Reporterzy Bez Granic utworzyli składającą się 12,5 miliona bloków cyfrową bibliotekę w grze „Minecraft”, aby ominąć cenzurę w krajach, w których niektóre publikacje są zakazane.
W wielu autorytarnych krajach, w których źródła wiadomości i książki są cenzurowane, gra wideo Minecraft umożliwia teraz dostęp do zakazanych publikacji. Reporterzy Bez Granic (Reporters Without Borders – także Reporters Sans Frontières, w skrócie RSF) stworzyli bibliotekę The Uncensored Library w Minecrafcie wypełniając ją informacjami, książkami i publikacjami, do których ludzie w cenzurowanych krajach i na całym świecie mogą uzyskać dostęp.
Projekt, zatytułowany The Uncensored Library, został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Przeciwko Cenzurze przez Reporterów Bez Granic, organizację pozarządową zajmującą się wolnością prasy i słowa, która śledzi cenzurę, działania prawne przeciwko dziennikarzom i dezinformację.
Zwolennicy wolności mediów i słowa spotykają się z ludźmi tam gdzie są, i najwyraźniej to jest Minecraft. Gra, którą Microsoft kupił w 2014 roku za 2,5 miliarda dolarów, była jedną z najpopularniejszych gier na świecie w ciągu ostatnich 10 lat. We wrześniu 2019 roku miała co miesiąc 112 milionów aktywnych graczy, a liczba ta wzrosła obecnie do 145 milionów.
The Uncensored Library w grze Minecraft jest dowodem na istnienie wielu możliwości wykorzystywania luk do przezwyciężania cenzury. Cyfrowa biblioteka na otwartym serwerze Minecrafta zawiera artykuły i informacje, które zostały ocenzurowane w wielu krajach, ale są dostępne w grze.
RSF powiedziało, że wybrało Minecrafta, ponieważ jest dostępny w wielu krajach, w których poufne informacje mogą być cenzurowane. Na przykład Julia Berezowska, redaktor naczelna rosyjskiego serwisu informacyjnego grani.ru, który jest zablokowany w Rosji, powiedziała, że współpracuje z RSF w celu ponownego opublikowania artykułów z jej strony internetowej w The Uncensored Library.
Przeczytaj także:
Póki co Minecraft odmówił komentarza. Reporterzy Bez Granic zbudowali bibliotekę w Minecrafcie w ciągu trzech miesięcy, wykorzystując 12,5 miliona bloków. Znajduje się ona na wyspie w grze, którą można również pobrać do użytku offline.
Aż 24 budowniczych z 16 różnych krajów poświęciło ponad 250 godzin na budowę ogromnej biblioteki. Styl neoklasyczny został celowo wybrany, aby odwoływać się do budynków, w których przechowywana jest wiedza – takich jak muzea, biblioteki i galerie.
Galeria zdjęć – kliknij na zdjęcie, aby powiększyć:
Oficjalna strona internetowa projektu The Uncensored Library uncensoredlibrary.com pozwala odwiedzającym odkrywać bibliotekę otoczoną ogrodem, bez konieczności pobierania gry Minecraft. Wewnątrz budynku znajduje się duży korytarz, który jest niezwykle szczegółowy i odzwierciedla włożoną w niego ogromną pracę projektantów.
Biblioteka bez cenzury jest dostępna za pośrednictwem Minecrafta pod adresem serwera: visit.uncensoredlibrary.com. Uruchomieniu serwera towarzyszy witryna uncensoredlibrary.com, w tym film startowy, spacer po bibliotece w 360°, w tym książki, tworzenie filmu oraz pełna mapa nieocenzurowanej biblioteki w grze Minecraft, którą można pobrać i przeglądać także offline.
Odwiedzający mogą również przeczytać Światowy Indeks Wolności Prasy Reporterów Bez Granic oraz raporty o wolności prasy ze 180 krajów. Mapa zawiera przegląd różnych sekcji. RSF współpracowało z dziennikarzami z pięciu krajów, którzy zostali ocenzurowani, osadzeni w więzieniu, a nawet zabici za swoją pracę, która jest teraz dostępna w bibliotece.
W sekcji Egipt odwiedzający mogą uzyskać dostęp do wiadomości z Mada Masr, która została zakazana w tym kraju od 2017 roku. Skrzydło Arabii Saudyjskiej ma celę więzienną jako przypomnienie uwięzionych dziennikarzy i zapewnia dostęp do prac Jamala Khashoggi – dziennikarza, który został zabity przez saudyjskich agentów w Stambule w październiku 2018 r.
W rosyjskim skrzydle z kolei dostępny jest serwis informacyjny grani.ru, który został zakazany w Rosji od 2014 roku. W skrzydle wietnamskim można przeczytać pracę autorstwa Nguyen Van Dai, prawnika i blogera zajmującego się prawami człowieka, który został uwięziony w tym kraju przed zamieszkaniem na emigracji w Niemczech. W skrzydle meksykańskim projektanci uhonorowali wspomnienia o zamordowanych dziennikarzach, wraz z ich zdjęciami.
Wielki napis No Freedom Without Press Freedom (Nie ma wolności, bez wolności słowa/prasy) widnieje na ścianie jednej z sal biblioteki. A kopuła biblioteki jest punktem kulminacyjnym całej struktury.
Obejrzyj także materiał zza kulis pokazujący jak powstawała bibliotek bez cenzury w grze „Minecraft”:
Może Cię zainteresować również:
źródła: Reporters Without Borders – RSF opens “The Uncensored Library” – The digital home of Press Freedom within a global computer game via Business Insiders