Premiera filmu „Zabawa w chowanego” ponownie przesunięta

Tomasz Sekielski poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych, że w związku trudnymi czasami, w których przyszło nam żyć, premiera filmu „Zabawa w chowanego” została przesunięta.

„Zabawa w chowanego” – film braci Sekielskich (2020)

Zabawa w chowanego to polski film dokumentalny z 2020 roku w reżyserii braci Tomasza i Marka Sekielskich, opowiadający o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich w Polsce i ukrywaniu tych praktyk przez kościelnych hierarchów.

Film jest kontynuacją dokumentu „Tylko nie mów nikomu”, który został najpopularniejszym polskim filmem w 2019 roku na YouTubie.

Twórcy Zabawy w chowanego w porozumieniu z bohaterami dokumentu podjęli jednak decyzję, że premiera nie odbędzie na planowanego 28 marca 2020 roku. Związane jest to z panującą pandemią koronawirusa na świecie, który dostarcza wystarczająco sporo emocji. To już drugi raz, kiedy premiera filmu zostaje przesunięta. Pierwotnie miał zostać udostępniony jesienią 2019 roku.

Premiera filmu w sobotę 16 maja 2020 – sprawdź:

„Zabawa w chowanego” od 16 maja za darmo na YouTubie

W drugiej części bracia Sekielscy opowiadają historię księdza, który ma na koncie wiele ofiar i wciąż jest chroniony. Przyjrzymy się jak wyglądają w Polsce relacje między Kościołem a wymiarem sprawiedliwości. Znów będą ofiary pokazujące twarze.

Film, podobnie jak poprzedni dokument braci Sekielskich zostanie udostępniony dla wszystkich bezpłatnie w serwisie YouTube.

Tomasz i Marek Sekielscy tak motywują swoją decyzję o przełożeniu premiery filmu na swoim profilu na Facebooku:

Przyszło nam żyć w ciekawych choć trudnych czasach. Nikt z nas dzisiaj nie wie, gdzie nasz świat będzie za kilka tygodni, czy miesięcy. Najważniejsze teraz jest dbanie o siebie, o siebie nawzajem i o to wszystko, co jest jeszcze do uratowania. Czas pokaże, czy zdamy ten egzamin.

Na 28 marca planowaliśmy premierę naszego nowego filmu o pedofilii wśród polskich duchownych „Zabawa w chowanego”. Zdecydowaliśmy jednak o zawieszeniu emisji na czas nieokreślony. Podjęliśmy tę decyzję w poczuciu odpowiedzialności za skutki i emocje, które film może wywołać. Potrzeba teraz w naszym kraju solidarności i jedności. Na każdym kroku obserwujemy wiele dobra płynącego z różnych stron. Pomagamy sobie, to jest cudowne i niech tak zostanie. Zwłaszcza, gdy aparat państwa nie radzi sobie najlepiej. Ponadto temat, którym się zajmujemy wymaga merytorycznej debaty i decyzji, na które siłą rzeczy w obecnej sytuacji nie ma dobrego czasu.

Wszystkie nasz działania na bieżąco konsultujemy z bohaterami „Zabawy w chowanego”. Mamy ich pełne zrozumienie i akceptację. Również Was prosimy o uszanowanie naszej decyzji.

źródło: Facebook @Sekielski