzienne standupy zespołu – komentuje Marek Psiuk, CTO No Fluff Jobs.

Przykładowy proces rekrutacyjny
Przykładowy proces rekrutacyjny

Już na etapie rekrutacji warto być online

Co trzeci kandydat oczekuje, że swoją rozmowę kwalifikacyjną odbędzie online, jednak, jak wynika z deklaracji specjalistów IT, do tej pory tylko 10% taką możliwość dostawało. W ciągu trzech dni sytuacja dynamicznie się zmieniła. Na portalu No Fluff Jobs, w ciągu 3 dni rekrutacja online stała się dostępna dla ponad 50% ofert w Polsce i dla ponad 60% ofert na Węgrzech. W czasie, gdy nie powinniśmy się spotykać lub nie mamy takiej możliwości, to świetna okazja, żeby sprawdzić tę metodę zatrudniania pracowników. A branża IT najlepiej wykorzystuje ten potencjał i szybko adaptuje się do zmian.

Od początku część rekrutacji w naszej firmie prowadziliśmy zdalnie, mamy w tym spore doświadczenie. Sektor IT od dawna stosuje spotkania przez videoczaty, delegowanie zadań na dedykowanej temu platformie z listą zadań czy codzienną konwersację na komunikatorach. To oznacza, że nie ma żadnych utrudnień, które uniemożliwiłyby zatrudniać w ten sposób. A przetestowane teraz rozwiązania, mogą stać się codziennością. – podsumowuje Aleksandra Kubicka, HR Business Partner w No Fluff Jobs.

źródło: informacja prasowa