Arechin pierwszym lekiem wspomagającym leczenie COVID-19

Lek firmy Adamed Pharma SA o nazwie Arechin został oficjalnie uznany za pierwszy lek ze wskazaniem do leczenia zakażeń koronawirusem.

Arechin – Chloroquini phosphas 250 mg, tabletki (Adamed)
Arechin – Chloroquini phosphas 250 mg, tabletki (Adamed) – to nie jest oficjalny projekt opakowania!

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozytywną decyzję w sprawie zmiany do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Arechin (Chloroquini phosphas), 250 mg, tabletki, polegającą na dodaniu nowego wskazania terapeutycznego.

Nowe wskazanie brzmi: „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” oraz związanego z nim dawkowania produktu leczniczego. Uzasadnienie zostało oparte na analizie danych pochodzących z dotychczas opublikowanych danych klinicznych.

Lek wydawany jest na receptę i stosuje się go przeciwbólowo i w stanach zapalnych, na infekcje i gorączkę. Jedna tabletka zawiera 250 mg chlorochiny fosforanu (Chloroquini phosphas) oraz substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, żelatyna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Przeczytaj także:

Informacje i zalecenia o koronawirusie w aplikacji mObywatel

Lek Arechin ma ważność 3 lata i sprzedawany jest w dwóch rodzajach opakowań:

 • Fiolka szklana oklejona etykieto-ulotką, zamknięta zatyczką z plombą, zawierająca 30 tabletek.
 • Blister PVC/Al zawierający 10 tabletek. Opakowanie jednostkowe zawiera 3 blistry i ulotkę dla pacjenta w pudełku tekturowym.

Zarejestrowane dawkowanie:

 • zakażenia koronowirusami typu beta,
 • zwykle 500 mg dwa razy dziennie po 1 tabletce (250 mg) 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni,
 • w uzasadnionych przypadkach dwa razy dziennie po 2 tabletki (500 mg) przez 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni.
Arechin – opakowanie leku
Arechin – opakowanie leku

Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję leku Arechin jest polska firma farmaceutyczna Adamed Pharma SA, która już zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Produkt będzie dystrybuowany do pacjentów zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia.

Co to jest lek Arechin i w jakim celu się go stosuje?

Arechin jest lekiem przeciw malarii. Substancją czynną leku jest fosforan chlorochiny, który działa na pierwotniaki wywołujące malarię, takie jak Plasmodium vivax, P. malariae, P. ovale i niektóre szczepy P. falciparum. Lek działa również na pełzaka czerwonki (Entamoeba histolytica). Lek działa przeciwzapalnie, jednakże mechanizm nie jest do końca poznany.

Wzór opakowania leków (Adamed)Pełne wskazania do stosowania leku Arechin:

 • Zimnica (malaria). Zapobieganie i leczenie ostrych napadów oraz leczenie podtrzymujące zimnicy (malarii) wywoływanej przez Plasmodium vivax, Plasmodium malariae,
 • Plasmodium ovale oraz wrażliwe na chlorochinę szczepy Plasmodium falciparum.
 • Pełzakowica i ropień wątroby wywołane przez Entamoeba histolytica, zwykle w skojarzeniu z lekami przeciw pełzakom, działającymi w świetle jelita.
 • Różne postacie tocznia rumieniowatego, postać układowa (SLE), przewlekła i toczeń rumieniowaty krążkowy (DLE).
 • Reumatoidalne zapalenie stawów,
 • Leczenie wspomagające w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.

Druki informacyjne dla produktu Arechin:

Aktualne druki informacyjne są również zamieszczone w Rejestrze Produktów Leczniczych na platformie CSIOZ.

Interaktywna mapa zachorowań na koronowirusa (COVID-19)

Jak odróżnić koronowirusa od grypy?

Koronawirus czy grypa? – podobieństwa i różnice Koronawirus czy grypa? – podobieństwa i różnice

Koronawirus zainfekował jak dotąd ponad 100 tys. osób na całym świecie. Nie dziwi zatem lęk przed nawet niegroźnymi na pozór objawami przeziębienia, jak łaskotanie w gardle czy kaszel. Aby jednak nie wpadać w niepotrzebną panikę, warto zapoznać się z najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi powszechnej o tej porze roku grypie czy alergii. Sezonowe alergie objawiają się głównie zatkanym nosem i łzawiącymi oczami. Wszelkie dolegliwości związane z alergiami zlokalizowane są w obszarze głowy. Może również pojawić się wysypka – wyjaśnia w rozmowie z CNN Gregory Poland, profesor medycyny i chorób zakaźnych w Mayo Clinic.

Jeśli nasze dolegliwości wykraczają poza dyskomfort związany z katarem oraz łzawieniem oczu, może to oznaczać, że złapaliśmy grypę. Zarówno grypa, jak i COVID-19 mają charakter ogólnoustrojowy, co oznacza, że wpływają na całe ciało, także na inne poza oddechowym układy. Prawdopodobnie nie będziemy mieć wówczas kataru, ale może nam doskwierać ból gardła, kaszel, gorączka lub płytki oddech – tłumaczy ekspert. I zaznacza, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by reakcja alergiczna objawiała się podwyższoną temperaturą. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy nie mamy gorączki. Ponadto objawy alergii mają łagodniejszy przebieg i występują regularnie.

Infografika: Porównanie objawów COVID-19, przeziębienia i grypy

Porównanie objawów: COVID-19, przeziębienia i grypy Porównanie objawów: COVID-19, przeziębienia i grypy

źródło: Adamed (1) (2) via URPL