Sony ujawniło pełną specyfikację sprzętową PS5

Po miesiącach oczekiwania i doniesień, Sony w końcu ujawniło specyfikację i szczegóły sprzętowe na temat PlayStation 5, domowej konsoli nowej generacji, która planowana jest na ten sezon świąteczny.

Kompatybilność wsteczna PS5

Konsola Sony PlayStation 5 (PS5) będzie wyposażona w niestandardowy ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,5 GHz (zmienna częstotliwość) oraz niestandardowy procesor graficzny oparty na sprzęcie architektury RDNA 2 AMD, który obiecuje 10,28 teraflopa i 36 jednostek obliczeniowych o taktowaniu 2,23 GHz (również zmienną częstotliwość). Będzie też miał 16 GB pamięci GDDR6 RAM i niestandardowy dysk SSD 825 GB, który wcześniej obiecało Sony – zapewni on superszybkie czasy ładowania w grze.

Jedna z największych aktualizacji technicznych PS5 została już ogłoszona w zeszłym roku: przejście na pamięć SSD dla głównego dysku twardego konsoli, która według Sony zapewni znacznie krótszy czas ładowania. Poprzednie demo pokazało, że Spider-Man ładuje się na PS5 w mniej niż sekundę, w porównaniu z mniej więcej ośmioma sekundami potrzebnymi na PS4.

Prowadzący zapowiadane wczoraj wydarzenie PlayStation Mark Cerny zagłębił się w niektóre szczegóły dotyczące SSD. Podczas gdy PS4 potrzebowało około 20 sekund, aby załadować pojedynczy gigabajt danych, dysku SSD w PS5 umożliwia załadowania pięciu gigabajtów danych w ciągu jednej sekundy.

Nowości i potęga PS5 nie będą jednak ograniczały się tylko do superszybkiego dysku SSD. Będzie też obsługiwać dyski twarde USB, ale te wolniejsze opcje pamięci masowej z możliwością rozbudowy są zaprojektowane głównie dla gier kompatybilnych wstecz na PS4. Będzie także zawierała wcześniej ogłoszony napęd Blu-Ray 4K i nadal będzie obsługiwała dyski, ale te gry nadal będą wymagały instalacji na wewnętrznym dysku SSD.

PS5 RAM Utilization

Niestandardowy wewnętrzny dysk SSD korzysta ze standardowego dysku SSD NVMe, co pozwala na przyszłe aktualizacje, ale nadal będziemy potrzebować dysku SSD, który spełni wysokie standardy Sony – co najmniej 5,5 GB/s.

Dla szybkiego porównania, niedawno ujawniona Xbox Series X – konkurencyjna konsola Microsoftu nowej generacji – wydaje się pobić starania Sony w surowych liczbach, pomimo faktu, że obie konsole są skutecznie oparte na tym samym procesorze AMD i architekturze graficznej.

Przeczytaj także:

Sony udostępniło oficjalną stronę PlayStation 5

Konsola Microsoft będzie jednak oferować ośmiordzeniowy procesor o częstotliwości 3,8 GHz, procesor graficzny z 12 teraflopami i 52 jednostkami obliczeniowymi o taktowaniu 1,825 GHz, 16 GB pamięci RAM GDDR6 i dysk SSD o pojemności 1 TB.

Prędkość dysku SSD w PS5 i PS4 - porównanie
Prędkość dysku SSD w PS5 i PS4 – porównanie

Zasadniczą różnicą jest to, że procesory na konsoli Sony będą działały ze zmiennymi częstotliwościami – gdzie częstotliwość, na której działa sprzęt, będzie się różnić w zależności od zapotrzebowania na procesor i kartę graficzną (pozwalając, na przykład, na przeniesienie nieużywanej mocy procesora na GPU, pozwalając na wyższą maksymalną prędkość Sony). Oznacza to, że w końcu, gdy w nadchodzących latach pojawią się bardziej wymagające gry, procesor i GPU nie zawsze osiągną te liczby 3,5 GHz i 2,23 GHz, ale Cerny powiedział dla serwisu Eurogamer, że spodziewa się, że podkręcenie będzie niewielkie, kiedy to nastąpi.

Sony ogłosiło już sporo szczegółów technicznych na temat PlayStation 5 w ciągu ostatnich kilku miesięcy w szeregu mniejszych ogłoszeniach. Firma już obiecuje, że nowy sprzęt doda obsługę zarówno gier 8K, jak i gier 4K przy częstotliwości 120 Hz. Planowana jest także obsługa „dźwięku 3D”, aby uzyskać bardziej wciągający dźwięk, opcjonalny tryb niskiego zużycia energii w celu oszczędzania energii i zgodność wsteczną z tytułami PS4.

Pełna specyfikacja techniczna konsoli PlayStation 5

CPU:

  • x86-64-AMD Ryzen™ “Zen 2”
  • 8 Cores / 16 Threads
  • Variable frequency, up to 3.5 GHz

GPU:

  • AMD Radeon™ RDNA 2-based graphics engine
  • Ray Tracing Acceleration
  • Variable frequency, up to 2.23 GHz (10.3 TFLOPS)

System Memory:

  • GDDR6 16GB
  • 448GB/s Bandwidth

SSD:

  • 825GB
  • 5.5GB/s Read Bandwidth

PS5 Game Disc: Ultra HD Blu-ray™, up to 100GB/disc
Video Out: Support of 4K 120Hz, TVs, 8K TVs, VRR (specified by HDMI ver.2.1)
Audio: “Tempest” 3D AudioTech

Specyfikacja techniczna (sprzętowa) PS5
Specyfikacja techniczna (sprzętowa) PS5

źródło: The Verge, Playstation Blog