„UL z książkami” codziennie o 18.00 na Facebooku do końca epidemii

Sprawdź harmonogram wirtualnych spotkań autorskich z serii „UL z książkami”, w ramach którego polscy literaci codziennie czytają i rozmawiają online z fanami na Facebooku.

„UL z książkami” na Facebooku

Od 16 marca 2020 roku Unia Literacka zorganizowała specjalny cykl wirtualnych spotkań „UL z książkami” z autorami i autorkami książek. UL będzie bzykał i brzęczał do końca epidemii, codziennie o godzinie 18.00  literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają, wygłupiają się i walczą z problemami technicznymi na Facebooku.

To wyjątkowe wydarzenie w internecie, dzięki któremu w spotkaniach autorskich mogą uczestniczyć wszyscy użytkownicy Facebooka – a „wirtualna sala spotkań” pomieści wszystkich chętnych! Codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie na facebookowej stronie Unia Literacka.

Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie nagrania znajdziesz na stronie Unia Literacka, gdzie możecie je obejrzeć, a do tej pory występowali: Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski, Urszula Zajączkowska, Michał Rusinek, Kaja Malanowska oraz Marcin Szczygielski.

W soboty i niedziele nadawane będą w ULu „Pszczółki książkowe”, czyli weekendowe spotkania dla dzieci, czyli jedyną w swoim rodzaju wieczorynkę literacką! Transmisje i nagrania oczywiście dostępne są bezpłatnie, ale jeśli ktoś może i chce, to cały czas prowadzona jest zrzutka dla koleżanek i kolegów najbardziej dotkniętych przez epidemię.

Zobacz także: Empik Premium na 60 dni za darmo dla wszystkich

Zapraszamy dzieci i dorosłych przed telewizory internetodbiorniki! ???

Poniżej znajdziesz rozkład jazdy ULa z książkami na tydzień od 23 do 29 marca 2020 roku. Warto uczestniczyć w tych wyjątkowych spotkaniach, aby jeszcze lepiej poznać i móc porozmawiać ze swoimi ulubionymi autorkami i autorami!

Codziennie o godzinie 18.00 zasiądź wygodnie przed komputer, smartfon, tablet lub Smart TV i wejdź do ? ULa z książkami!

 • poniedziałek 23 marca – Ziemowit Szczerek
  Będzie fragment mojej nowej powieści pt. „Cham z kulą w głowie”. To nieklasyczny, ale jednak noir kryminał, który dzieje się niby w naszych czasach, ale w innej rzeczywistości. Takiej, w której Alianci udzielili Polsce pomocy w 1939 roku, Niemcy zostały pokonane, nie doszło do eskalacji II wojny światowej, przedwojenna Polska (i Warszawa) dotrwały do naszych czasów, a powojenny ład europejski ustawiono zupełnie inaczej, niż w naszej linii czasowej.
 • wtorek 24 marcaSylwia Chutnik
  Będę czytała fragmenty swojej nowej powieści, której NIE PISZĘ, bo utknęłam i wydawczyni już dawno by mnie poćwiartowała, gdyby nie obecna sytuacja. Jeśli w trakcie czytania przejdę załamanie nerwowe, to zacznę czytać nowe opowiadanie. W każdym razie będzie ostro.
 • środa 25 marcaMikołaj Grynberg
  Przeczytam kilka opowiadań z nowego zbioru opowiadań pt. „POUFNE”. Chciałem wreszcie napisać weselszą książkę, ale chyba tym razem znowu się nie udało. Zbieram materiał do kolejnej, która będzie taka, że po prostu boki zrywać.
 • czwartek 26 marcaBianka Rolando
  Przeczytam parę fragmentów najnowszej książki „Stelle”. Będę opowiadać o gwiazdozbiorach wiosennych i spróbuję je dla was narysować w trakcie spotkania. Zapraszam serdecznie.
 • piątek 27 marcaMałgorzata Gutowska-Adamczyk
  Serdecznie zapraszam na korona party do osiedla Sielanka! Lokalsi i imigranci spotykają się w najsympatyczniejszym z warszawskich osiedli, aby budować więzi sąsiedzkie. Nie szczędząc sił i środków aktorskich przeczytam początkowy fragment, starając się wprowadzić Czytelników w sielankowy nastrój.
 • sobota 28 marca – Pszczółka Justyna Czechowska
  Tłumacz też autor! Zapraszam do świata prywatnego detektywa T. Sventona, który objada się psysiami (bo sepleni) i podróżuje latającym dywanem. Ta klasyka szwedzkiego kryminału powinna wciągnąć i rozbawić także niejednego rodzica.
 • niedziela 29 marca Pszczółka Marta Guzowska
  Lubicie rozwiązywać zagadki? Ja uwielbiam, dlatego napisałam serię książek „Detektywi z Tajemniczej 5”. Zapraszam Was do wspólnej, przedpremierowej lektury najnowszego tomu i rozwiązywania zagadki… ducha Chopina.

Czym jest stowarzyszenie Unia Literacka?

Pisanie to samotnictwo. Bardzo szybko okazuje się jednak, że potrzebujemy siebie nawzajem. Trudności stwarza nie sama literatura, ale wszystko, co wokół niej: podpisywanie umów, zawiłości rynku książki, prawo autorskie. Nie mamy swojego związku zawodowego, systemu ubezpieczeń społecznych, zapomóg socjalnych, wspólnego forum, gdzie możemy pytać o klauzule prawne, rzetelność danego wydawcy. Nikt nie zebrał w jednym miejscu porad, orzeczeń sądowych ani dokumentów ważnych dla naszej pracy. Każdy poeta, pisarka kryminałów, reportażystka czy prozaik, nawet ci doświadczeni, z dużym dorobkiem, są sami wobec machiny rynku książki i stają niekiedy w sytuacji, w której potrzebują wsparcia i porady. 

Dlatego postanowiliśmy powołać stowarzyszenie, które będzie reprezentowało nasze interesy, lobbowało na rzecz rozwiązań korzystnych dla literatury i czytelnictwa w Polsce, stanowiło forum wymiany wiedzy fachowej.

? ? Zobacz wybrane wideo z serii ULa z książkami

W ramach przeciwwirusowej akcji „UL z książkami” Zygmunt Miłoszewski czyta fragmenty świeżo ukończonej książki i rozmawia z czytelnikami.

Marcina Szczygielskiego mały przewodnik po KOŃCACH ŚWIATA w ramach codziennych przeciwwirusowych spotkań literackich „UL z książkami” Unia Literacka .

Michał Rusinek

źródło: Unia Literacka