Google uruchomiło witrynę „COVID‑19 Information & Resources”

Po dużym zamieszaniu i krótkim opóźnieniu Google uruchomiło witrynę z informacjami i sprawdzonymi poradami dotyczącymi pandemii koronawirusa (COVID-19).

Google COVID‑19 Information & Resources Website

Witryna Google’a w języku angielskim COVID‑19 Information & Resources to miejsce, w którym można odnaleźć materiały edukacyjne, porady dotyczące profilaktyki, statystyki i lokalne zasoby związane z panującą na świecie pandemią.

W zeszły piątek prezydent Donald Trump ujawnił, że „Google” opracowuje witrynę umożliwiającą zgłaszanie się do badań przesiewowych na koronawirusa. Szybko okazało się, że siostrzana firma Google’a Verily była odpowiedzialna za ten projekt, który obejmuje kwestionariusz z objawami oraz wskazówki, jak przejść przez ankietę i uzyskać wyniki. Jednak nie była to „ogólnokrajowa” inicjatywa reklamowana przez amerykańskich urzędników, której dostępność ograniczała się do rejonu zatoki San Francisco.

Dzień później Google ogłosiło, że rozwija ogólnokrajową stronę internetową, ale tylko po to, by zapewnić oficjalne i sprawdzone zasoby na temat COVID-19. Prezes firmy Sundar Pichai przedstawił więcej szczegółów w niedzielę, a premiera odbyła się w poniedziałek wieczorem. Google na początku tego tygodnia opóźniło uruchomienie, powołując się na szybko zmieniające się wytyczne lokalne i krajowe.

Sprawdź również:

Rząd udostępnił aplikację „Kwarantanna domowa”

Co znajdziesz na stronie COVID‑19 Information & Resources?

Strona informacyjna COVID-19 zaczyna się od tego samego panelu wiedzy, na który można natrafić podczas wyszukiwania na Google.com wpisując frazę „COVID-19”. Karta ma cztery zakładki, które zawierają „Przegląd” sytuacji, krótki opis „Objawy”, „Zapobieganie” i „Leczenie”. Następna część prowadzi do „Pomocy i informacji” z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a lista rozwijana pozwala odwiedzić stronę departamentu zdrowia danego stanu, aby uzyskać bardziej zlokalizowane informacje.

Następna sekcja dotyczy „porad dotyczących bezpieczeństwa i zapobiegania” i zawiera te same informacje co „pomóc dotycząca zatrzymanie koronawirusa” od WHO. Pojawiają się również pierwsze filmy z organizacji.

W „Data & Insights” znajduje się mapa rozprzestrzeniania się Coronavirusa, która pokazuje potwierdzone przypadki na całym świecie. Tabela statystyk w podziale na kraje z kolumnami i napisem „Liczba przypadków na 1 milion osób”, „Wyleczone” i „Zgony”.

Strona: Google COVID‑19 Information & Resources
Strona: Google COVID‑19 Information & Resources

„Zasoby do pomocy” zawierają materiały edukacyjne z YouTube’a, w tym „Learn@home” dla rodzin i listy odtwarzania dotyczących pracy zdalnej, medytacji, ćwiczeń w domu i gotowania. Google udostępnia również linki do przewodników przygotowanych przez różne działy firmy, które zajmują się nauczaniem na odległość dla nauczycieli i firm.

Dopełnieniem strony są sposoby na „Wspieranie globalnej pomocy humanitarnej” i ogłoszenia od Google’a. Witrynę działa bardzo szybko i sprawnie działa na każdym urządzeniu, komputerze, tablecie czy smartfonie.

Na początek strona zostaje wprowadzona w Stanach Zjednoczonych i będzie dostępna w kolejnych językach i krajach w najbliższych dniach.

Witryna dostępna jest pod adresem: google.com/covid19.

Google będzie aktualizować tę stronę, dodając więcej zasobów, gdy tylko będą dostępne. Strona ma być alternatywą dla wykonywania nowych zapytań dotyczących koronawirusa za każdym razem, gdy szukasz informacji. Ci, którzy będą kontynuować wyszukiwanie, w najbliższych dniach zobaczą zaktualizowany graf wiedzy, który obejmuje kilka części z tej witryny.

Google Trends – wyszukiwania dotyczące koronawirusa w Google'u
Google Trends – wyszukiwania dotyczące koronawirusa w Google’u

Według Google’a  COVID-19 jest obecnie „najpopularniejszym tematem, którego ludzie szukają na całym świecie”, przewyższającym zapytania dotyczące pogody i wiadomości. Nowa strona została zbudowana przez zespół Search, a rozszerzenie SOS Alert uruchomiono pod koniec stycznia.

Może Cię zainteresować także:

Chatbot WHO na WhatsAppie odpowiada na pytania związane z COVID-19

źródło: Google – Connecting people with COVID-19 information and resources via 9TO5Google